Pobyt

Na skok do maďarského Egeru. Užijete si vynikající víno, památky i léčivé koupele

Eger leží na severu Maďarska / Shutterstock
Eger leží na severu Maďarska, 50 kilometrů od slovenských hranic. Město s přibližně 55 000 obyvateli se může pyšnit poklady barokní architektury, dlážděnými uličkami, pastelově zbarvenými domy, a hlavně tradicí výroby světoznámého vína. Stráží jej mohutný hrad, najdete v něm unikátní baziliku, starobylou synagogu i termální lázně. Leží uprostřed rozsáhlých vinic a nedaleko něj můžete navštívit i Údolí krásných žen. Zkrátka Eger nabízí všechno, co si můžete přát.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

11. března 2019   |   12:09

Maďarsko je na tom s turistickým ruchem podobně jako naše republika. Nejvíce turistů, až neuvěřitelných 90 %, přitahuje jeho hlavní město Budapešť, stejně jako u nás Praha. Ostatní města zůstávají poněkud stranou jejich zájmu a je to škoda. Město poznamenalo 90 let turecké okupace, a jako upomínka na ni zde zůstala mešita, minaret i turecké lázně. Všechno je to dnes začleněno do struktury města a dává mu to jakýsi středomořský nádech.

Nesmí chybět ochutnávka vína

Hlavním tahákem, který město proslavil, je samozřejmě zdejší tmavě rudé víno, známé jako Egri Bikavér, my ho známe také jako Býčí krev, které milují místní i znalci vína na celém světě. Návštěva Egeru je nemyslitelná bez výletu do jeho okolí, do vinných sklepů, nacházejících se západně od města. V lokalitě, které se také přezdívá Údolí krásných žen, Szepasszony Volgy, můžete za pár forintů můžete ochutnat ty nejlepší vzorky zdejších vín.

Vinice zde ochraňuje krásná bohyně

Za dvoudecovou sklenku výborného moku zaplatíte okolo dvaceti korun. Mimo Egri Bikavér stojí za ochutnávku i bílé odrůdy jako Olaszrizling a Harslevelu. A proč Údolí krásných žen? Tohle pojmenování pochází prý z dávných dob, kdy zdejší vinaři uctívali krásnou bohyni, podobnou Venuši, které přinášeli oběti, aby ochraňovala vinice a urodilo se jim dobré víno.

Národní park a léčebné lázně

Maďarská kuchyně patří mezi evropské špičky a určitě nevynechejte návštěvu některé z venkovských czárd, jak se nazývají zdejší lidové, dnes ale převážně turistické hostince. Když už vyrazíte za hradby města a oblibujete výlety do přírody, vydejte se do blízkého Národního parku Bükk (Bükki Nemzeti Park), prozkoumejte venkov, přírodní zajímavosti i kouzelné a atraktivní vesničky.

Pouhých 6 kilometrů od města narazíte na malý přírodní zázrak, bělostná terasovitá jezírka, připomínající krajkoví, vám připomenou jeden z přírodních divů světa, turecké Pamukkale. Jen s tím rozdílem, že to, co v Turecku vytvořila voda s travertinem, tady to má na svědomí sůl. Na úpatí tohoto přírodního úkazu byly v roce 2007 vybudovány léčebné lázně Egerszalók. Najdete v nich 17 bazénů, vířivky, tobogány, sauny a další atrakce.

Něco pro milovníky historie

Eger má tu výhodu, že v něm můžete obdivovat řadu historických skvostů, a to bez zástupů všudypřítomných turistů. Vaším výchozím bodem pro poznávání Egeru může být zdejší mohutný hrad, vypínající se nad městem. Z části je sice značně poškozený, ale zachovalo se působivé hradní opevnění.

V jeho areálu je zajímavé muzeum, kde se seznámíte zejména s obdobím obléhání v Egeru v roce 1552, kdy se 2 000 zdejších vojáků pod velením maďarského hrdiny Istvána Dobó odvážně postavilo obrovské přesile 100 000 Turků a dosáhlo zázračného vítězství. Skutečným architektonickým klenotem jen pak egerská bazilika, neoklasicistní stavba z roku 1836. Navede vás k ní její zářivě žlutozelená kupole, viditelná z celého města. Uvnitř můžete pak obdivovat nádhernou výzdobu, včetně kouzelných barevných vitráží.

Město pozoruje „oko Egeru“

Přímo u vchodu do baziliky je vstup do "města pod městem", jímž jsou rozsáhlé arcibiskupské sklepy, které si můžete projít během 45minutové prohlídky, nabízející fascinující výlete do historie města. Pak se můžete vydat dolů po Kossuth Lajos Utca. Ulice je lemována desítkami barokních budov, mezi nimž dominují stará synagoga a také neoklasicistní synagoga, které jsou upomínkou na židovské obyvatelstvo, jež před válkou tvořilo 25 % obyvatel města. Cestou určitě nevynechejte Lyceum Károly Esterházy z roku 1760, s nádhernou barokní knihovnou.

Po městě se rozhlédněte z astronomické věže nebo z minaretu

V jeho věži se ukrývá unikátní Astronomické muzeum, v němž jsou k vidění historické astronomické přístroje a také původní kamera obscura, které se přezívalo „oko Egeru“. Původní přístroj je jeden z nejstarších na světě a nabízí dodnes téměř 360° výhled na město. Ve vašem programu by neměla chybět ani návštěva egerského minaretu, nejsevernějšího v Evropě, vysokého 40 metrů. Jeho špičku zdobí netradičně kříž a z vrcholového ochozu je nádherný výhled na město.

Za relaxací do lázní

Málokterý z návštěvníků Egeru vynechá jeho další atrakci, kterou jsou zdejší termální lázně, Egri Termalfurdo, založené v roce 1934. Tady si můžete užívat rodinnou zábavu, a to bez ohledu na počasí. Obklopeny příjemnou arcibiskupskou zahradou, nabízejí lázně řadu bazénů, včetně bublinkových, masáže i dětské atrakce. Jejich nejnovější součástí jsou Zážitkové lázně, nabízející na 14 druhů zážitkových prvků, včetně perličkových koupelí, podvodních masáží, trysek a vodopádů. Nedaleko, v budově z roku 1617, se nacházejí turecké, kryté lázně, kde můžete relaxovat v několika bazénech, saunách, parních lázních a nechybí ani pravá turecká lázeň, hamam.

Kdy Eger navštívit

Dá se říci, že jej můžete navštívit v kterékoliv roční období, ovšem nejlepší je vydat se tam v létě, nebo na podzim, kdy se zde odehrává řada vinařských slavností. Hlavní událostí je každoročně Egri bikavér festival, který se koná počátkem července. Je to rodinně zaměřená slavnost, která nabízí spoustu zábavy pro malé děti, stejně jako poskytuje dospělým možnost, aby ochutnali ty nejlepší vzorky Býčí krve, ochutnali místní jídlo a naslouchali maďarským kapelám.

Festivaly věnované vínu i pivu

Počátkem května se zde koná festival Egerské ulice, zaměřený na kulinářské speciality této oblasti, doprovázený řadou hudebních vystoupení. Možná vás překvapí, že v srpnu se zde koná pravidelný Festival piva. Maďarské pivo je často přehlíženo, protože většina návštěvníků sem míří za vínem, ale během festivalu můžete ochutnat lahodná piva z malých pivovarů, od tmavých až po nefiltrované světlé pivo. Všechno to doprovází pochopitelně i místní kulinářské lahůdky a seznámíte se i s tradičními maďarskými řemesly.

Ochutnejte maďarskou kuchyni

Výběr originálních jídel ve zdejších restauracích, salaších a csárdách je opravdu pestrý a zdejší kuchyně je považována za jednu z nejlepších ve středoevropském regionu. Byl by hřích neochutnat místní speciality, jako hovězí líčka, pečená kachní prsa či nejrůznější pokrmy z husího masa. Vynikající je zdejší hustá, krémová česneková polévka a jednou ze specialit je telecí maso po maďarsku s bramborovými noky. Ceny jsou neuvěřitelně nízké a dobře se najíte už za částku okolo 70 korun.

K dalším zdejším specialitám patří i studená ovocná polévka a rozmanité předkrmy z husích jater. Pokud dostanete chuť na něco sladkého, vydejte se do restaurace Palacsintavar, kde dostanete obří palačinky o průměru 40 cm, které jsou podávány buď naslano, s masem, grilovanou zeleninou a sýrem, nebo nasladko s pudinkem ovocem, ořechy, džemy a šlehačkou a to za částku kolem 100 korun.

Jak se tam dostanete

Většina návštěvníků Egeru sem přijíždí z Budapešti, kam od nás míří řada leteckých linek i vlakových spojů. Z Budapešti je to pak okolo dvou hodin cesty vlakem. Silniční spojení s Egerem je dobré a například z Prahy sem dorazíte autem po nejrychlejší trase, vedoucí po dálnicích za nějakých 7 hodin jízdy. Trasa měří 688 kilometrů a vede přes území Rakouska. Musíte si tedy opatřit dálniční známky Rakouska a Maďarska. Dá se jet také přes Slovensko, ale tato trasa je poněkud pomalejší a delší.

Další zajímavé články
Reklama