Styl & Kultura

Navštivte největší maďarský festival. Ochutnáte kulinářské speciality a zažijete bujaré veselí

Festival charakterizují všudypřítomné děsivé maškary / Depositphotos
Každý rok koncem února se v maďarském městě Moháč u chorvatských hranic obléknou jeho obyvatelé do chlupatých oděvů, nasadí si masky rohatých příšer a zmocní se celého města. Všude proudem teče místní vynikající víno, domácí pálenka a hodokvas doplňují nejrůznější, vesměs pořádně pálivé kulinářské speciality. Všechno to bujaré veselí trvá většinou celý týden a v roce 2019 se festival koná v termínu 28. února – 5. března.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

07. ledna 2019   |   11:11

Festival Busójárás, který místní nazývají zkráceně Busó je oslavou končící zimy a nástupu jara, slavností života etnické chorvatské menšiny žijící v Moháči. Je také největším festivalem a zároveň karnevalem v Maďarsku. V poslední noc festivalu se přiveze do centra města velká figurína ze slámy, která se slavnostně spálí v ohni, zatímco účastníci festivalu se drží za ruce a kolem hořící hranice tančí chorvatské kolo. Pro svůj kulturní a společenský význam byl festival zapsán v roce 2009 na Seznam nehmotného, kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Vystrašení Turci i příchod jara

Busójárás má mnoho společného s ostatními karnevalovými svátky, které se slaví koncem zimy. Nicméně, podle legend pocházejí kořeny festivalu z roku 1526, kdy se zde odehrála velká bitva u Moháče. Mnozí to mají sice jen za legendu, ale traduje se, že se tehdy místní obyvatelé, kteří během turecké okupace uprchli do okolních bažin, oblékli jako strašidelná monstra a jedné bouřlivé noci se vrátili do města, kde k smrti vyděsili Turky, kteří byli přesvědčeni, že je napadli démoni. Historici však tvrdí, že festival pochází už z pohanských dob a účelem strašidelných masek je vyděsit a zahnat zimu a oslavit i příchod jara.

Průvod strašidelných monster

Busové, jak se říká strašidelným postavám, si obléknou plášť z ovčí kůže, obrácený chlupy ven, pod kalhoty si navléknou dámské bavlněné punčochy a nasadí si dřevěnou, vyřezávanou masku hrozivého netvora. Kolem pasu mají uvázán provaz nebo řetěz s kravskými zvonci, v rukou řehtačku a někteří dlouhý dřevěný roh. Dámské punčochy mají symbolizovat věčné spojení muže a ženy. Festivalu se zúčastní i ženy, které se oblékají do tureckých oděvů, připomínajících otomanskou éru.

Slavnosti volné lásky

Festival připomíná v mnohém římské bakchanálie, protože v jeho průběhu je povoleno prakticky všechno. Ignorována jsou všechna pravidla běžného života a traduje se, že tyto slavnosti byly klíčové pro přežití zdejší chorvatské menšiny, protože právě během nich byla počata většina dětí, které přicházely po devíti měsících na svět. I proto se dnes do Moháče sjíždějí sexuchtiví zástupci obou pohlaví nejen z Maďarska, ale i z různých koutů světa, aby si zde užívali lásky a volnosti. Statistiky, mapující zvýšení porodnosti po festivalu se však nevedou. 

Nikdo nezůstane stranou

Kdysi procházely městem různé skupiny busó a chodily od domu k domu. Všichni zvonili, točili řehtačkami a dělali velký rámus. U každého domu se parta zastavila a vinšovala jeho obyvatelům přání, aby byli všichni zdraví a měli v novém roce hojnou úrodu. Prý uměli i čarovat a kdo je pořádně nepohostil, tomu se dostalo ošklivé odplaty. Proto na oplátku dostávali jídlo a pití.

V průvodu masek skončí i všichni návštěvníci

Dnes se během festivalu konají nejrůznější hudební představení, kostýmované lidové tance, přehlídky nejlepších masek a divoké průvody městem. Alkohol přitom teče proudem a návštěvníci festivalu by měli vědět, že je téměř nemožné, aby zůstali stranou. Masky po nich házejí mouku, zatáhnou je do svých tanečních rejů a napájejí je z velkých nádob zdejším kořeněným vínem.

Užívat si může každý

Masopustní veselí končí úterkem před popeleční středou, symbolickým spálením slaměné figuríny Zimy na hranici. Největší oslava se koná v neděli a nazývá se Farsang Vasárnap (Farsangová neděle). Vstup na festival je zdarma a příliš toho neutratíte ani za jídlo či pití. Obojího je všude hojnost a v mnoha stáncích se najíte i napijete za pár korun.

Jen pamatujte na to, že během festivalu je v Mohuči i v okolí problematické sehnat ubytování, které je nutné si zajistit většinou ve velkém předstihu. Mnoho návštěvníků festivalu tak dává přednost ubytování v jednom z cenově dostupných penzionů v nedalekém vinařském regionu Villány.

Jak se tam dostanete

Z Prahy do Moháče je to 700 kilometrů a kdo preferuje dopravu autem, bude mu cesta trvat okolo 7 hodin. Jednodušší je koupit si letenku, která se v akci sežene už od 600 korun, do Budapešti, odkud pak jezdí do Moháče z autobusového terminálu Népliget autobusy. Kdo si chce pořádně užít už samotnou cestu, může v Budapešti nasednout do speciálního Párty vlaku, provozovaného maďarskou železniční společností MÁV. Říká se mu Busó Expres a doveze vás v předvečer zahájení festivalu až do Moháče.

Další zajímavé články
Reklama