Dovolená

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se připravit při cestování v Česku?

Pravidla se mění den ze dne / Depositphotos
Ačkoliv si mnozí od nově zavedených covid pasů slibovali mnohem zjednodušenější cestování s přehlednými podmínkami, musejí i očkovaní cestovatelé nadále pečlivě sledovat situaci v jednotlivých zemích. Ty totiž i ze dne na den mění své požadavky pro vstup, některé státy je v obavě z indické mutace i zpřísňují.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

13. července 2021   |   08:43

Hlavní prázdninová sezóna se rozjela a Češi míří ve velkém na dovolené. Cestování po EU od začátku měsíce usnadňuje tzv. covidpas, což je univerzální certifikát (QR kód) prokazující očkování, test na covid nebo prodělanou nemoc. Ten může být digitální nebo na papíře. Konkrétní podmínky příjezdu se ale u jednotlivých destinací liší. Systém covid pasů musejí akceptovat všechny členské státy, ty však mají nadále pravomoc upravovat si podmínky a omezení pro vstup cizinců. Jaká opatření platí aktuálně v Čechy oblíbených zemích?

Slovensko

Slovensko kvůli obavě z mutace podmínky pro vstup zpřísnilo. Aktuálně platí, že od 9. července do 9. srpna sem mohou Češi cestovat ihned po první dávce vakcíny proti covidu-19 a nebudou muset nastoupit do karantény.

Turisté, kteří nebyli naočkováni, musejí po vstupu do země nastoupit do povinné karantény, nepomůže ani platný negativní test. Povinná izolace se nevztahuje jen pro tranzitní dopravu a v přechodném období po dobu několika následujících týdnů ani na pendlery.

Chorvatsko

Od prvního července Chorvatsko zpřísnilo podmínky pro vstup do země. Nutný je nyní covid pas a v něm doklad o dokončeném očkování, potvrzení o prodělání nemoci, nebo negativní test. To neplatí pro děti do dvanácti let, cestují-li v doprovodu s rodiči. Vyplnění vstupního formuláře po příjezdu do země je pouze doporučené.

Řecko

Řecko vyžaduje po cestujících do země certifikát o dokončeném očkování nebo negativní PCR test. Nutné je také nejpozději 24 hodin před vstupem vyplnění elektronického formuláře, na jehož základě pak člověk obdrží QR kód.

Pozor, podmínky se stále mění, někdy i přes noc

Pro plně neočkované je pak při návratu do Česka veřejnou přepravou nutné absolvovat antigenní nebo PCR test. Zvláštní podmínky před návratem platí pro individuální dopravu. Po návratu je nutné absolvovat PCR test, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Do doby předložení negativního testu je nutná samoizolace.

Španělsko

Španělsko zařadilo většinu České republiky mezi rizikové oblasti z hlediska šíření koronaviru. Češi tak od 12. července pro překročení hranic potřebují PCR nebo antigenní test ne starší než 48 hodin, certifikát o dokončení očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci. Před návratem do Česka veřejnou dopravou je u neočkovaných nutné mít negativní test a následně absolvovat PCR vyšetření nejpozději do pěti dnů od příjezdu. V případě návratu z Kanárských ostrovů je u plně neočkovaných PCR test v Česku nutné absolvovat nejdříve pátý den po příletu.

Malta

Malta zpřísnila požadavky nejvýrazněji, když oznámila, že od středy 14. července bude přes své hranice vpouštět pouze turisty plně očkované. Dětem, které cestují s rodiči, bude stačit negativní PCR test.

Itálie

Při příjezdu do země je nutné prokázání se dokončeným očkováním, testem nebo potvrzením o prodělání nemoci. Nutný je také vyplněný formulář a nahlášení se na místní zdravotnické zařízení. Návrat do Česka pro plně očkované je pak bez omezení.

Nové červené země

K oblastem s vysokým rizikem a přísnějšími návratovými pravidly se od pondělí přidaly Kypr, Baleárské ostrovy a Portugalsko. Odběrová místa jsou pod náporem první vlny turistů vracejících se ze zahraničí. Testy jsou nyní povinné bez ohledu na destinaci, ze které se vrací. Náhlá změna řadu lidí mířících na dovolenou k moři zaskočila. Několika nebyl umožněn vstup do letadla navzdory platnému certifikátu o očkování. 

Proto stále platí, než se vydáte na dovolenou, seznamte se s aktuálními pravidly dané země. Podmínky se stále mění, někdy i přes noc, a je potřeba mít to na zřeteli. 

Nová pravidla při cestování po ČR

Na většině míst v Česku se vyžaduje předložení dokladu o bezinfekčnosti. Tím může být certifikát o ukončeném očkování s odstupem 14 dnů, potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech, případně negativní test na covid. Antigenní test nesmí být starší tří dnů, PCR lze využívat celý týden. I lidé, kteří teprve čekají na druhou dávku, musí předkládat negativní test. Uznat je možné také samotest provedený přímo na místě.

Všechna potvrzení (i pro nezletilé bez občanského průkazu) lze stáhnout na www.ocko.uzis.cz. Funguje rovněž mobilní aplikace Tečka, kam je možné ukládat i certifikáty příbuzných a dalších osob.

Zdroj: mzcr.cz. vlada.cz.

Další zajímavé články
Reklama