Dovolená

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

V období mezi létem a zimou se Alpy představují v celé své kráse / Depositphotos
V období mezi létem a zimou se Alpy představují v celé své kráse. Teploty se stále drží na příjemných hodnotách, dny jsou sice o něco kratší, ale zato plné úžasného světla a teplých barev. Takový je podzim v rakouských horách.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

23. září 2021   |   12:17

Když se léto loučí, letní návštěvníci opouští prázdninová ubytování a horka letních měsíců polevují, nadchází půvabné období v rakouských Alpách. Je tady podzim, během něhož je rakouská příroda neobyčejně krásná. Slunce prosvítá skrze mlžný opar, listy stromů mění svou barvu a chladnější noci po ránu nechávají na loukách kouzelnou jinovatku.

V období mezi létem a zimou se Alpy představují v celé své kráse

Je čas načerpat energii posledních slunečních paprsků, než krajinu zahalí zima. Nadchází ta správná chvíle kdy vyrazit na mírné svahy rakouských Alp, užít si podzimní turistiku, gastronomii, pohodové procházky kolem průzračných jezer a tradiční podzimní slavnosti, které se konají na počest tohoto pestrobarevného ročního období. A není lepší místo na čerpání energie, než národní parky.

Karwendel

Tento park je největší přírodní park Rakouska a oficiálně byl vyhlášen v roce 2009. Jeho celková plocha je více než 727 čtverečních kilometrů a zaujímá skoro celé pohoří Karwendel. Díky kvalitní ochraně přírody se zde podařilo zachovat 1.300 druhů rostlin a 3.000 druhů zvířat.

Žije zde také 14 párů skalních orlů a je velká šance, že s trochou štěstí uvidíte tohoto majestátního dravce na obloze. V parku na vás čekají soutěsky s až 1.000 metrů vysokými vápencovými a dolomitovými stěnami. Také zde naleznete jedno z nejhezčích míst Alp - velký javorový háj v zadní části údolí Rißtal orámovaný vysokými vápencovými skalami.

Vysoké Taury

Národní park Vysoké Taury se nachází na pomezí Salcburska, Tyrolska a Korutan a je díky své rozmanitosti ideální dovolenou snad pro všechny. Máte-li rádi horskou cyklistiku nebo turistiku, pak pro vás bude návštěva tohoto národního parku to pravé.

Rozkvetlé louky, šumící vodopády, průzračná jezera i rozhlehlé lesy na vás čekají při procházce nebo projížďce po největších skvostech této oblasti. Výletních míst je zde nespočet. Pokud příliš nefandíte aktivnímu sportu, doporučujeme vám se alespoň autem projet po Grossglocknerské vysokohorské silnici, neboť výhledy z ní patří mezi nejhezčí v celém Rakousku. V tomto parku se nachází více než 300 třítisícovek a mezi nimi i slavný Großglockner (3.798 metrů). Při úpatí nejvyšší hory Rakouska leží i největší jednolitý ledovec východních Alp. Na některých místech je silný až 250 metrů. V parku můžete obdivovat vzácné orly, divoké ledovcové potoky, horské louky a pastviny. 

Najdete zde například i Oberhauser Zirbenwald, tedy největší les zakrslých borovic východních Alp. Také tudy vede spousta naučných stezek - například nejstarší naučná stezka o vodních tocích v Evropě. Pokud se budete chtít vydat dál do hor a netroufnete si sami, můžete využít služeb  zkušených a vyškolených průvodců.

Kaunergrat

Tento přírodní park se rozprostírá až k Oetztálským Alpám a zahrnuje údolí Pitztal, Kaunertal a také části údolí Inntal. Najdete zde vše. Od horských luk a suchotravin ve výšce 750 m n.m. až po třítisícové vrcholy. V parku leží 84 třítisícových vrcholů včetně Wildspitze - druhé nejvyšší hory Rakouska (3.768 metrů). V parku se podařilo zachovat velkou část původní tyrolské přírody. Žije zde například 1200 kozorožců a 1100 druhů motýlů. 

Ať už hledáte klid a odpočinek či chcete strávit aktivní dovolenou, vydejte se na podzim do Tyrolska. Zdejší krajina vás určitě nezklame.

Další zajímavé články
Reklama