Dovolená

Přehled aktuálních koronavirových pravidel. Co byste měli vědět, než se vydáte na dovolenou

Cestování v době covidové je složité / Depositphotos
Kam letos vyjet na dovolenou? Češi se už druhým rokem rozhodují hlavně podle restrikcí, které Česko a další státy používají ve snaze zabránit šíření koronaviru. Pravidla se mění i během začínající letní sezóny, a to každým dnem. Přinášíme proto přehled aktuálních podmínek, za jakých Češi mohou vycestovat ven ze země.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

06. července 2021   |   09:21

Vláda v prvním prázdninovém dni rozhodla o některých změnách, které se týkají cestování Čechů do zahraničí a návratu z dovolené. Zlepšují se podmínky pro plně očkované Čechy, kteří při návratu ze zahraničí nebudou muset na test (kromě návratu ze zemí v černé barvě). Zpřísňují se návraty ze zemí s nízkým rizikem nákazy, i zde je třeba po návratu test. Mění se také podmínky pro cestování na Slovensko a do Chorvatska.

Zelené a oranžové země

Po návratu ze zelených a oranžových zemí bude muset od 9. července každý podstoupit antigennínebo PCR test. Zároveň platí povinnost vyplnit návratový registrační formulář.

Cestování je letos plné nepříjemných překvapení

Výjimku mají lidé s dokončeným očkováním nebo lidé, kteří prodělali covid v uplynulých 180 dnech. V zelené kategorii bude od pondělí 4. července nově Belgie, Dánsko, Řecko, Slovinsko, Švédsko a Švýcarsko. Podrobné podmínky stanovuje Ministerstvo zdravotnictví ve svém opatření.

Červené a tmavě červené země 

Po návratu z červených zemí, mezi které bude od pondělí 5. 7. zařazeno Španělsko (kromě ostrovů Baleáry) je třeba mezi 5. a 14. dnem po návratu absolvovat PCR test.

Do doby obdržení výsledkůtohoto testu je nutná samoizolace. Výjimku mají občané plně očkovaní, nebo kteří prodělali covid v uplynulých 180 dnech.

Tunisko se důrazně nedoporučuje

Do zemí s extrémním rizikem nákazy se nově nezakazuje, ale důrazně nedoporučuje cestovat. Po návratu z těchto zemí je třeba mít PCR test před návratem i po návratu a dále je nutná samoizolace ukončená negativním PCR testem v rozmezí 10 – 14 dnů po návratu.

České ministerstvo zahraničí aktuálně nedoporučuje cestovat do Ruska, Botswany, Brazílie, Svazijska, Indie, Jihoafrické republiky, Kolumbie, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Namibie, Nepálu, Paraguaye, Peru, Tanzanie, Zambie a Zimbabwe. Výhledově se mezi ně mohou zařadit další země s rychlým šířením mutace delta.

Slovensko s karanténou pro nenaočkované

Na Slovensko mohou od 9. července bez omezení pouze plně naočkovaní Češi, prokázat se lze covid pasem nebo národním certifikátem s QR kódem. Všichni ostatní budou muset po příjezdu na Slovensko do karantény, kterou lze ukončit negativním PCR testem (nejdříve 5 dní po příjezdu). Patrně bude platit přechodné období do 9. srpna, v blízké době čekáváme formální potvrzení těchto pravidel ze strany Slovenska.

Omezení do Chorvatska 

Nejoblíbenější destinace českých turistů zavedla od 1. července povinnost prokazovat se na hranicích negativním testem (antigen či PCR), covidem prodělaným v posledních 180 dnech nebo alespoň 1. dávkou očkování (22 – 45 dní od aplikace). Výjimku mají děti do 12 let v doprovodu rodičů nebo opatrovníků.

Od 1. července covid pas 

Covid pas platí od 1. července ve všech zemích EU a v Srbsku. Jde o nástroj, díky kterému se bezpečně dá prokázat absolvovaný test, očkování nebo covid prodělaný v posledních měsících. Covid pas je užitečný také při vstupu do bazénů a koupališť, restaurací apod., ať už v ČR nebo v zahraničí. 

Buďte v obraze

Vždy před cestou do zahraničí je nutné informovat se o aktuálních podmínkách pro výjezd i návrat do ČR. Kompletní informace o všech státech jsou dostupné v Rozcestníku na webu MZV. 

Zdroj: mzv.cz

Další zajímavé články
Reklama