Roadtrip

Podzimní Švýcarsko vás uchvátí barvami, vinařskými stezkami i nádhernými horskými túrami

Podzimní toulky po švýcarských Alpách mají své neopakovatelné kouzlo / Shutterstock
Zkuste se vypravit například do regionu kolem Lugana, který se může pochlubit bezpočtem výletů, ideálních pro vychutnání zdejších mírných podzimních teplot. Čekají vás nenáročné horské tůry, na jejichž výchozí body vás téměř všude vyvezou lanovky. Zastavení ve vinném sklípku nebo v jedné z mnoha skvělých restaurací je perfektním způsobem, jak si zpestřit své cesty po regionu.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

06. října 2019   |   13:07

V Ticinu, nejslunnější části Švýcarska, si můžete užívat zlatý podzim o něco déle než jinde. Region se může pochlubit nejrůznějšími útulnými horskými restauracemi, horskými jezery, vinicemi a kaštanovými háji, jejichž plody jsou nedílnou součástí zdejší regionální kuchyně.

Okouzlující Lugano

Lugano leží v zátoce na severním břehu jezera Lugano. Kouzelné město je obklopeno zelenými kopci. Díky mírnému podnebí je zde na podzim ještě příjemně teplo a je to ideální čas pro příjemnou túru, ochutnávání vína a kulinářských lahůdek Ticina. Pobřeží jezera Lugano dominuje hora Monte San Salvatore, nazývaná také švýcarská cukrová homole. Vydáte-li se po zdejším poloostrově směrem na jih budete procházet kouzelnou krajinou, vinicemi a lesními cestami.

Malebné vesnice, památky i příroda

Za návštěvu určitě stojí malebná vesnice Carona s historickým centrem a botanickým parkem San Grato. Poté, co si vychutnáte procházku mezi tisíci zářivých, podzimních květin, vydejte se pohodlnou lesní stezkou kolem svatyně Madonna d'Ongero ze 17. století, směrem k Alpe Vicania, kde je stejnojmenná restaurace, skvělé místo k odpočinku a dobrému jídlu. Túra končí v bývalé rybářské vesnici Morcote, odkud se můžete vrátit autobusem nebo lodí zpět do Lugana.

Ochutnejte to nejlepší z regionu

Restaurace Vicania, která se nachází uprostřed alpských vrcholků, vznikla pečlivou rekonstrukcí staré kamenné farmy, kdysi využívané pro hospodářská zvířata. Z této rustikální a elegantní budovy obklopené zelení, s krásnou zahradou plnou bylinek, si můžete vychutnat nádherný výhled na okolní louky a pastviny, kde se pasou koně. Restaurace nabízí kvalitní kuchyni inspirovanou regionálními produkty. Můžete si sem zajít na romantickou večeři, na rodinný oběd, zatímco si vaše děti hrají na trávníku s domácími zvířátky. Restaurace nabízí i vína z vlastní produkce a můžete si tu zakoupit například místní grappu, extra panenský olivový olej, med a ocet.

Kouzelné panorama Alp

Úžasný je výstup na Monte San Salvatore, odkud si užijete nádherné výhledy na region, plošinu Padan, vrcholy švýcarských a Savojských Alp a Luganské jezero. Asi nejhezčí je trek, kterým se z vrcholu dostanete přímo dolů k jezeru v Morcote. Tato nádherná hora je jednou z dominant města Lugano. Procházka od vrcholu přes kaštanové lesy podél jezera k Morcote je opravdovou podzimní klasikou. Na vrchol není problém se dostat, za pouhých 12 minut vás tam vyveze lanovka, která zdolá výškový rozdíl 909 metrů od Lugano-Paradiso.

Navštivte vinné sklepy regionu

Geografická poloha Ticina a oblast kolem Lugana poskytují ideální podmínky pro pěstování vynikajících vín, známých na celém světě. Takovým symbolem zdejšího vinařství je Merlot, i když v oblasti Ticino existuje mnoho dalších kvalitních vín. V podzimním čase otevírají ti nejlepší vinaři regionu o sobotách své sklepy a zvou všechny milovníky dobrého vínka nejen k ochutnávkám, ale i k exkurzím a povídání o výrobě vína. Je to skutečně skvělý a nezapomenutelný zážitek. V okolí sklepů najdete i spoustu ubytovacích možností, kde můžete po ochutnávkách vína v pohodě přespat.

Z Locarna do Contra

Dalším z výchozích bodů pro podzimní toulky tímto regionem může být Locarno Monti a cesta do Contra, kde si užijete nádherné výhledy na jezero Maggiore s malebnými památkami. Také tady najdete všudypřítomné háje jedlých kaštanů a užijete si panoramatické treky, ideální i pro rodiny s dětmi. Svůj podzimní výlet můžete začít na Monti della Trinità, kam se dostanete autobusem nebo lanovkou z Locarna.

Odtud si můžete vychutnat panoramatické pohledy na deltu Maggia, ostrovy Brissago a italskou část jezera. Cesta pak vede kaštanovým hájem do Orseliny a dále k Val Resa. Tady určitě nevynechejte starobylý, kamenný, tzv. Římský můstek přes potok Navegna. Při sestupu se pak dostanete až do městečka Contra, konečnému cíli tohoto krásného výletu. Zpět se můžete vrátit vlakem nebo autobusem.

Další zajímavé články
Reklama