autor Pavel Přeučil
27. září 2018 | 14:33
Co to vlastně polární záře je a jak vzniká? Tyto světelné úkazy má na svědomí naše Slunce, především v době výskytu tzv. slunečních erupcí. Během nich vyvrhne Slunce do prostoru obrovské množství elektricky nabitých částic, které vniknou obrovskou rychlostí do zemské atmosféry. Ve výškách mezi 80 – 100 kilometry, tedy v ionosféře, se pak tato oblaka plazmy rozzáří. Běžné jsou polární záře v polárních oblastech a v těch severních se nazývají aurora borealis, na jihu aurora australis.
Kdy se vyskytují nejčastěji?
Vidět polární záři by nemělo chybět na seznamu zážitků žádného pořádného cestovatele, ale vyžaduje nejen správné načasování, ale i místo, odkud lze záři vidět nejlépe a kde se vyskytuje nejčastěji. Existují dokonce i lovci polárních září, kteří prostřednictvím speciálních webových stránek hlídají nejpravděpodobnější výskyt tohoto jevu a cestují za ním bez ohledu na čas a peníze.
Období, kdy jsou polární záře nejčastější, se pohybuje od října do března a znalci tvrdí, že nejlepší podmínky jsou na začátku a na konci tohoto období. Pokud chcete mít jistotu, že polární záři skutečně zažijete, sledujte webové stránky, které jejich výskyt sledují. Najdete je například na adrese aurora-service.eu.
Kam se za polární září vypravit
Jsou to především oblasti, ležící za polárním kruhem. Nicméně při vysoké sluneční aktivitě je můžeme pozorovat i v nižších zeměpisných šířkách, a dokonce i u nás. Možná vás překvapí, že 3x až 4x do roka se objeví i nad Českem.
U nás je to ale jev výjimečný, kdežto na dalekém severu vcelku běžná záležitost. Výborné podmínky pro pozorování polární záře jsou například na Aljašce, v Grónsku, na Islandu nebo na ruském severu. My se však vypravíme do zemí, které jsou pro nás dostupnější a v kterých budete mít jistotu, že i tam tu pravou polární záři zažijete.
Abisko, Švédsko
200 kilometrů za polárním kruhem se nachází švédský národní park Abisko, který proslavily právě i polární záře. Během nejvyšší sezóny je můžete zažít téměř každou noc. Nejlépe s k parku dostanete pravidelnou autobusovou linkou z letiště Kiruna, vzdáleného 90 kilometrů.
V blízkosti parku je několik hotelů a horských chat, v kterých se můžete ubytovat. Poloha parku v hluboké kotlině, chráněné vysokými horami, vytváří unikátní mikroklima bez mraků, které je dokonale stvořeno pro pozorování polární záře
Tromsø, Norsko
Největší město severně od polárního kruhu je také nazýváno Paříží severu. Dlouhé, temné noci, minimální světelné znečištění a vzduch bez jakýchkoliv zplodin, jej přímo předurčují k dokonalému pozorování polárních září. Do Tromsø létá řada leteckých společností a dál nemusíte nikam cestovat.
Ubytovacích možností je ve městě spousta a pokud budete mít štěstí a pokoj orientovaný na tu správnou stranu, můžete pozorovat polární záři přímo z okna nebo balkonu, se sklenkou něčeho ostřejšího pro zahřátí v ruce.
Ylläs, Finsko
Znalci tvrdí, že polární záře v tomto největším finském lyžařském středisku jsou nejčastější, nejbarevnější a nejzářivější. Tato laponská oblast Finska je světelnými hříčkami matky přírody proslulá po celém světě. Některé cestovní agentury dokonce nabízejí záruku vrácení peněz v případě, že byste žádnou polární záři neviděli.
Funguje zde dokonce speciální mobilní aplikace Ylläs Aurora, sledující noční oblohu, která vás upozorní na přicházející polární záři. Do Ylläs se nejsnadněji dostanete pravidelnou autobusovou linkou z blízkého letiště Kittila, vzdáleného necelých 50 kilometrů.