Pobyt

Kam na výlet? Pár dobrých důvodů, proč si vybrat jedinečnou atmosféru Říma

Na prohlídku města si rezervujte minimálně dva dny / Depositphotos
Prázdniny už skončily, velká část lidí se školou povinnými ratolestmi si už proto bude brát jenom kratší dovolené. Skvělým tipem je návštěva Říma. Město, kterému se přezdívá věčné, vám poskytne nádherné spojení antické kultury a dvoutisícileté historie církve.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

09. září 2018   |   10:04

Doporučujeme alespoň třídenní akci, záleží samozřejmě na tom, jakou zvolíte dopravu. Pokud sáhnete po letecké, která je samozřejmě nejkomfortnější, pak počítejte s letem, který trvá zhruba hodinu a půl.

Zvolíte-li ovšem autobus, pak cesta potrvá určitě 15 hodin a potřebujete tedy dvě noci na cestu – tam a zpět. Dá se například vyrazit v pátek odpoledne z Čech, v sobotu ráno budete na místě, v Římě budete mít nocleh ze soboty na neděli a v neděli pak pojedete na noc zpět. V pondělí ráno jste doma. Totéž platí pro cestu autem. Jestliže se rozhodnete pro cestu vlakem, pak to bude přibližně o 4 hodiny více. 

Proč právě Řím?

Existuje bezpočet drobností, které dohromady tvoří jedinečnou atmosféru Říma. Pár dobrých důvodů, proč si vybrat atmosféru Říma:

  • Skvělé jídlo - Voňavá káva, skvělá zmrzlina, výborné těstoviny... To je Řím.
  • Přátelští Římané - Římané jsou vstřícní, komunikativní, nápomocní, usměvaví a v neposlední řadě velmi elegantní.
  • Příjemné počasí - Jarní sluneční paprsky jsou v Římě příjemně hřejivé, letní vedra zpříjemňuje osvěžující větřík, podzim je dlouho prohřátý s teplotami kolem 25 stupňů a zima je mírná.
  • Zeleň a parky - Řím je zelené město plné parků.
  • Moderní život vedle antiky - Ve městě najdete památky antické, středověké, renesanční, barokní i ty novodobější.
  • Moře na dosah - Řím leží na řece Tibeře asi 27 km od pobřeží Středozemního moře.
  • Vatikán - Při cestě do Říma navštívíte hned dva státy – Itálii a Vatikán, centrum římskokatolické církve.

Dva dny na prohlídku jako minimum 

Pokud jde o to, jaký čas rezervovat na samotnou prohlídku města, potom naprosté minimum jsou dva dny. Jeden vyhradit na antické památky, druhý na prohlídku Vatikánu - chrámu sv. Petra, Sixtinské kaple, vatikánských muzeí. Jak obelstíte dlouhé fronty čekajících na prohlídku? Jednoduše tím, že si koupíte lístky s předstihem online. 

Ještě lepší ale bude, když zvolíte delší pobyt, kdy budete mít více času. Dva dny navíc můžete věnovat speciálně renesančnímu městu, jehož tvář určovali hlavně Michelangelo Buonarotti (Sixtinská kaple, náměstí Campodoglio) a Raffael Santi (bazilika svatého Petra), dále barokní Řím, na němž se podíleli stavitelé Bernini a Borromini (Piazza Navona, Berniniho Fontána čtyř řek). Ať už sáhnete po kterékoli variantě, podmínkou jsou dobré boty, protože celé dny prochodíte. 

Při cestě do Říma navštívíte hned dva státy – Itálii a Vatikán

Karta se vám vyplatí 

Pro prohlídku antických památek se vyplatí pořídit "Archeologia Card", která dovoluje vstup do celkem 10 památek. Vyjde vás to levněji, než kdybyste platili každý vstup zvlášť. Trojicí antických skvostů, kterou byste minout neměli, je Coloseum, Forum Romanum a Pantheon.

Nevynechejte Palatinský pahorek tyčící se nad Forem Romanem a majestátní Konstantinův oblouk hned vedle Colosea. Přibližně kilometr od Colosea narazíte ještě na Caracallovy lázně, které jsou rovněž unikátem, protože ve své době, tj. ve 3. století n. l. pojaly až 1600 návštěvníků. 

Co ještě zaručeně neminout? 

Neoklasicistní pomník prvního krále sjednocené Itálie Viktora Emanuela II. Italové mu trochu posměšně přezdívají psací stroj a dlužno dodat, že ho opravdu trochu připomíná. Stojí na náměstí Venezia na svahu Kapitolského pahorku. Připomenete si s ním také část novodobé historie Itálie. 

Z náměstí Venezia se můžete vydat k dalšímu skvostu, a sice fontáně di Trevi. Samozřejmě také španělské schody na Piazza di Spagna - určitě jste viděli film "Prázdniny v Římě" s Gregorym Peckem a Audreyy Hepburn. Nezapomeňte na Andělský hrad, někdejší mauzoleum císaře Hadriána sloužící později jako útočiště papežů, když jim hrozilo nebezpečí. 

Novodobější historii vám připomene krásný ovál náměstí Piazza del Popolo, který vytvořil Napoleonův architekt Giuseppe Valadier roku 1816. Jeho dominantu tvoří obelisk z doby egyptského faraona Ramsese II. 

Skvělá bašta i originální dárky

Určitě vám přitom courání pořádně vyhládne, takže kde se najíst? Doporučujeme čtvrť Trastevere, kde jsou spousty restaurací v dokonale italském stylu. Slušné menu se tu dá pořídit kolem 15 euro, takže nemusíte mít obavu, že byste moc utratili. Kromě toho jsou v této čtvrti i spousty obchůdků s knihami, oblečením apod. Takže pokud nemáte rádi kýčovité suvenýry, tady nakoupíte zajímavé a hodnotné věci pro sebe i své blízké.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama