Dovolená

Prodlužte si léto. Destinace, které nejsou úplně na konci světa a kam jezdí opravdoví znalci

Opravdoví znalci jezdí na Mallorcu v září a říjnu / Depositphotos
Konec prázdnin se bohužel rychle blíží, ale mnozí z nás si vzhledem k nestálému počasí v Česku sluníčka letos moc neužili. Komu by se nechtělo trochu si prodloužit léto? K moři se dá vyrazit i v září. Jsou destinace, kde je na sklonku léta mnohem příjemněji, než uprostřed letních měsíců. Kde neuděláte chybu?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

25. srpna 2021   |   18:19

Méně lidí, nižší ceny, většinou příjemnější a ne úmorně horké počasí a ještě stále teplé moře. Dovolená na přelomu léta a podzimu má v Evropě a blízkém okolí plno výhod. Nabízíme destinace, kam vyráží opravdoví znalci.

Na Malorcu jedině v září

Největší z Baleárských ostrovů, nezřídka zatracovaný pro nesnesitelné návaly turistů, je na přelomu léta a podzimu již mnohem prázdnější. Navíc ceny jdou dolů a v moři se stále ještě krásně vykoupete. A pokud holdujete pěší turistice nebo cyklistice, trefili jste jackpot, podmínky pro tyto aktivity budou na Mallorce výborné.

Dovolená na konci léta má své kouzlo

Věnujte ale zvýšenou pozornost výběru letoviska. Ta v těsném zázemí největšího města Palmy uspokojí hlavně ty, kteří vyhledávají noční život. Například Magaluf, S’Arenal a další představují nechvalně proslulé prototypy masové turistiky. Jako dobrý kompromis se jeví menší resorty na jihozápadě ostrova, které jsou klidnější. Ještě méně turistů pak jezdí do letovisek na východě, je ale třeba počítat s tím, že hlavní zajímavosti poměrně velkého ostrova jsou odtud vzdálené.

Malebná Apulie

Oblast Apulie na jihovýchodě Itálie je pro dovolenkáře spojena hlavně s malebným, skalnatým poloostrovem Gargano, jsou ale i jiné možnosti. Mnoho pěkných pláží najdete ještě o něco jižněji, v okolí města Bari. Útesy tu sice nejsou tak vysoké jako na Garganu, ale moře stejně průzračné a navíc jde o region, kam jezdí k moři téměř výhradně domácí Italové. Ceny jsou zde proto příznivější. 

Podél pobřeží, které je snadno dostupné železnicí, se najde řada pěkných starobylých měst jako Monopoli, Trani či Barletta, a často je to tak, že pláž leží jen pár set metrů od katedrály či hlavního náměstí. Až se budete chtít podívat do vnitrozemí, tak určitě nezklamou slavná skalní obydlí v Mateře nebo pitoreskní kónické stavby zvané trulli v Alberobellu. Obě místa jsou právem zapsaná na seznamu památek UNESCO. Krásné je také město Ostuni na terase nad pobřežím lemovaným olivovými háji. 

Na Kypru jsou v září ideální podmínky

Ostrov Kypr má pro dovolenou na sklonku léta či začátkem podzimu ty nejlepší podmínky. Máte jistotu, že bude ještě velmi teplo a déšť je, alespoň u jižního pobřeží, v tuto dobu prakticky vyloučený. Právě proto opravdoví znalci jezdí na Kypr v říjnu a klidně až do půlky listopadu. Moře je příjemně teplé, šikmé paprsky slunce nepálí, ale hřejí, a pobřeží je spíše opuštěné, takže přímo vybízí k dlouhým pohodovým procházkám podél moře. Místní lidé jsou nesmírně pohostinní a milí, avšak zatímco v rušných letních měsících nemají příliš mnoho času na posezení s cizinci, na nezávazný rozhovor a na klidnou sklenku proslaveného kyperského vína, po hlavní sezóně je tomu právě naopak.

Ostrov Kypr se může pochlubit dlouhou a velice bohatou historií, jejíž stopy jsou tu na každém kroku. Zachovalé antické památky a historickými klenoty nabitá archeologická muzea hovoří sama za sebe. Velice populární je ale i  návštěva Afroditiny skály, místa, kde se podle pověsti z mořské pěny zrodila bohyně Afrodíté. Proto se také Kypru někdy přezdívá Afroditin ostrov.

Kanárské ostrovy lákají celoročně

Kanárské ostrovy (Gran Canaria, Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote) spojuje příznivé klima. Teploty se zde celoročně pohybují mezi 20 až 28°C. Ostrovy leží v Atlantiku, musíte tedy počítat s tím, že oceán je studenější a víc fouká.

Který z ostrovů vybrat?

Gran Canaria je nejnavštěvovanější a turisticky nejoblíbenější. Proto tedy pokud chcete do centra dění, zvolte Gran Canarii.

Tenerife se přezdívá ostrov věčného jara, má příjemné klima celý rok a na své si zde přijdou všichni. Možnosti ubytování jsou po celém ostrově, většinou i levnější než na Gran Canarii.

Fuerteventura je ostrov písku, větru a pláží. Nabízí překrásné písčité pláže. Nemá tak zelené vnitrozemí jako Tenerife, ale je ideálním místem pro relax na pláži a vodní sporty. Velmi oblíbený je zde windsurfing a kitesurfing.

Lanzarote leží severně od Fuerteventury. Ostrov není téměř vůbec zelený, naopak je zde největší množství kráterů a vulkánů, a tak místy připomíná měsíční krajinu. Je však nejpoklidnější ze všech ostrovů. Jsou zde krásné tmavé pláže, ale také krásná pláž Papagayo se světlým pískem a křišťálově čistou vodou.

Další zajímavé články
Reklama