Pobyt

Jak poznat Atény chytře, bez front a co nejvíce si užít jejich antické památky

Nezapomenutelný pohled na aténskou Akropoli se vám naskytne v noci, kdy je slavnostně osvětlena / Shutterstock
V letní sezóně jsou hlavním magnetem pro turisty prosluněné řecké pláže a teplé Středozemní moře, po skončení sezóny se však hlavní nápor turistů soustřeďuje spíše kolem řeckých památek a jedním z nejčastějších cílů jsou Atény. V této době se ovšem nevyhnou dlouhým frontám, které je čekají například u vstupu do Parthenonu. Poradíme vám, jak se chytře dlouhému čekání vyhnout.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

21. října 2018   |   10:56

V letních vedrech, kdy teploty přesahují i čtyřicítky, se po antických památkách příliš lidí netoulá. Jiné je to na podzim a na jaře, kdy sem míří i mnoho našich turistů a návštěvu vznešeného chrámu si zcela jistě nenechají ujít. Antický chrám z 5. století př. n. l., postavený vysoko na kopci Akropolis sloužil svému účelu až do 4. století n. l. Křesťané jej pak přeměnili na chrám Panny Marie a největší ránu utrpěl v roce 1687. kdy sloužil jako skladiště střelného prachu. Střela z benátské lodi jej zasáhla a mohutný výbuch proměnil tuto úžasnou stavbu v hromadu trosek.

Fotografujte z protějšího kopce

Chrám se stal cílem nájezdů místních, kteří si odtud brali stavební materiál a cenná výzdoba, včetně soch a obřích reliéfů mizela v zahraničních muzeích. V poslední chvíli se řecké vládě podařilo zachránit to, co zbylo a alespoň trochu obnovit původní podobu chrámu. Památka byla zapsána na seznam UNESCO a dodnes prochází velkou rekonstrukcí.

Zapadající slunce vykreslí fantastickou kulisu

Z velké části ji zakrývá lešení, které tam bude podle plánů stát až do roku 2025. Chcete-li si udělat dokonalé fotografie Parthenonu a minimalizovat ono hyzdící lešení, vystoupejte si k večeru na protilehlý kopec Philopappos a na jeho vrcholku budete právě ve stejné úrovni s Parthenonem. V paprscích zapadajícího slunce bude mramor Parthenonu zářit sametově zlatou barvou.

Vrch má zajímavou historii

Ve starověku byl vrch Philopappos známý jako Mouseion. Řekové věřili, že na kopci sídlilo devět múz a že zde byl pohřben Musaeus, básník a žák Orfeův. Vrch je vysoký 147 metrů a na jih se můžete podívat až k moři. Na samém vrcholku můžete obdivovat památník římského konzula a senátora Gaia Julia Philopapposa, přítele císaře Trajána. Byl známý mezi Atéňany jako velký dobrodinec a často sponzoroval divadelní hry. Po smrti mu vděční Atéňané postavili v roce 119 n. l. na vrchu velkou mramorovou hrobku a 12 metrů vysoký památník

Lanovkou na vyhlídku

Další, trochu vzdálenější, ale stejně úžasný pohled na aténskou Akropoli si můžete užít z nejvyššího kopce v samém centru Atén, vrchu Lycabettus, vysokého 277 metrů. Na jeho vrcholek se dopravíte snadno lanovkou, která je v provozu od 9 hodin ráno až do druhé hodiny noční. Jezdí v půlhodinových intervalech, ve špičkách po deseti minutách. Za obousměrnou jízdu zaplatíte 7 eur, za cestu pouze nahoru 5 eur. Lanovka projíždí tunelem a cesta trvá asi 3 minuty. Její výchozí stanici najdete nedaleko stanice metra Evangelismos.

Načasujte si příchod

Pokud chcete navštívit samotný Parthenon, tak je nejlepší doba brzy ráno. Památku otevírají v 8 hodin, první kolony autobusů s turisty začínají přijíždět kolem deváté a v 10 hodin už je zde hlava na hlavě. Brzy ráno si ještě užijete čistý výhled, protože během dne se většinou Atény zahalí do všudypřítomného smogu. Mramorové sloupy se lesknou ve vycházejícím slunci a vyhnete se tomu největšímu návalu. Další možností je přijít okolo šesté večer, jen pár hodin před zavřením. Památku zavírají ve 20:00 hodin. Navíc, když si načasujete návštěvu Atén na první neděli v měsíci, tak se od listopadu do března dostanete do Parthenonu zcela zdarma.

Chytrá rada nad zlato

Fronty na pokladně u Akropolis jsou často nekonečné. Nechte frontu frontou a místo toho se vydejte ke starému Dionýsovu divadlu, rodišti moderního dramatu. Tam si bez fronty koupíte kombinovanou vstupenku do divadla, která platí i pro Akropolis. Málokdo totiž ví, že když vystoupáte až na nejvyšší bod divadla, navážete na tak trochu utajenou Peripatovu cestu, lemovanou prastarými jeskyněmi a svatyněmi, vedoucí až k branám Parthenonu. V samotné stavbě toho dnes k vidění moc není a to, co z památek na antiku zbylo, najdete v muzeu pod Akropolí.

Muzeum určitě nevynechejte

Je zajímavé, že návštěvu Akropole nevynechá téměř nikdo z turistů, ale do muzea, kde se nacházejí všechny zachráněné cenné artefakty z Parthenonu, už jich tolik nechodí. V muzeu najdete vše, co se podařilo najít během dlouhých let archeologických vykopávek na Akropoli. Jsou to jak antické sochy, reliéfy a vlysy, tak předměty denní potřeby, používané starými Atéňany a svaté relikvie, věnované řeckým bohům, nalezené ve svatyních ve svazích Akropole.

Vstupné do muzea je 5 eur a od 1. listopadu do konce března je otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin. Pokud si nechcete prohlédnout muzeum a hledáte chvíli odpočinku, řeknete na pokladně muzea, že jdete jen do restaurace. Tam je vstup volný, je odtud nádherná panoramatická vyhlídka na Akropoli a navíc zde najdete v sousední čítárně bezplatné wifi, spoustu průvodců, knih a prospektů a tomu pohodlná křesla.

Mimo sezónu na Akropoli výhodněji

Přesto, že vstupenky do památkových objektů v celém Řecku jsou poměrně levné, je Akropole výjimkou. Vstupné stojí 20 eur, děti a studenti do 18 let 10 eur. Nicméně řecká vláda, aby podpořila turistický ruch i mimo letní sezónu, zavedla nedávno opatření, jímž se snižuje vstupné ve všech objektech, spravovaných vládou od 1. listopadu do 31. března o 50 %. Vstupné vás tedy přijde na 10 eur.

Další zajímavé články
Reklama