Styl & Kultura

Ať už sháníte cokoliv, určitě to najdete na největším bleším trhu světa v Paříži

Na bleším trhu Marché aux Puces vám budou z nabídky přecházet oči / Depositphotos
Paříž, to není jen Eifelovka, Montmartre či Louvre. Paříž jsou i rázovitě čtvrti v kterých můžete narazit na nečekaná překvapení. Jedním z nich je i Marché aux Puces de Saint-Ouen, rozlehlá síť obchůdků, stánků a uliček na severním okraji Paříže, která je největším bleším trhem na světě a čtvrtou nejnavštěvovanější atrakcí ve Francii. Jeden den, víkend nebo dokonce celý život by vám možná nestačil, abyste prošli všechna zákoutí celkem čtrnácti zcela odlišných částí tohoto obrovského trhu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

21. listopadu 2018   |   14:39

Název Bleší trh je trochu zavádějící, protože prodavači zde nenabízejí jen jakési zbytečnosti, kterých se chtějí zbavit. Marché aux Puces je unikátní vesnicí uprostřed Paříže, kde seženete opravdu všechno a je spíše netradiční uměleckou galerií, muzeem či výstavní síní.

Každá část obřího tržiště je věnována jiné oblasti, ať už jsou to starožitnosti, nábytek, umění, hračky, sklo, fotografie, knihy či oblečení. Své zboží zde nabízí 1700 obchodníků, kramářů i sběratelů nejrůznějších roztodivností. Od roku 2001 je také městskou architektonickou památkovou rezervací a díky své atmosféře skutečnou institucí, se svými pravidly a zákony.

Trh si oblíbily i celebrity

Tuhle část Paříže nenavštěvují jen lidé, kteří chtějí nakupovat co nejlevněji, jak to bývá běžné na bleších trzích ve světě. Sem míří ti, kdo chtějí něco unikátního, neobvyklého a někdy dokonce pekelně drahého. Ne nadarmo zde mají sídlo i přední francouzští návrháři, architekti a umělci, kteří zde nabízejí své služby nebo produkty.

Dobře to znala a dodnes zná i řada světových celebrit, které při návštěvě Paříže zdejší bleší trh nikdy nevynechají. Chodívala sem Coco Chanel, princ Aga Khan, lady Diana a další členové britské královské rodiny či Romy Schneiderová. Pravidelně se tu zastavuje Madonna, Woody Allen, Lenny Kravitz, Julie Robertsová, Sharon Stone, Kanye West nebo Mick Jagger. Ostatně Woody Allen udělal hodně pro zviditelnění tohoto bizarního světa ve svém filmu Půlnoc v Paříži.

Duch staré Paříže

Zdejší trh se zrodil oficiálně už v roce 1885. Postupně se rozšiřoval a také organizoval v jedno velké společenství lidí se stejnými zájmy. Hlavní ulicí je Rue des Rosiers, z níž můžete přehlédnout trhy Malassis, Dauphine, Biron a Vernaison. Tahle čtvrť je malým vesmírem, žijícím svým vlastním životem.

Jen tady vám zahraje starý orchestrion a uslyšíte klasické šansony

Kromě obchůdků a stánků zde najdete na dvacet malých, příjemných restaurací a kaváren, vyznačujících se přátelskou atmosférou, v kterých na vás mnohdy dýchne duch starých časů. Z některých zaznívají tóny stařičkého orchestrionu, jinde vás přivítá živá hudba a zpěv pařížských šansoniérů.

Křižovatka umění

Představit celé tržiště v Saint-Ouen, které navštíví více než 5 milionů návštěvníků ročně, by vydalo nesjpíše na hodně tlustou knihu. Tahle křižovatka umění, sdružující prodejce starožitností, designéry, řemeslníky a umělce, stejně jako sběratele a zapálené milovníky starožitností, má celkem 14 částí.

My vám představíme ty nejzajímavější z nich, které byste při své návštěvě trhu rozhodně neměli minout. Možná se vám podaří ztratit se v úzkých průchodech a uličkách tržišť, ale i to může být zážitkem. Nebojte se vstoupit i do soukromě vyhlížejících dvorků a průchodů, kde možná najdete právě ty nejlepší kousky, kterým neodoláte.

Marché Dauphine

Tato část Marché aux Puces vznikla v roce 1991 a je jedním z největších trhů v Saint-Ouenu. Vedle nádherného nábytku a starožitností z 17. a 18. století zde najdete Carré des Libraires neboli Knihovnické náměstí, stejně jako stánky nabízející oděvy, knihy a staré tisky. Prodává zde na 180 obchodníků pod skleněnou střechou pavilonu o rozloze 6000 m2. Přepadne-li vás hlad, zajděte si do Les Gastropodes na vzdálenějším konci trhu na pořádně naplněné sendviče, šťavnatá masíčka a lahodnou pannu cottu.

Marché Biron

Jen přes silnici je Marché Biron, místo, kde můžete vidět to nejlepší z asijského umění a nábytku z 18. až 20. století. Ve jeho dvou dlouhých uličkách najdete 220 prodejců starožitností a obchodníků s uměním, z nichž každý ochotně sdílí svou vášeň pro staré věci s návštěvníky. Udělejte si čas na prohlédnutí každého stánku a nestyďte se ptát, určitě se hodně dozvíte o rozmanitém sortimentu zboží, který je tu vystaven, od keramiky Dálného východu až po ornamentální umění Art Deco navržené a vyrobené v Paříži.

Marché Paul Bert Serpeta

Podél ulice Rue des Rosiers je nejmódnější ze všech trhů, Marché Paul Bert Serpette , kde najdete nádherný nábytek, umění a dekorativní předměty od starověku až do sedmdesátých let. Zdejší prodejci, jsou schopni vybavit specifickým zbožím každý interiér, od Ludvíka XIV, přes Napoleona až po ryzí avantgardu. Jejich sbírky se inovativně stále mění, objevují se v nich snad každým dnem nové a nové předměty a zapomenutá mistrovská díla minulosti.

Marché Vernaison

Se svými 9 000 m² a více než 300 prodejními stánky je Vernaison stále tím základním trhem v celém komplexu. Vznikl v roce 1920 a původně měl na starosti halový prodej v Paříži a také pronajímal lavičky v pařížských veřejných zahradách. Skutečný úspěch však zaznamenal, když začal využívat svůj pozemek v Saint-Ouen.

Dobře se najíst a také zahřát, se můžete v Ma Cocotte

Na místě, kde stála jakási chudinská čtvrť, plná dřevěných chatrčí, vznikla rázovitá kolonie umělců, prodejců starožitností, obchůdků a zejména prodejců historického nábytku. Prodejci se ale specializují i na hračky, sklo a dokonce na starožitné vědecké přístroje.

Kde se najíst?

Na nějaké to rychlé občerstvení narazíte na každém kroku, protože prodejci pamatují i na žaludky návštěvníků. Jednou z nejoblíbenějších možností, jak se dobře najíst, a ještě si zažít tu pravou zdejší atmosféru je restaurace Ma Cocotte. V provozu je celý týden do půlnoci a večeře začínají v 7:00.

Velká venkovní terasa v patře restaurace je skvělým místem k tomu, abyste mohli za slunečného dne pozorovat živoucí tržiště pod sebou. V chladných zimních dnech vás zde zahřeje sklenice horkého vína, nebo čaje a můžete nabrat nové síly před dalším prohlížením tržiště.

Jak se tam dostanete

Celý trh Marché aux Puces je otevřen pouze v sobotu a v neděli od 10:00 do 18:00 a v pondělí od 11:00 do 17:00 hodin. Na rozdíl od mnoha specializovaných obchodů ve městech zůstávají zde stánky otevřené i po obědě. Některé stánky zůstávají otevřené i přes léto, ale většina jich má od 1. do 15. srpna zavřeno. K tržišti se snadno dostanete metrem, linkou č. 4 a vystoupíte na stanici Porte de Clignancourt a na trh to máte pěšky už jen pár minut. Dostanete se k Rue des Rosiers, odkud vlastně můžete zamířit na všechny trhy. K trhu vás dopraví z centra Paříže i několik autobusových linek, případně můžete dojet metrem (linkou 13) na náměstí Garibaldi a začít prohlídku trhu z druhého konce.

Další zajímavé články
Reklama