autor Pavel Přeučil
04. října 2018 | 15:51
Tallin leží na prastaré obchodní cestě mezi německými městy a ruským Novgorodem. Díky své strategické poloze se stal v minulosti cílem dobyvačných choutek sousedních velmocí. Vystřídali se zde Dánové, Švédové, Rusové, Němci, a nakonec Sovětský svaz. Od roku 1991 je Estonsko znovu svobodnou a nezávislou zemí.
Největší rozkvět zažíval Tallin v době své hanzovní slávy, stejně jako další evropská přístavní města Rotterdam, Hamburk nebo Amsterdam. Většina dnešních památek pochází právě z této doby, tedy 14. – 15. století. Dnes má Tallin necelých půlmilionu obyvatel.
Jak se tam dostat
Pokud byste se rozhodli cestovat autem, což příliš nedoporučujeme, museli byste počítat na cestu dva dny. Více než 1600 kilometrů za jediný den se dá jen těžko zvládnout, čistý čas jízdy totiž dělá téměř 19 hodin. Ještě náročnější je cesta autobusem. Protože přímém spojení neexistuje, vede jediná cesta přes Varšavu a odtud přímou linkou do Tallinu.
Pokud byste se pro tuhle anabázi rozhodli a podařilo se vám získat akční jízdenky, přijde vás autobus na nějakých 1600 korun. Nelepším řešením je tedy letadlo. Do Tallinu létá několik společností, ovšem musíte počítat alespoň s jedním přestupem ve Varšavě, nebo v Rize. Akční letenky se dají sehnat už od 1800 korun. Pokud cestujete rádi vlakem, tak máte smůlu. Tallin má jediné železniční spojení, a to s Moskvou.
Hlavní město elektronické státní správy
Tallin je často uváděn v průvodcích jako skutečná historická atrakce a dost neprávem je turisty opomíjen. Je to především dáno jeho polohou, dost vysoko na severu a pak také dost obtížným dopravním spojením se světem. Je to zvláštní u země, která je označována za nejpokrokovější na světě, co se týká digitalizace státní správy. Občané mají elektronické občanky a s jejích pomocí vyřídí skutečně vše na každém úřadě, a to z pohodlí domova. Estonci dovedli svůj e-government ke skutečné dokonalosti a my jim můžeme jen závidět.
Středověk v moderním hávu
Tallinské Staré Město je jako vystřižené ze středověké fantasy ságy. Spleť dlážděných uliček, špičatých věží a červených klenutých věžiček, které byste si snadno mohli splést s kulisami ze seriálu Hra o trůny. Na každém kroku září poutače nesčetných barů a rázovitých hospůdek. Bez podrobné mapy nebo navigace, se v tomto bludišti snadno ztratíte. Nicméně zkuste zažít právě to, vydat se bez mapy a prostě se toulat Starým městem. Jen tak nasajete neopakovatelnou místní atmosféru. V letní sezóně se tak vyhnete i všudypřítomným davům turistů.
Z dělnických domků přepychové rezidence
Pokud máte skutečně raději trochu klidu a budete se chtít vyhnout všudypřítomným britských turistům a jejich hlučným, několikadenním párty, zkuste využít městskou dopravu a zajeďte si do čtvrti Kalamaja. Tady najdete pravý protiklad ke kamenné kráse starého Tallinu. Ocitnete se ve spleti tichých ulic s nádhernými dřevěnými domy z počátku 20. století.
Celá čtvrť připomíná americká maloměsta s jejich domečky a pečlivě udržovanými trávníky. Zajímavé je, že jde o kdysi chudinskou dělnickou čtvrť a v současnosti se tu nacházejí nejdražší nemovitosti ve městě. Nedávno ji objevili také umělci a mnohé domy se stávají útočištěm estonských bohémů.
O památky není nouze
Památkami se Tallin jen hemží. Můžete se projít po zachovalých městských hradbách a vystoupat na některou z obranných věží Kiek in de Kök nebo Paks Margareeta z 15. a 16. století. Navštívit můžete gotickou radnici, či gotický dům Velké gildy z 15. století a obdivovat řady renesančních domů v centru a na nábřeží.
Za návštěvu stojí i gotický kostel sv. Mikuláše) ze 13. století, nebo řada gotických klášterů ve městě. Obdivovat můžete i mohutnou stavbu ruské pravoslavné katedrály Alexandra Něvského. Milovníci umění se mohou kochat sbírkami starého i moderního umění v mnoha galeriích a muzeích.
Unikátní námořní muzeum
Co při návštěvě Tallinu určitě nevynechejte, je nové, estonské námořní muzeum, nesoucí název Seaplane Harbour, otevřeníé v roce 2012. Najdete jej v přístavu a v jeho hangárech můžete obdivovat vše, co souvisí s námořními plavbami. Projít se můžete i útrobami skutečné ponorky, obdivovat tradiční rybářské lodě i eskymácké kánoe, námořní hydroplán a tisíce dalších exponátů.
Na své si přijdou i hračičkové a zejména děti. V muzeu jsou vodní plochy, kde můžete závodit s dálkově řízenými lodičkami, nebo si zkusit na simulátoru řízení námořní lodi. Vystoupat můžete na Dělovou věž, z jejíž terasy je nádherný výhled na město i jeho přístav a na závěr posedět v útulné muzejní kavárničce.
Město žijící kulturou
Tallin nabízí i spoustu zážitků pro milovníky umění a zábavy. Nejbližší velkou akcí je filmový festival Tallinn Black Nights, který se koná každoročně v listopadu a letos je to ve dnech 11. – 27. 11. Do města se sjíždějí hvězdy světové kinematografie, aby zde prožily pověstné dlouhé noci. O velké kulturní události zde není nouze po celý rok, téměř každý měsíc se zde koná nějaká významná kulturní událost nebo festival. Tallin tak má skutečně co nabídnout každému.