autor Pavel Přeučil
08. prosince 2018 | 07:50
Cestovní ruch je také největším zdrojem pracovních příležitostí na světě. Nejsou to jen ty známé subjekty, s kterými se setkáváme, s kterými jednáme, jako letecké společnosti, hotely, restaurace či cestovní kanceláře. Je to i obří zázemí turistického průmyslu, které nevidíme.
Jsou to technologické společnosti, které se zabývají novými způsoby hromadné dopravy turistů, vývojáři chrlící na trh stále nové a nové aplikace pro mobilní telefony, usnadňující cestování, automobilky vyvíjející samořiditelná, zcela automatizovaná auta, aby usnadnily dlouhé, únavné řízení, a tak bychom mohli pokračovat dále.
Budeme za 10 let vůbec cestovat?
Tahle otázka je zdánlivě nesmyslná, ale má své opodstatnění. Proč vůbec cestujeme? Chceme poznat cizí kraje, relaxovat, odpočinout si od denních starostí, povalovat se na vyhřáté pláži, cachtat se v mořských vlnách, či poznávat úchvatné historické památky, muzea či galerie. Dnes, v době internetu a nastupující virtuální reality, si přece většinu z toho můžeme užívat z pohodlí domácího křesla.
Má virtuální cestování budoucnost?
Vědci už vyvíjejí technologie, které nám mohou cestování zcela nahradit, včetně všech prožitků a vjemů. Už nebudete muset složitě cestovat na dovolenou, byste získali onen osvěžující pocit, ale zcela prostě se připojíte pomocí mozkového implantátu na portálovou službu, která vám to zajistí.
Za pár minut se vrátíte do kanceláře, s mozkem plným nádherných vzpomínek na slanou mořskou vodu, lahodné koktejly, které jste popíjeli pod palmami nebo na procházku s krásnou dívkou po boku, při které jste obdivovali ruiny Pompejí. Všechny vaše vzpomínky budou skutečné, a navíc dostanete i kompletní videozáznam vaší cesty, který si můžete jako vzpomínku uložit, nebo ukazovat přátelům.
Výlety do vesmíru a první hotel na Měsíci
Možnostmi vesmírné turistiky a výstavbou hotelů na Měsíci se zabývá celá řada firem. Jednou z nich je i firma architektonická firma Foster a Partners, která chce na Měsíci vybudovat dokonce celou kolonii. Dnes už mají movití cestovatelé možnost, rezervovat si výlet do vesmíru a strávit pár chvil v beztížném stavu prostřednictvím několika soukromých společností, připravujících tuto formou turistiky. Foster a Partners myslí své měsíční aktivity velmi vážně a spolupracuje na projektu s Evropskou kosmickou agenturou.
Ta zkoumá technologie, jak stavět obytná a výzkumná zařízení na Měsíci pomocí 3D tiskáren a to z nejdostupnějšího materiálu, který tam je, z měsíčního prachu. Společnost šla až tak daleko, že dokonce zveřejnila ceník pobytů na Měsíci a týden by měl být v porovnání se současnými náklady na vesmírné lety neuvěřitelně levný, v přepočtu by přišel asi na 1 700 000 korun.
Trendem budou podmořské hotely
Tak jako touží člověk po poznání vesmíru, tak touží poznávat neznámý svět pod vodou. Zážitkové hotely pod mořskou hladinou existujít už nyní a je jim předpovídána velká budoucnost. Vyhledávaný je například takový Manta Resort na Maledivách. Už dnes je podmořských hotelů k dispozici po celém světě více než dvacet a jsou hotové projekty dalších, jako například Poseidon Underwater Resort, v jehož rámci je připraveno na deset hotelů. Podle předpovědí odborníků by se tyto podmořské hotely měly stát největším trendem v cestování. Zdůvodňují to tím, že pod hladinou moře je toho k vidění mnohem více než ve vesmíru.
Hotelový pokoj budoucnosti
Prognostici tvrdí, že za deset let se od okamžiku přihlášení na hotelové recepci nesetkají s jedinou živou bytostí. Vše bude zautomatizováno a všechny práce prý obstarají roboti. Zajistí úklid, přípravu jídel, obsluhu atd. Hotelový pokoj se změní na interaktivní prostor, v kterém budete pomocí velkoplošné obrazovky a internetu v neustálém spojení se svou rodinou či známými.
K dispozici budete mít holografického trenéra, který s vámi bude cvičit, snídani vám přiveze robot až do postele. Spát budete na chytré posteli, která vám na stisknutí tlačítka promasíruje unavenou část těla. V koupelně nahradí klasický sprchový kout s vodou ultrazvukový očistný a dezinfekční systém, který vás zbaví všech nečistot i nebezpečných bakterií.
Cestování bude více osobní a zážitkové
Generace mileniálů pomalu stárne a také hledá nevšední zážitky, chce prožít volné chvíle prázdnin či dovolené, pokud možno netradičně. Prázdninové pronájmy typu Airbnb jsou podle expertů teprve začátkem. Sdílené ubytování budou následovat sdílené zážitky, společné večeře či výměna zkušeností a znalostí. Už dnes vznikají zcela nové formy cestování, vedoucí k těsnějším kontaktům mezi turisty a lidmi v destinacích.
Vyhledávané jsou například pobyty s výměnou kuchařských dovedností a malým kurzem vaření, nejrůznější klubové akce a další formy zážitkové turistiky. Podle předpovědí se zvýší i zájem i rizikovou turistiku. Zvyšuje se zájem například o návštěvy poválečné Sýrie či Libanonu. Běžné cestování už mnohým nestačí, a tak vyjíždějí a bude to stále častější, do nebezpečných destinací, nebo do míst, která před nimi nenavštívila lidská noha.