Pobyt

Norsko a Finsko: Pohádkové království ledových hotelů

Novomanželské apartmá v jednom z finských ledových hotelů / Shutterstock
Ledové hotely rostou ve světě jako houby po dešti a v zimních měsících jsou stále častěji vyhledávány pro netradiční dovolenou. Bát se nemusí ani věční zimomřivci, protože i když jsou tyto hotely do nejmenších detailů vystavěny z ledu, zimou v nich rozhodně trpět nebudete. Dnes už je najdete v mnoha evropských zemích, jako ve Švýcarsku, Rumunsku, Rakousku či Slovinsku, ale jejich pravlastí jsou Norsko a Finsko.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

01. února 2019   |   17:46

Hotely mají svou zvláštní atmosféru, mnohé z nich jsou vyzdobeny sochami a plastikami z ledu a u většiny z nich si můžete být jisti, že o některé z nocí, strávených v hotelu, uvidíte i polární záři. Všechny ledové hotely nabízejí pro své hosty i celou řadu doprovodných aktivit. Nacházejí se v čisté přírodě, většinou dále od civilizace, takže jsou vhodné především pro ty, kdo si chtějí užit klidu, jaký jinde nenajdou.

Sorrisniva Iglů hotel, Norsko

Nejsevernější ledový hotel na světě začínal před 20 lety s pouhými šesti pokoji. Dnes se toto ledové království v hornaté borovicemi porostlé Sorrisnivě může pyšnit 26 ložnicemi, čtyřmi rozměrnými apartmány, ledovým barem, a dokonce i kaplí. Vše je bohatě zdobeno ručně vyřezávanými uměleckými díly z ledu. Každý rok si hotel vybírá jiné téma. V minulosti byly ledové stěny zdobeny divokými Vikingy, mytickými stvořeními, severskými legendami nebo přírodními motivy. V noci stačí pár kroků ven a můžete vidět to nejlepší umělecké dílo matky přírody, polární záři. Hotel má totiž vynikající polohu pro její pozorování.

Sněžný hotel Kirkenes, Norsko

Každým rokem se s příchodem jara zářící Sněžný hotel Kirkenes rozpustí a stane se běžnou součástí přírody, která ho obklopuje. Jakmile se však vrátí chladnější teploty, vrací se i ledový hotel zpět v celé své kráse. K tomu napomáhají ledoví sochaři z celého světa, kteří se podílejí jak na budování staveb, tak zejména na jejich výzdobě. Hotel má 20 pokojů a každý z nich má svoji specifickou výzdobu. Každý rok přichází hotel s novými motivy, které však vždy vycházejí ze severských ság. V restauraci se zahřejte na večeři, pak si vychutnejte pohled na hvězdami posetou noční oblohu a v pokoji se můžete zavrtat do měkkých, hřejivých kožešin.

Sněžná vesnice, Finsko

Tisíce tun sněhu a na 350 tun ledu se každým rokem spotřebuje, aby vznikla sněhová vesnice ve Finsku. Také zde se každoročně mění téma vesnice a letos je věnováno ve spolupráci s HBO populárnímu seriálu Hra o trůny. Můžete se zde setkat jak s pokoji, inspirovanými seriálem, tak s ledovými postavami této ságy.

V hotelu se setkáte i s hrdiny seriálu Hra o trůny

Lapland Hotels SnowVillage se nachází téměř 200 km nad polárním kruhem, v západní části finského Laponska, v těsné blízkosti lyžařských středisek Ylläs a Levi. Dopravu do vesnice obstarávají speciální sněžné mikrobusy a sněžné skútry. Středisko nabízí spoustu outdoorových aktivit a je vybaveno ledovými pokoji, apartmány i ledovou restaurací. Vesnice nabízí i speciální apartmán pro svatební páry.

Arktický SnowHotel, Finsko

Arctic SnowHotel se nachází na polárním kruhu ve finském Laponsku 26 kilometrů od města Rovaniemi, na břehu jezera Lehtojärvi. Nejenže je prý Rovaniemi domovem Santy Clause, ale každou zimu se zde objeví magický Arctic SnowHotel. Vstup vypadá jako vchod do jeskyně, odkud se větví řada tunelů k jednotlivým pokojům a společenským prostorám hotelu.

Stěny jsou všude zdobeny uměleckými řezbami, v ložnicích najdete masivní ledové hranoly, pokryté vrstvou sobích kožešin, sloužící jako postele. V hotelové restauraci, osvětlené svíčkami se podává tradiční finské jídlo, jako je například grilovaný losos. Hosté mají k dispozici venkovní saunu a mohou se věnovat spoustě aktivit, jako výletům na sněžnicích, sněžných skútrech, vyřezávání ledových soch, či rybaření v ledu. K dispozici mají i speciální službu "alarm aurora", která je upozorní, jakmile se objeví polární záře.

Kakslauttanen Arctic Resort, Finsko

Na okraji největšího finského národního parku Urho Kekkonen se nachází Kakslauttanen Arctic Resort, fungující už od roku 1973. V dřevěných chatách, ledových iglú i tradičních domech najdete ubytování podle svých potřeb. Pokud chcete trochu dobrodružství, můžete se ubytovat ve sněhových iglú. Hotel vás vybaví speciálním spacím pytlem, který snese i ty nejkrutější mrazy, a i když je venku – 40°C, teplota v iglú nikdy neklesne pod – 6 stupňů. Rezort je vybavený restaurací, nabízející místní speciality a hosté si mohou užít například jízdu se sobím spřežením, jízdu na koních a další aktivity.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama