Pobyt

Navštivte v březnu španělskou Valencii a užijte si největší slavnost jara

Kulturní komplex umění a věd, jehož součástí je i největší mořské akvárium Evropy, Oceanogràfic / Pixabay
Přístavní město Valencii najdete na východním pobřeží Španělska a po Madridu a Barceloně je to třetí největší město Španělska. Valencie je považována za domovinu španělského národního jídla paelly, oblíbeného pokrmu z rýže, kombinované s mořskými plody, masem nebo zeleninou. Kromě tradičního jídla je Valencie známá svým bujarým nočním životem a nákupními možnostmi.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

04. března 2019   |   13:28

Můžete se vydat do starého města El Carmen, projít se úzkými uličkami plnými kaváren, tapas barů, nočních klubů, muzeí a butiků. Existuje jen málo měst, jako je Valencie, která dokáže harmonicky kombinovat tu nejstarší minulost z doby více než 100 let před naším letopočtem, s nejmodernější, avantgardní architekturou. O Valencii se tvrdí, že je centrem mezinárodního a avantgardního designu a jedním z nejaktivnějších měst Evropy v rámci veletrhů a konferencí.

Turisté město teprve objevují

Díky své poloze je Valencie jedním z historických středomořských přístavů a má tedy i zvláštní kouzlo přístavních měst. Navíc jemný písek zdejších pláží, čistá voda, a blízkost pobřežních hor vytvářejí severně od města vyhledávanou, rezidenční turistickou oblast. Tam kde byly ještě nedávno jen ovocné sady, vyrostly řady hotelů, barů a dalších turistických aktivit. V okolí města nechybí ani čistá příroda, vychutnat si ji můžete například jižně od města v jedinečné přírodní rezervaci L'Albufera. Zajímavé trasy vás čekají i ve vnitrozemí, například kolem řeky Turia nebo při návštěvě půvabných měst jako jsou Buñol, Requena a Xátiva .

Nechybí ani římské památky

Při procházkách Valencií můžete navštívit pozůstatky římského fóra, založeného Juniusem Brutusem, které je k vidění na náměstí Plaza de la Virgen. Katedrála ve Valencii je postavena na místě, kde stál první chrám v římských dobách a později mešita. Vzhledem k tomu, že byla postavena v letech 1262 až 1426, a vzhledem k pozdějším rozšířením a rekonstrukcí, můžete na ní vidět různé stavební slohy, včetně gotiky.

Zvonice katedrály má stejnou výšku i šířku 50,85 metrů

Dominantou města je Miguelete Tower, gotická zvonice katedrály, vysoká 50,85 metrů. Pokud si z ní chcete dopřát vyhlídku na město, čeká vás až na vrchol 207 strmých schodů. Na stejném náměstí Plaza de la Virgen je také bazilika Virgen de los Desamparados a nedaleký klášter Santo Domingo.

Unikátní moderní architektura

Jedním z architektonických skvostů je určitě komplex Oceanogràfic, kde se nachází největší mořské akvárium v Evropě (vstupné 27, 90 eur). Najdete zde i zajímavé delfinárium a můžete obdivovat mořskou faunu ze všech moří a oceánů světa. Pokud máte rádi rybí pokrmy, můžete zde navštívit podvodní restaurací s průhlednými stěnami, kde ochutnáte ty nejlepší dary moře. Projekt je dílem architekta Félixe Candely a je součástí kulturního komplexu, známého jako Ciutat de les Arts de Ciències (město umění a věd). Rozloha komplexu je 110 000 čtverečních metrů a v akváriích je 42 000 000 litrů vody, v níž žije 45 000 vodních tvorů, ale i savců, ptáků či plazů.

Kdy do Valencie?

Znalci tvrdí, že nejlepším měsícem k návštěvě je březen. Počasí je už příjemné a ulice nezaplňují davy turistů. Navíc si zde můžete užít největší svátek, jaký je ve Valencii slaven. Město vítá jaro při Las Fallas festivalu, pětidenní oslavě, o které se traduje, že začala jako oslava San José neboli svatého Josefa.

Letos se koná ve dnech od 15. do 19. března 2019. O festivalu zaplní ulice pestrobarevné průvody s bohatě nazdobenými alegorickými vozy a figurínami v nadživotní velikosti. Ty se vyrábějí dlouho dopředu, někdy i celý rok, obvykle z papíru, lepenky, polystyrenu nebo dřeva. Figury, známé jako ninotové, obvykle zobrazují známé osobnosti kultury, ale často karikují španělské celebrity a politiky. Večer a v noci projíždějí ninotové městem a pak se zapalují v záři barevných ohňostrojů.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama