Ven z města

Chystáte se do Paříže? Nezůstávejte jen ve městě a vyražte do okolí, nebudete litovat

Úžasný zámek Chantilly / Shutterstock
Osobité kouzlo Paříže uchvátí snad každého návštěvníka, který do města přijíždí. Město, považované za mekku romantiky, má opravdu co nabídnout. Ať už jde o slavné galerie Louvre či Musée ď Orsay, Eiffelovu věž, nebo rozmarnou latinskou čtvrť. Pokud se chystáte strávit ve městě více dní, zkuste si udělat výlet kousek za město. Nabízíme vám pár tipů na jednodenní výlety.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

20. února 2019   |   15:18

Kousek od Paříže najdete nádherné zámky, paláce a zahrady, které učarovaly nejen francouzským králům, ale i umělcům. Využít můžete snadno městskou a příměstskou dopravu, nebo nabídky místních turistických agentur, které jednodenní zájezdy organizují. Zvláště jarní měsíce, kdy zámecké zahrady rozkvétají, jsou pro takový výlet jako dělané.

Paláce a zahrady ve Versailles

Navštívit Paříž a nezabrousit do nedalekého královského sídla Versailles by byl skutečně hřích. Tenhle skvost, jehož počátky se datují až do 17. století, byl původně loveckým zámečkem, aby se proměnil postupnými přestavbami až v královské sídlo a od 19. století v muzeum. Se zahradami a palácem z růžového mramoru Velký Trianon, se rozkládá celý komplex na 800 hektarech. Obdivovat zde můžete nejen krásu palácových interiérů, ale i úžasné fontány a zahrady, které se staly vzorem pro řadu dalších v Evropě. V palácovém komplexu můžete obdivovat na 60 000 uměleckých děl, ilustrujících 5 století francouzské historie.

Vstupné: Dospělí zaplatí za vstupné do paláce a zahrad 18 eur, mládež do 26 let z Evropské unie má vstup zdarma. Do Velkého Trianonu je vstupné pro dospělé 12 eur, mladí z EU do 26 let rovněž zdarma.

Úžasný zámek Chantilly

Město Chantilly, ležící něco přes 40 km od bran Paříže, proslavil zejména zdejší zámek, který patří k největším klenotům francouzského kulturního dědictví. Zasloužil se o to zejména Henri d'Orléans, vévoda z Aumale, syn posledního krále Francie, Louise-Philippa.

Chantilly má největší sbírky umění po pařížském Louvru

Je považován za největšího sběratele své doby, který vytvořil z Chantilly největší expozici nesčetných mistrovských děl, knih a vzácných rukopisů po pařížském Louvru. Velký zámek byl poničen během francouzské revoluce, ale do původní krásy byl obnoven v roce 1870. Kouzelný je i zámecký park, rozkládající se na 7800 hektarech.

Vstupné: Dospělí zaplatí za vstupné 17 eur, děti a mládež do 17 let 10 eur.

Královský zámek Fontainebleau

Díky městu, okolním lesům, a hlavně zámku je Fontainebleau jedním z úžasných cílů pro jednodenní výlet z Paříže. Zámek se nachází 70 kilometrů od Paříže. Tahle velkolepá historická stavba a její zahrady byly oblíbeným místem pobytu francouzských králů i císaře Bonaparta. S více než 1500 komnatami je zámek jediným královským a císařským zámkem, který byl nepřetržitě obýval po dobu sedmi století. Toto mistrovské dílo umění a architektury je unikátní ukázkou italského renesančního stylu.

Vstupné: Dospělí návštěvníci zaplatí za vstupné 12 eur, mládež do 26 let má vstup zdarma. Zdarma je vstup pro všechny každou první neděli v měsíci, mimo července a srpna.

Claude Monet miloval Giverny

Milovníci impresionismu a zejména děl francouzského malíře Claude Moneta, by si neměli nechat ujít výlet do Giverny, vzdáleného 75 km od Paříže. Tenhle kus francouzského venkova na vás dýchne reálnými scenériemi, které znáte z Monetových obrazů. Právě zde Monet řadu let žil, maloval a věnoval se své lásce, botanice a zahradnictví. Během návštěvy si můžete prohlédnout jeho dům, rozsáhlé zahrady, pověstné jezírko s lekníny a japonský most, který se v jeho dílech několikrát objevuje.

Na břehu jezírka se můžete posadit a ve stínu smutečních vrb si v klidu vychutnávat atmosféru, tak známou z Monetových obrazů. V Monetově domě, jehož interiér byl uveden do původní podoby, uvidíte nejen jeho díla, ale i sbírky herbářů, které Monet pořizoval. Najdete zde i malou prodejnu, kde si můžete koupit reprodukce obrazů, nejrůznější upomínkové předměty i semínka rostlin, které Monet miloval.

Vstupné: Dospělí zaplatí za vstupné do Monetova domu a zahrad 10,50 eur, děti od 7 let a studenti 7,50 eur, do 7 let mají děti vstup zdarma.

Do kraje šampaňského

Do kraje, proslulého výrobou světoznámých šumivých vín je to sice z Paříže trochu dále, něco přes 100 kilometrů, ale tenhle jednodenní výlet také stojí za absolvování. Zejména milovníci dobrého vína zde ocení kulturu a tradice místního vinařství. K dispozici vám budou zkušení průvodci, kteří vás zavedou i na ochutnávku těch nejlepších vín z oblasti. Můžete samozřejmě cestovat sami, v kraji Champagne vás budou lákat na ochutnávky nespočetné cedule a bude jen na vás, komu dáte přednost. Při návštěvě vinných sklepů se seznámíte s historií vinařství a samozřejmě i s tradiční výrobou šampaňského. Využijte i možnosti ochutnat místní speciality, oblast je proslulá nejen vínem, ale i svou specifickou kuchyní.

Další zajímavé články
Reklama