Pobyt

Potřebujete dobít baterky? Skvělé tipy, kam vyrazit a kde načerpat energii

Při návštěvě Paříže nesmíte vynechat návštěvu katedrály Notre Dame / Shutterstock
Láká vás jaro ven do zahraničí a přemýšlíte, kam vyrazit? Jarní Paříž je tou správnou destinací, kde načerpat energii. Ne nadarmo spousta návštěvníků říká, že tahle metropole nad Seinou je nejhezčí právě v tomto období. Na co se můžete těšit?
Reklama
Reklama

autor  redakce

10. dubna 2019   |   11:57

Jarní počasí je jako dělané pro nějaký ten výlet, třeba v podobě eurovíkendu, kterých se v nabídkách cestovních kanceláří nyní objevuje více než dost. Pokud se nechcete vázat na služby cestovních kanceláří, vyražte klidně po vlastní ose. Paříž ještě není v této době přeplněná turisty a budete si užívat nejen jejích památek, ale i její neopakovatelné atmosféry v klidu a pohodě.

1.Lenošení v Lucemburských zahradách

Kdo je v Paříži poprvé, samozřejmě bude chtít navštívit spoustu památek Eiffelovkou počínaje a Louvrem konče. Tentokrát ale stojí za to trochu změnit program. Nehnat se tolik za památkami, ale spíš vychutnávat jarní atmosféru, protože v Paříži na jaře rozkvétá spousta parků. Rozhodně byste se měli vydat do Lucemburských zahrad a rozšířit zde davy Francouzů, kteří posedávají po lavičkách, baví se, čtou si. Kouzlo jara pak můžete nasát i v zahradách před Louvrem, jistě, tohle centrum umění byste minout neměli, stejně tak do jarního hávu oděný Palce de Vendôme.

2. Pohoda pro kavárenské povaleče

K jaru v Paříži patří i posezení v kavárnách, které se tu začaly objevovat už na konci 17. století nedlouho potom, co se zdejší smetánka seznámila s novým nápojem z pražených zrnek – kávou. Správná pařížská kavárna je vybavena venkovními stolečky, kde můžete při šálku horkého nápoje zakusovat croissant a pozorovat lidské hemžení kolem. Které kavárny doporučit? Spoustu jich najdete kolem pařížské Opery a Odeonu.

Užijte si jaro spolu s pařížskou bohémou

Za mimořádnou pozornost ovšem stojí centrum pařížské předválečné bohémy, tedy umělců a intelektuálů a sice kavárna Deux Magots, tedy U dvou Magotů na rohu ulice Boulevard Saint-Germain. A potom Flóra na křižovatce Boulevard Saint-Germain a Rue Saint-Benoit, další centrum umělců. Pro kavárenské povaleče, kteří raději nasávají atmosféru, než se honí za památkami, ideální.

3. Velikonoce s čokoládovými vajíčky

Dalším tipem, jak si zjara užít Paříž, je strávit v ní Velikonoce, Velikonoční neděle letos vychází na 21. dubna. Tradice říká, že na Velký pátek nezvoní zvony, odlétly do Říma, to ostatně znáte od nás. V Římě se zvony měly naplnit vejci a během návratu je rozházely po zahradách i v domech. Francouzské děti proto musí na Velikonoční pondělí hledat čokoládová nebo obarvená vejce.

Všichni, děti dospělí, si v ten den pochutnávají na jehněčím, což byste také neměli opomenout a dopřát si nějakou jehněčí pochoutku v restauraci či místní hospůdce. Ovšem pařížským oslavám Velikonoc vévodí čokoláda, které se rozhodně nezříkejte. Davy lidí proudí do cukráren a čokoládová vajíčka jsou oblíbenou pochoutkou. Zvykem je také obdarovávat se vejci, nebo nadělit přátelům nějakou maličkost, takže když si koupíte nějaký hezký suvenýr pro někoho, nemusíte mít výčitky svědomí, kolik peněz jste zase utratili.

4. První máj aneb den konvalinek

Patříte mezi romantiky, kteří zjihnou, když vidí květiny? Potom se vydejte do Paříže v takovém termínu, abyste tam mohli v klidu a pohodě strávit svátek práce, tedy 1. května. Nejde ale jenom o oslavu práce, ale i krásný zvyk, který si v ten den Francouzi vysloveně užívali. Právě na prvního máje chodívali do blízkých lesů trhat konvalinky. Ty potom buď darovali někomu blízkému, nebo je pověsili na dveře své snoubenky.

Neprovdané dívky tak napětím čekávaly, jestli se za jejich dveřmi objeví kytička. Ta měla být ovázána červenou stuhou, coby znamením lásky. V současnosti už samozřejmě nepotkáte Francouze, kteří by ráno na prvního května mizeli do lesů. Ale na trzích ve městě konvalinky koupíte. Řada pařížských bulvárů se tak stává květinovou zahradou.

Další zajímavé články
Reklama