autor Jitka Jarošová
08. července 2021 | 10:36
Cestování v době covidové je komplikované. Větší jistotu vám dodá správně nastavené cestovní pojištění. Náklady na dovolenou se vám totiž mohou letos výrazně prodražit. Na co se musí Češi v současné době připravit? Mezi nejčastější výdaje patří náklady spojené s nucenou karanténou.
Jaká jsou pravidla?
Náklady na ubytování v případě karantény kvůli nákaze koronavirem hradí podle ERV Evropské pojišťovny například v Itálii nebo na Slovensku tamní vláda. V Chorvatsku či Rakousku mohou lidé zpravidla zůstat v původním ubytování, náklady musí ale zaplatit cestovatel. Nuceně prodloužený pobyt se přitom nemusí týkat jen lidí, které nemoc covid-19 postihne, ale i ostatních, kteří s nimi byli ve styku.
Mezi nejčastější výdaje spojené s nařízenou karanténou patří také náhradní doprava zpět do vlasti. Lidé by tak neměli podceňovat výběr pojištění, které náklady pokryje. V případě, že se do izolace dostanou, asistenční služba jim pomůže situaci řešit.
Pro nakažené a lidi, kteří s nimi byli v kontaktu, jsou v Itálii vyhrazené hotely. Karanténa je nařízena na deset dní u pozitivního člověka bez příznaků a je ukončena negativním PCR testem. U cestovatelů, kteří vykazují příznaky, trvá karanténa minimálně deset dní, PCR test je možné provést nejdříve tři dny po odeznění symptomů. V případě dlouhodobě pozitivních pacientů izolace končí po 21 dnech. Konkrétní postup nařizují tamní hygienické stanice a místní zařízení.
V Chorvatsku platí desetidenní karanténa ukončená negativním testem. Lidé ji musejí nastoupit v původním ubytování. S obdobnými podmínkami se cestovatelé setkají i v Rakousku.
Řecko zpřísňuje
Od dnešního dne zpřísňuje Řecko. Turisté cestující z Česka do Řecka automobilem se musejí obrnit trpělivostí, pokud zvolí nejkratší trasu přes Srbsko a Severní Makedonii. Na hraničním přechodě Evzoni je totiž čeká v případě nočního přejezdu nepříjemnost. Hraniční přechod je totiž z řecké strany od 23:00 do 7:00 uzavřený.
Podle informací českého velvyslanectví v Řecku mohou turisté do odvolání vstupovat do Řecka pouze přes hraniční přechody s Bulharskem, a to při Promachonas, Orchomenio (po celých 24 hodin) a Nymfaia (od 7 do 23 hod.), přes Severní Makedonií v Evzoni od 7 do 23 hodin a přes Albánií v Mavromati (od 8 do 16 hod., maximálně 250 osob denně při povinném přetestování před vstupem) a také od 21. 6. 2021 v Kakavia (od 7 do 19 hod., max. 1500 osob denně).
Podle ministerstva zdravotnictví se epidemická situace v zemi zhoršuje. V úterý přibylo ve zhruba jedenáctimilionové zemi za předchozích 24 hodin zhruba 1800 nových případů nákazy koronavirem, což je třikrát více než před týdnem. Od čtvrtka řecká vláda zpřísnila pravidla pro provoz barů a restaurací. Tato zařízení budou moci obsluhovat jen zákazníky usazené u stolu. Úřady také vyzvaly provozovatele, aby dodržovali předepsaná omezení kapacity podniků. V případě porušení pravidel jim hrozí pokuta až 10 tisíc eur či dočasné nebo trvalé pozastavení činnosti. Podle deníku Kathimerini vláda také zvažuje, že by zavedla další omezení cestování mezi řeckými kraji.
Občanům České republiky je vstup na řecké území povolen. Každý nad 18 let však musí nejpozději den před odletem vyplnit příjezdový formulář a následným QR kódem se prokázat již při vstupu do letadla. Za nevyplnění formuláře hrozí pokuta až 500 eur.
Na Slovensko už po první dávce
Dobrá zpráva pro turisty je, že Slovensko se rozhodlo ke konci týdne otevřít všechny své hraniční přechody a kontroly budou pouze namátkové. Informoval o tom včera ministr vnitra Jan Hamáček. Slováci od pondělí uzavřeli menší hraniční přechody se sousedními zeměmi kvůli riziku šíření koronaviru. Od 9. července do 9. srpna budou moci Češi, včetně turistů, na Slovensko cestovat hned po první dávce vakcíny bez karantény. Ve středu večer to sdělil ministr zahraničí Jakub Kulhánek.
Zdroj: mzv.cr, ekathimerini.com.