autor Jitka Jarošová
29. června 2021 | 16:07
Češi mohou mít radost. Krásně čistou vodu má Chorvatsko i Řecko, kam také míří největší počet českých turistů.
Absolutním vítězem celé analýzy je však Kypr, který se v popředí drží už několik let. Pro kyperské odvětví cestovního ruchu může výborné hodnocení představovat vzpruhu před nadcházející letní sezonou.
Podle srovnání evropské agentury dosáhlo 112 kyperských míst ke koupání, která byla testována od 1. května do 31. října minulého roku, nejvyššího možného skóre v kvalitě vody. Ostrovní stát ve Středozemním moři se může těšit z dobře načasovaného oznámení. Po loňské neslavné turistické sezoně, která se kvůli šíření koronaviru vyznačovala 84procentním poklesem, se Kypr snaží letos opět nalákat turisty.
V těsném závěsu za Kyprem se pak nachází Řecko, Rakousko, Chorvatsko a Malta, ty se mohou chlubit více než 95procentním skórem. Na druhém konci žebříčku se nachází Polsko, to skončilo pouze s 22,1 procenty. To znamená, že ani ne čtvrtina jeho koupacích lokací má vodu, o které lze říci, že je slušné kvality. Ještě hůře dopadla Velká Británie, která byla zahrnuta, přestože již není součástí Evropské unie. Ta si vysloužila pouze 17,2 procenta. V příští analýze už země nebude, rozhodla se dále neúčastnit. Pravdou však je, že za koupáním do Velké Británie asi mnoho turistů nezamíří. Z mimounijních státu EEA hodnotila ještě Švýcarsko a Albánii.
Nijak závratných výsledků nedosáhlo ani Bulharsko, to má skóre 60,4 procenta. Slovensko je na tom obdobně, 56,3 procenta, Maďarsko také – 69,7 procenta. Většina zemí se však pohybuje nad 80 procenty, tedy drtivá většina jejich koupacích lokací je mimořádně čistá. Když zmíníme další oblíbené dovolenkové destinace, tak Portugalsko je na 89,2 procentech, Španělsko 88,5 procentech, Itálie 88,6 procentech a Francie 77,5 procentech.
Sběr dat po celé Evropě probíhal loni, hodnocen byl tedy stav v loňském roce. Ze zkušeností však vyplývá, že meziročně k žádným závratným změnám nedochází. Analyzovány byly přírodní vodní plochy a v přímořských destinacích pobřežní vody. Umělá koupaliště zahrnuta nebyla.
„Kvalita vod ke koupání v Evropě je i nadále vysoká. To je dobrá zpráva pro všechny Evropany, kteří letos v létě vyrazí na pláže a k jezerům. Je to výsledek více než 40leté existence směrnice o vodách a intenzivní práce i spolupráce specializovaných odborníků. Akční plán pro nulové znečištění přijatý v květnu napomůže tomu, aby naše vody byly i nadále zdravé a bezpečné a moře a řeky čisté," vyhodnotil výsledky Virginijus Sinkevičius, evropský komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov.
Zdroj: Wanderingouworld.com, Greekreporter.com.