Pobyt

Řecká Meteora: Vyšplhejte se do klášterů, jež visí ve vzduchu

Ortodoxní kláštery Meteora jako by visí mezi nebem a zemí / Pixabay
Slunné Řecko má spoustu lákadel. Patří mezi ně i naprostý unikát, a sice řecké kláštery Meteora. Vypadají na skalních útvarech jako naprosto nedostupné. Skály tyčící se v řecké Thesálii poblíž města Kalambaka. Kdysi sloužily dokonce jako úkryt. Jestliže budete trávit dovolenou na Olympské riviéře, vydejte se sem.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

11. června 2018   |   10:29

Ve chvílích, kdy Byzantská říše zažívala úpadek, hodně lidí hledalo útočiště v obtížně dostupných skalách Meteora. Prolákliny, jeskyně, to vše sloužilo poustevníkům k ukrytí před nepřátelskými hordami. Mniši zde začali žít už v 11. století. Mnozí z nich se usídlili až na samotných vrcholcích skal, kde pak začaly ve 14. století vznikat kláštery.

V řadě případů se jediným spojením se světem stal zavěšovací žebřík. Jindy se nahoru lidé a zásoby potravin nahoru vytahovaly rumpálem v sítích. Dnes jsou do skal vytesané schody, s jejichž pomocí se dostanete až nahoru. Výšlap ovšem vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Klášterům nechybí nádvoří, kostel, mnišské cely a kaple s refektářem i fresková výzdoba.

Stavební materiál se nosí v koších

Vůbec první klášter založil mnich Athanasis pocházející z poloostrova Athos, a to v roce 1356. Objevují se další a další kláštery, až se jejich počet zastaví na úctyhodném čísle 24. Ostatně stavět na vrcholcích skal kláštery není nic jednoduchého. Je totiž třeba všechen stavební materiálů buď vynosit v koších nebo tahat rumpálem a kladkou.

Přesto se stavby povedly. Meteora doslova znamená zavěšená ve vzduchu a kláštery opravdu budí tento dojem. V současnosti je ale obydleno trvale jenom pět z celkového počtu 24 klášterů.

Správné oblečení je důležité

Pokud se chcete do skal podívat, využijte jako výchozí bod Kalambaku. Po dvoukilometrovém pochodu se dostanete do vesnice Kastraci a pak už zamíříte do skal. Po levici vám zůstane kostelík Dubiani a dál strmě ve směru kláštera svatého Mikuláše. Pozor! Musíte se na výlet ovšem správně obléci. Vyžadují se zakrytá ramena a kolena. Ideálně dlouhé kalhoty a tričko s rukávy a žádné velké dekolty. Pro ženy se nabízí možnost zapůjčit si dlouhé sukně.

Z pevniny rovnou po mostě nebo do schodů

Kam je cesta nejjednodušší? Za nejsnáze přístupný se považuje klášter svatého Štěpána. Ten je přístupný z pevniny pomocí mostu, který se kdysi zvedal, dnes už stojí napevno. Naopak velmi obtížně se leze například ke klášteru svaté Trojice, kde vás čeká 140 schodů ve skále. K Velké Meteoře, nejstaršímu klášteru vybudovaném v letech 1356-1382, vede 115 schodů. Kdysi ale byly jedinou přístupovou cestou provazové žebříky. Chcete-li navštívit kláštery, většinou vás to bude stát tři eura. Zajímavost, která jistě potěší: v klášterech či v Kalambace najdete dokonce i tištěného průvodce v češtině.

Další zajímavé články
Reklama