Dovolená

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné koupání. Jen o něm musíte vědět

Kamencové jezero nabízí nádherně čistou vodu / Depositphotos
Každé léto sem přijíždí návštěvníci nejen z nedalekého okolí, ale také ze všech koutů České republiky. Vysoký obsah kamence ve vodě zabraňuje růstu řas a sinic a i díky tomu je zde voda stále úžasně čistá. O jakém místě je řeč? O českém unikátu nacházejícím se v Chomutově.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

18. července 2021   |   12:54

Na severu Čech máme opravdu světový unikát. Kamencové jezero v Chomutově je totiž dnes jediné na světě. Druhé podobné kamencové jezero v Kanadě bohužel vyschlo.

V čem je jezero unikátní

Vysoký obsah kamence ve vodě zabraňuje růstu řas a sinic. Složení vody vylučuje jakýkoliv organický život, kromě drobných prvoků. Voda je velmi čistá a lidskému zdraví prospěšná. I proto se mu říká "malé Mrtvé moře".

I v Česku máme své malé Mrtvé moře

Kamencové jezero vzniklo někdy koncem 18. století zatopením prostoru po těžbě kamencových břidlic z let 1558-1785 nebo vyhořením uhelné sloje. Přesný způsob vzniku není známý. Existuje také názor, že jezero vzniklo přirozenou cestou. Názor se opírá o skutečnost, že maximální hloubka 4 metry neodpovídá známé hloubce povrchového lomu. Ta byla 18 metrů. V obvodové i středové části jezera se navíc vyskytují pařezy a menší kmeny.

Záhady kolem Kamencového jezera

Ale to není jediná tajemná věc okolo Kamencového jezera. Dodnes si vědci lámou hlavu nad jeho hydrologickým režimem, tedy velmi zjednodušeně řečeno stavem vodní hladiny. Jezero nemá žádný přítok a největší rozdíl kolísání hladin byl zaznamenán 16 centimetrů. Na srážky reaguje jezerní hladina někdy skoro okamžitě, někdy naopak zůstává beze změny.

Od prázdnin ještě komfortnější koupání

Ten, kdo se rozhodne Kamencové jezero navštívit, nebude litovat. Prvního července 2021 se opět zpřístupnila oblíbená písčitá pláž. Ta byla doposud zavřená kvůli čištění přilehlého dna. Znovuotevřená část areálu díky tomu nabídne komfortnější koupání, odtěžené bahno totiž nahradila vrstva jemného písku.

„Písčité dno bude určitě pro všechny daleko příjemnější. Obzvlášť, když tuto pláž využívají hlavně rodiny s dětmi," uvedla Věra Fryčová, ředitelka Zooparku Chomutov, pod nějž Kamencové jezero spadá. Společně se zprovozněním pláže se otevře také vstup do areálu ve směru od nádrže Banda, takže návštěvníci budou moci využívat i zdejší pokladnu. A dočkají se rovněž milovníci nahého koupání, pro které se opět zpřístupní tamní nudapláž. 

Sportovní využití

Sportovním nadšencům udělá radost pestrá nabídka sportovního vyžití, jako je minigolf, plážový volejbal, stolní tenis, badminton nebo nohejbal. Zapůjčit si můžete také šlapadla, lodičky či paddleboardy.

V těsné blízkosti ležící Velký otvický rybník nabízí zase wakeboarding a vodní lyžování, což jistě ocení každý milovník adrenalinu. Na své si přijdou i děti, pro které je připraveno dětské hřiště a nově vzniklé lanové centrum.

Protiepidemická opatření

Otevření rekreačního areálu samozřejmě provází sada protiepidemických opatření. Návštěvníci musí mít stejně jako v jiných zařízeních potvrzení o negativním testu, prodělaném očkování nebo nemoci COVID-19.

Konkrétně se musí prokázat jedním z těchto potvrzení:

• absolvování PCR testu v posledních 7 dnech,
• absolvování POC testu v posledních 72 hodinách,
• laboratorně potvrzené prodělání onemocnění covid-19, které není starší jak 180 dní,
• alespoň 22 dnů po první dávce vakcíny, přičemž mezi podáním první a druhé dávky nesmí uplynout víc, než 90 dnů a od druhé dávky více než 9 měsíců,
• u jednodávkové vakcíny musí od očkování uplynout alespoň 14 dní, ale ne více, než 9 měsíců.

Kapacita koupaliště je také omezena na polovinu. Vládní omezení jsou také důvodem, proč areál otevřel s měsíčním zpožděním, běžně totiž zahajuje sezonu na začátku května.

Zdroj: kamencovejezero.czirozhlas.cz.

Další zajímavé články
Reklama