Dovolená

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Chorvatsko kvůli pandemii zpřísňuje pravidla / Depositphotos
Cestování v době covidové je komplikované a pravidla se mění doslova den ze dne. V Chorvatsku, oblíbené destinaci českých turistů, v posledních dnech počty nakažených koronavirem opět rostou. A země přitvrzuje.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

23. července 2021   |   18:30

V Chorvatsku v posledních dnech počty nakažených koronavirem opět rostou. Tamní politici proto zpřísňují podmínky pro vstup do země. „Čísla rostou, proto nasazujeme opatření, abychom zabránili masovému šíření epidemie," uvedl ministr vnitra Davor Božinović v rozhovoru pro web Dnevnik.

Chorvatsko kvůli pandemii zpřísňuje pravidla

Ta by mohla začít platit již od pondělí. „Všechna shromáždění s více než 50 až 1 000 lidmi musí být nově organizována tak, aby za ně mohlo odpovídal místní ředitelství společně s ředitelstvím kraje," vysvětlil Božinović. Mluvil konkrétně o městech podél jadranského pobřeží, od ostrova Istria až po přístavní město Dubrovník. Čtyřmilionové Chorvatsko ve středu zaznamenalo 179 nových případů koronavirové nákazy. Hlavním ohniskem infekce je dalmatské pobřeží, naproti tomu Istrie a Kvarner vykazují lepší epidemické výsledky.

Naočkovaní Češi ale mohou být bez obav. „I díky naší iniciativě Chorvati prodloužili dobu platnosti očkování ze 7 na 9 měsíců po druhé dávce. Češi naočkovaní mezi prvními na začátku roku tak budou moci nadále cestovat do Chorvatska s očkovacím certifikátem," napsal v pátek na twitteru ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Chorvatsko nejen pro Čechy nečekaně změnilo od července podmínky pro vstup do země. Lidé musí mít buď covid pas, doklad o očkování nejméně 22 dní po první dávce, antigenní test ne starší než 48 hodin, PCR test ne starší než 72 hodin nebo potvrzení o prodělání covidu v posledních 180 dnech.

Test nepotřebují děti do 12 let v případě, že cestují se svým zákonným zástupcem. Potřeba je také vyplnit příjezdový formulář.

Česko považuje Chorvatsko za zemi s nízkým rizikem nákazy, které označuje zelenou barvou. Pokud se z ní Češi vracejí, musí se do pěti dnů podrobit testu na koronavirus. Do doby výsledků testů není nutná samoizolace. Před návratem by také měli vyplnit příjezdový formulář.

Slibně zahájená turistická sezóna je v Chorvatsku v plném proudu. V zemi se ale kvůli nákaze plošně zpřísňují i podmínky pro vstup do země. „Vzhledem ke zhoršení epidemiologické situace ve Velké Británii, na Kypru a v Rusku bude jako další opatření pro turisty přicházející z těchto zemí vyžadován negativní test na COVID-19, a to bez ohledu na to, zda jsou očkováni či nemoc prodělali," stojí v prohlášení chorvatských úřadů, které cituje web Reuters. Platné bude od 26. července.

Zdroj: mzv.cr, dnevnik.hr.

Další zajímavé články
Reklama