Dovolená

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí neznalostí nezkomplikujete život

Cesta na dovolenou se vám může pořádně prodražit / Depositphotos
Chystáte se na dovolenou autem? Pak byste měli mít na paměti, že za dopravní přestupky jsou někde pokuty mnohem vyšší než u nás. V mnoha zemích zaplatíte pokuty i za absenci povinné výbavy. Vybrali jsme pro vás oblíbené destinace Čechů a na co si v nich dát největší pozor.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

19. července 2021   |   14:10

Ani post covidová doba nic nezměnila na tom, že Češi rádi vyráží na dovolenou vlastním autem. Proto je dobré se seznámit s pravidly dané země, neboť cesta za rekreací by se vám mohla pořádně prodražit. 

Francie nemusí být jen sladká

Pokud ve Francii budete ochutnávat místní lahodné víno, mějte na paměti, že povolená hranice obsahu alkoholu v krvi je 0,5. Maximální povolená rychlost je stejná jako v Česku, jen na silnicích mimo obec se smí jet maximálně 80 km/h.

Jaké jsou pokuty v oblíbených destinacích Čechů

Celodenní svícení je ve Francii doporučené. Mít celodenně zapnutá potkávací světla je povinné pro řidiče mopedů registrovaných po 1. červenci 2004 a řidiče všech motocyklů. Řidičům, kteří toto nařízení poruší, může být uložena pokuta ve výši 700 až 1 000 korun. Výstražný trojúhelník je povinný pro všechna vozidla se čtyřmi a více koly. Lékárnička není povinná. Hasicí přístroj je pouze doporučený, naopak povinný je alkohol tester.

Jaké jsou pokuty ve Francii

Překročení rychlosti: až 38 000 korun
Telefonování za volantem a sluchátka v uších: až 3 500 korun
Přílišné zatmavení bočních skel: až 3 500 korun
Nepoužití bezpečnostního pásu: až 3 500 korun

Na co se připravit v Chorvatsko

V Chorvatsku je povinnou výbavou autolékárnička, sada náhradních žárovek, tažné lano, náhradní kolo, reflexní vesta, výstražný trojúhelník nemusejí mít řidiči motocyklů nebo mopedů. Hasicí přístroj je povinný pouze pro užitková vozidla kategorie N. Během léta není pro dvoustopá vozidla povinné denní svícení. Světla musí být zapnutá pouze při zhoršené viditelnosti.

Rychlostní limity jsou takřka stejné jako v Česku. Dejte si ale pozor na rychlostní silnice, kde je povolených pouze 100 km/h. Pro řidiče, kteří jsou mladší 24 let, navíc platí jiná pravidla. Mimo obec maximální rychlost 80 km/h, na rychlostní silnici 90 km/h a na dálnici 120 km/h.

Jaké jsou pokuty v Chorvatsku

Alkohol za volantem: 2 500 až 17 000 korun
Jízda na červenou: 6 800 až 17 000 korun
Překročení rychlosti: 1 000 až 50 000 korun
Mobilní telefon za volantem: od 1 700 korun
Nepoužítí bezpečnostních pásů: od 1 700 korun
Nedání přednosti v jízdě: od 6 800 korun
Nesprávné předjíždění: od 2 300 korun

Co vás čeká v Itálii

V Itálii je povinností řidiče mít v autě reflexní vestu. U trojúhelníku a lékárničky mají výjimku motocykly. Celodenní svícení je povinné jen v tunelech a na dálnicích.

Povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rychlostních komunikacích 110 km/h (90 km/h pro řidiče s menší než tříletou praxí) a na dálnici 130 km/h (110 km/h pro řidiče s menší než tříletou praxí). Alkohol je tolerován do hodnoty 0,5 promile. U lidí mladších 21 let a u řidičů do 2 let praxe není tolerance žádná.

Jaké jsou pokuty v Itálii

Překročení rychlosti: až 84 000 korun
Alkohol za volantem: 13 500 korun
Projetí červené a nedání přednosti v jízdě: 4 300 korun
Používání mobilu za jízdy: 4 000 korun a hrozí zkaz řízení na 3 měsíce

Německo zpřísnilo

U sousedů v Německu schválili na jaře nové výše pokut za dopravní přestupky. Hlavně silničním pirátům se porušení pravidel zásadně prodraží. V Německu platí na dálnicích neomezená rychlost, doporučuje se ale jet maximálně 130 km/h. V obci můžete jet maximálně 50 km/h, na ostatních komunikacích 100 km/h. Alkohol je povolený do 0,5 promile a pouze pro řidiče s praxí. Výjimku tedy nemají jak začátečníci, tak profesionálové.

Autolékárničku musí mít jen vozidla registrovaná v Německu, u ostatních vozidel, stejně jako u všech motocyklů, není povinná. Co se týče reflexní vesty, stejně jako u autolékárničky ji řidiči auta, které nebylo registrováno v Německu nebo nepatří do firemní flotily, mít nemusí. Výstražný trojúhelník u sebe mít musíte.

Jaké jsou pokuty v Německu 

Nezapnutí bezpečnostního pásu: 800 korun
Nesprávné umístění a zachycení autosedačky: přes 1 000 korun
Překročení rychlosti v obci i mimo ní: až 21 000 korun
Nevytvoření záchranné uličky: 8 500 korun
Zablokování nabíjecí stanice pro elektromobily: 1 500 korun
Použití telefonu za volantem: až 1 500 korun
Projetí červené na semaforu: přes 8 000 korun
Předjíždění zprava: Nejméně 2 500 korun

A rada odborníků na závěr. Nejdůležitější je vyjet na dovolenou odpočatý a nespěchat. Odměnou řidičům je cestování bez nehody a ušetření peněz na pokutách. 

Zdroj: autorevue.cz, autoklub.cz.

Další zajímavé články
Reklama