Dovolená

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je hned několik

Vše nasvědčuje tomu, že letošní letní dovolenková sezona bude rekordní / Depositphotos
Vše nasvědčuje tomu, že letošní letní dovolenková sezona bude rekordní. V Česku zůstane nejvíce Čechů za poslední dekády. Budou také nejvíce utrácet, nejen za pobyt a stravování, ale také atrakce a další radosti. V nabídkách se pravděpodobně objeví i největší množství ubytovacích zařízení za poslední roky.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

08. června 2021   |   14:09

Podle průzkumů letos většina Čechů stráví dovolenou v tuzemsku. V kempu, na chalupě, cestováním po domovině. Existuje proto pět klíčových důvodů. A nejedná se jen o peníze.

V zahraničí číhají trable i riziko

Cestování do zahraničí je stále omezované, z důvodu pandemie. A nebo je s ním spojena řada nepříjemností. Od testování až po nutnost prokazovat očkování.

Podle průzkumů letos většina Čechů stráví dovolenou doma

Stále navíc číhá riziko nějaké nové, nebezpečné mutace, která se může objevit kdekoli ve světě. To některé Čechy odrazuje od cestování hlavně do exotických zemí.

Nedostatečná jazyková vybavenost seniorů

Zejména senioři se pak zdráhají cestovat z důvodu obavy onemocnění covidem v zahraničí. Často neumí pořádně jazyk, takže pobyt v zahraniční nemocnici či jen vyšetření u zahraničního lékaře je pro ně krajně stresující noční můrou, která má potenciál zkazit jim dovolenou, i kdyby po celou dobu jejího trvání zůstali zcela zdrávi.

Češi mají peníze

Češi během pandemie spořili více než čtyřikrát rychlejším tempem než v letech před ní. Jsou připraveni našetřené stovky miliard korun pustit do ekonomiky, a to i na pořízení dovolené v zahraničí. Jenže protože v zahraničí číhají trable a riziko, letos mnohem výrazněji než před pandemií upřednostní dovolenou doma v ČR.

A to na vlastní či pronajaté chatě či chalupě, v kempu či autokempu, v obytném vozu nebo v karavanu. Prodeje karavanů a obytných vozů rostou o stovky procent. Pandemie zesílila módní vlnu tuzemského chataření a chalupaření, které zažívalo renesanci už v letech před covidem, avšak během uplynulého roku jde vyloženě o boom. Podporují jej vysoké cen realit ve městech, vnímaná vyšší zdravotní rizika života ve městech, jako je rychlejší přenos pandemické nákazy, nebo covidový rozmach distanční komunikace, výuky nebo home officu.

Různé platformy zvyšují dostupnost a atraktivitu českého venkova

Ve své dosavadní síle se trend v tuzemsku trávené dovolené neudrží. Po odeznění pandemie dojde k návratu blíže k původnímu stavu, avšak nikoli na úplně původní úroveň. Některé změny, které covid přinese, zůstanou trvalé. Lidé budou intenzivněji svoji dovolenou trávit na chatách či chalupách v tuzemsku. Více než před pandemií také budou pracovat z domova. Dobrou investiční příležitostí bude nadále chata či chalupa zakoupená i s úmyslem pronájmu.

Strach z inflace vede k utrácení za dovolenou

Část z výše uvedeného spoření tvoří odložená spotřeba, další část pak opatrnostní úspory. Tato druhá část je ovšem stále slabší, protože postupně mizí obava lidí z dramatického nárůstu míry nezaměstnanosti. Také se zmírňuje jejich obava z dalšího těžkého lockdownu. Navíc vnímají zrychlující inflaci a fakt, že úroky na vkladech v bance zůstávají extrémně nízko. Aby zabránili požírání svých úspor inflací, budou tedy tím spíše a tím více peníze utrácet. Takže i proto oslabí opatrnostní motivace k tvorbě úspor.

Další zajímavé články
Reklama