Pobyt

Stockholm: Proč byste si neměli hlavní město Švédska nechat ujít?

Eurovíkend ve Stockholmu, levná doprava a dražší pobyt / Shutterstock
Řekne-li se Švédsko, napadne vás nejspíše Ikea, švédské stoly či hudební skupina ABBA. Země nebývá až tak častým cílem našich turistů, jako ty, které leží na jih od našich hranic, ale má také co nabídnout. Mnozí žijí v představě, že v zemi, která je daleko od nás na severu, musí být v současné době pořádná zima, ale to je omyl. Průměrné teploty se tam i v lednu pohybují stále kolem 0°C a tak návštěva hlavního města, Stockholmu není ani v zimě příliš náročná.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

26. prosince 2018   |   07:03

Brzy po příjezdu zjistíte, že Stockholm stírá hranice mezi městským životem a venkovským prostředím. Lesy, parky a otevřené vodní plochy jsou všude. Město leží na několika navzájem propojených ostrovech a prohlídku můžete začít na jednom z nich, Djugardenu.

Pokud jste fandové muziky, produkované slavnou skupinou ABBA, neváhejte zde navštívit její ABBA the Museum, kde můžete poslouchat a shlédnout její nejslavnější písně, vidět jejich kostýmy a všechny další artefakty spojené s jejich slavnou uměleckou dráhou. Asi vás překvapí výše vstupného, v přepočtu 650 Kč, děti do 15 let 238 Kč, ale ve Švédsku je draho a to pořádně.

Nejslavnější vrak na světě

Určitě si nenecháte ujít návštěvu Muzea Vasa, pojmenovaného podle jediné dochované lodí na světě pocházející ze 17. století. Zachovalo se z ní 95% původních částí a je zdobená stovkami vyřezávaných soch. Vasa je jedinečným uměleckým dílem a jednou z předních turistických atrakcí na světě. Její vrak, objevený na dně stockholmského přístavu v roce 1956, byl vyzdvižen a kompletně rekonstruován. V muzeu se můžete občerstvit i v příjemné kavárně a prohlédnout si i další sbírky, související s námořními plavbami. Za vstupné zaplatíte v přepočtu 377 korun, děti di 18 let mají vstup zdarma.

Na oběd švédskou specialitu

Pokud vám vyhládlo a je čas na oběd, sedněte na metro a po pár zastávkách dorazíte do čtvrti Sodermalm, kde je spousta hospůdek, nabízejících téměř národní švédské jídlo, masové kuličky na desítky způsobů. Jsou podávány s vařenými bramborami, rýží, nakládanými okurkami, různými druhy smetanových omáček, a dokonce i na sladko s borůvkami. Pokud byste je chtěli srovnávat s těmi, které dostanete v pražské prodejně IKEA, tak na to rychle zapomeňte.

Originální masové kuličky jsou zde lahůdkové

Ty stockholmské jsou stokrát lepší. Ovšem také za ně pořádně zaplatíte, taková porce vás přijde na našich 270 korun.Zůstanete-li v této čtvrti, můžete obdivovat modely v řadách místních butiků i značkových obchodů, v kterých najdete ty největší švédské módní značky. Pokud vás přepadne chuť na něco sladkého, navštivte vyhlášenou cukrárnu Parlans Konfektyr, udržovanou ve stylu třicátých let.

Večer u švédského piva

Pokud jste si mysleli, že v každé restauraci vás uvítají ony pověstné švédské stoly, tak jste na omylu. Ty uvidíte maximálně tak v hotelu u snídaně. Švédové milují restaurace, dobré jídlo a pivo a tuhle radost praktikují každý víkend. Udělejte to jako místní a vyražte na večeři například do michelinské restaurace Niklas Ekstedt, která se jmenuje podle svého majitele.

Restaurace je rozlehlá, má terasy, bar i jídelnu, a to nejlepší, na co sem chodí znalci, je maso s beurre blanc, což je pověstná omáčka z másla, vína a šalotky s liškami, květákem, koprem a pečeným citronem. Zapíjet můžete pivem z dlouhého seznamu tohoto nápoje, který vám předloží. Neskutečně si pochutnáte, ale připravte se na pěkně mastný účet.

Kouzelný zámek Drottningholm

V další den svého víkendového pobytu si můžete udělat dopoledne výlet parníčkem z roku 1905, který vás proveze okružní jízdou kolem všech ostrůvků a pamětihodností. Za výlet pak zaplatíte v přepočtu 740 korun. Potom si prohlédněte zámek Drottningholm ze 17. století, který je mnohem zajímavější než královský palác ve městě, v které sice žije královská rodina, ale do jejich soukromých prostor se nedostanete.

Vstupné je pro dospělé 326 Kč, děti a studenti 163 Kč. Pak se můžete přesunout do zámeckého Slottsteateru jediného divadla na světě z 18. století, které stále používá svoji originální jevištní techniku, jako jsou mechanické vlny a vítr a stroje na mraky či hromy.

Stockholmské Staré město

Na oběd se vydejte do stockholmského Starého města, kde si určitě najdete nějakou útulnou hospůdku. Procházka po úzkých dlážděných ulicích vám připomene středověký charakter Starého města v Praze. Je to čtvrť, kde jsou soustředěny umělecké galerie, obchody se zajímavými názvy, jako je Fartygsmagasinet, který prodává starožitné modely lodí.

Najdete zde i Nobelovo muzeum, věnované vědě a výzkumu, vstupné 300 Kč dospělí, studenti a děti 200 Kč. Nenechte si ujít návštěvu Storkyrkan, městské katedrály, postavené v roce 1279, kde se konají i královské svatby. Tady uvidíte úžasnou plastiku Jiřího a draka z 15. století a můžete si zde užít i časté varhanní koncerty. Vstupné je 150 Kč děti a studenti mají vstup zdarma.  

Jak se tam dostanete

To, co utratíte za drahý Stockholm, nejspíše ušetříte na letenkách. Ty jsou cenově velmi výhodné. Například od ČSA jsou často k mání letenky do Stockholmu za 1700 korun a akční letenky se dají sehnat už od 700 korun. To autobus přijde daleko dráž, za zpáteční jízdenku například s Flixbusem zaplatíte přes 3200 korun a budete na cestě 25 hodin.

Další zajímavé články
Reklama