Pobyt

Navštivte nejkrásnější město španělské Andalusie a hlavní město flamenca

V Seville zažijete klasické Španělsko / Shutterstock
Většina návštěvníků Španělska přijíždí do země především na jeho sluncem zalité Středomořské pobřeží, jiní dávají přednost velkým městům, jako je Barcelona nebo Madrid. Pokud ale chcete poznat to klasické Španělsko, kde je vzduch prosycen vůní pomerančových květů, zažít nekonečné noci v rytmu žhavého flamenca, či ochutnat nejlepší jamón serano, jaké jste kdy jedli, je pro vás tím pravým místem Sevilla.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

09. dubna 2019   |   17:53

Právě tady stále žije to klasické Španělsko, které se mnohde vytratilo a přizpůsobilo se především potřebám a zájmům turistů. V Seville se můžete toulat živými ulicemi, lemovanými pomerančovníky, posedět si na stinných náměstíčkách kolem budov, zdobených keramickými dlaždicemi arabských vzorů, a večer se nechat vést zvuky hudby do nejbližšího baru, kde vás rozpálí nejen lahodná sangria, ale i ohnivé tanečnice flamenca. Sevilla je vedle Cordóby a Granady jednou ze tří perel jihošpanělské Andalusie.

Památky na zašlé kultury

V Seville, stejně jako v řadě dalších měst v jižním Španělsku se střídaly kultury jedna za druhou. Nejprve patřila k římské říši a pak ji čekalo 500 let islámské okupace, než i zde zavládlo ve 13. století křesťanství. Všechny tyto kultury zde zanechaly své nesmazatelné stopy v architektuře. Vedle křesťanské katedrály tak můžete vidět minaret, známý jako Giralda, navštívit čtvrti, kde žili převážně muslimové, židovskou či cikánskou čtvrť. Půvab Sevilly spočívá i v tom, že se ani nemusíte příliš vzdálit od historických památek v centru abyste objevili skrytá zákoutí, která město nejvíce charakterizují.

Úžasný palác Alcazar

Jednou z nejslavnějších památek v Seville je královský palác Alcazar. Původně zde byla maurská pevnost a navzdory tomu, že má ryze islámský vzhled, pochází téměř celý z křesťanských dob. Nádherný palác byl kdysi nejstarším královským sídlem v Evropě. Jeho nádherná, zdobná architektura a rozlehlá zahrada s úžasnou kašnou, se ale musí vidět na vlastní oči. V paláci i jeho zahradách se často konají výstavy, nejrůznější kulturní představení a koncerty. Palác je dnes také cílem fanoušků seriálu Hra o trůny, protože si zahrál v páté sezóně seriálu. Vstupné do přízemí paláce stojí 9,50 eur, studenti a senioři zaplatí jen 2 eura. Do královských komnat je pak zvláštní vstupné 4,50 eur.

Monumentální sevillská katedrála

Katedrála v Seville je největší gotickou katedrálou na světě a její návštěva by neměla chybět v plánech žádného návštěvníka města. Stavba, pocházející z počátku 16. století nahradila zde stojící mešitu, z které zbyl pouze minaret. Dnes má minaret renesanční podobu, slouží jako zvonice a jeho výška je 104 metrů. Z ochozu je nejkrásnější výhled na celé město. Katedrála je místem odpočinku kastilských královských rodin a je zde i hrobka slavného mořeplavce a objevitele Kryštofa Kolumba. Impozantní pohled poskytuje katedrála v noci, kdy je slavnostně nasvětlena. Vstupné do katedrály je 9 eur, pro studenty a seniory nad 65 let 4 eura.

Plaza de España, sevillský monument

Tento fantastický pavilon, který se nachází v parku Maria Luisa, byl postaven pro ibero-americkou expozici v roce 1929 ve stylu art deco a španělské renesance. Pro zajímavost, dříve na tomhle místě upalovala inkvizice kacíře. Plaza de España tvoří vlastně obrovský komplex s budovami, postavenými do půlkruhu.

Palác známý i z Hvězdných válek

Komplex obsahuje i spoustu prvků maurského stylu, na zdech jsou barevnými kachly zdobeny výklenky, prezentující španělské provincie. Do zahrad vybíhá vodní kanál, který brázdí lodičky s výletníky. V samotných zahradách, osázených palmami, středomořskými borovicemi a pomerančovníky můžete obdivovat krásné fontány, rybníčky a zahradní pavilóny. Palác byl také využit při natáčení filmu Star Wars: Klony útočí, kde ztělesňoval město Theed na planetě Naboo.

Vyhlídka Metropol Parasol

Přestože je Sevilla především historické město, nijak se nebrání ultramoderní architektuře. Tu zastupuje monumentální stavba Metropol Parasol, pro kterou se ujala spíše přezdívka Las Setas, což jsou houby. Jde o dřevěnou stavbu, která je považována za největší takovou konstrukci na světě. Stavba, dokončená v roce 2011 je víceúčelová. Nachází se v ní muzeum Antiquarium, s exponáty z římských a maurských dob, je v ní o obrovský trh a v nejvyšších patrech jsou vyhlídkové terasy a restaurace. Z chodníku, lemujícího celou střechu je snad nejlepší výhled na město.

Navštivte sevillské flamenco

Ti, kdo již Sevillu navštívili, ji budou mít neodmyslitelně spojenou s flamencem. Dnešní španělské autonomní společenství Andalusie je vlastně kolébkou kultury flamenca a kde jinde zažít tenhle osobitý tanec nejlépe, než v samotném hlavním městě společenství. Vyhněte se turistickým pastím, lákajícím na každém rohu na to „pravé“ flamenco a zamiřte rovnou do Casa de la Memoria, kulturního centra, věnovaného zachování andaluského umění, které nabízí také kurzy flamenca. Pokud vás láká spíše komornější prostředí, zamiřte do baru Casa Anselma, kde také zažijete flamenco v jeho nejžhavější podobě, které si zde užívají zejména místní.

Umělecká čtvrť Macarena

Jedním ze skrytých pokladů Sevilly je určitě čtvrť Macarena. Přestože se nachází prakticky v historickém centru města, je pro turisty prakticky neznámá. Tahle původně dělnická čtvrt si stále zachovává své kouzlo a pomalu se mění v uměleckou oázu. Tady můžete brouzdat úzkými uličkami, které pomalu zaplňují butiky, řemeslné dílničky, malé galerie a bary. Navíc na vás čeká překvapení v podobě baziliky de la Macarena, jednoho z nejkrásnějších kostelů v Seville. Bazilika je také domovem slavné Panny Macarenské.

Užijte si la meriendu

V pozdních odpoledních hodinách, spíše až tak po šesté se začnou sevillské ulice zaplňovat lidmi, korzujícími po náměstích a posedávajícími na lavičkách s něčím sladkým v ruce. Tahle hezká tradice je pro místní cosi jako pro Angličany odpolední čaj. V teplých jarních a letních dnech se zaplní zahrádky restaurací a cukráren. Kdy by si myslel, že Španělé nejsou na sladké, tak v Seville jej vyvedou z omylu. Tady jsou cukrárny a jejich rozmanité zákusky opravdu v kurzu. Pokud byste hledali tu nejlepší cukrárnu, tak se jmenuje La Campana.

Největší události v Seville

Jsou to svátky Semana Santa, tedy po našem Velikonoce a poté Feria de Abril. Pokud nejste nábožensky založeni a nelákají vás nejrůznější masová procesí a církevní slavnosti, pak si vyberte slavnosti Feria de Abril. Ty se konají dva týdny po velikonočním Svatém týdnu a je to vlastně šestidenní maratón pití, dobrého jídla a tance flamenco. Pokud bych měl k něčemu tyto svátky přirovnat, tak je to něco jako mnichovský Októbrfest po španělsku.

Na městském výstavišti a podél řeky Guadalquivir vyrostou spousty pestrobarevných stanů, všude se popíjí sherry, manzanilla či rebujito a konzumují tapas. Každý den se slavnost zahajuje slavnostním průvodem jezdců na koních a kočárů. Pestrobarevnou podívanou tvoří i sevillské ženy, které se obléknou do typických flamencovcýh šatů s mnoha volány, zvaných trajes de flamenca. Muži nosí krátké, zdobené bundičky, těsné kalhoty a klobouky, takže všichni vypadají jako toreadoři.

Jak se tam dostanete

Jsou otrlí cestovatelé, kteří dokážou přežít jízdu zájezdovým autobusem do Sevilly v trvání minimálně 27 hodin. Vzdálenost je totiž delší něž 2700 kilometrů. Přiznám se, že jsem ji kdysi, krátce po otevření hranic absolvoval a měl jsem toho až po krk. Proto je jednoznačnou volbou letadlo, nicméně můžete zkusit i vlak. Přes Německo, Francii i Španělsko vás sice provezou rychlovlaky, ale časově se cesta příliš nezkrátí. Letecká doprava je tedy nejjednodušší a nejrychlejší. Do Sevilly od nás zatím přímé spojení není, takže se musí cestovat s mezipřistáním. Ceny letenek začínají na necelých 4000 korunách, ale pokud byste letěli například z polského Krakova, odveze vás do Sevilly Rynair už za akční cenu 1800 korun.

Další zajímavé články
Reklama