autor Jitka Jarošová
31. května 2021 | 11:22
Některá místa jsou sice známá, ale ukrývají úžasné detaily. A o některých jste možná ani nikdy neslyšeli.
Zelená Istrie
Pro Čechy je Istrie zvlášť oblíbená. Jde totiž o nejbližší moře, přitom má atmosféru propojující Chorvatsko a Itálii. Proslavená je Pula s malým koloseem, Poreč, Vrsar a Umag. Leží tu i jedna z nejkrásnějších pláží světa Bijeca v Medulinu. Uprostřed poloostrova se pak nalézá nejmenší městečko na světě Hum, v němž žijí jen dvě desítky obyvatel.
Brela na Makarské riviéře
Hotový poklad se nachází asi 15 kilometrů severně od Makarské riviéry, a je jím menší letovisko Brela, jemuž dominuje pohoří Biokovo.
Do místní křišťálově čisté vody se spoustou zátok se zamiluje každý, kdo touží po troše romantiky. Za návštěvu stojí pláž Podrace a Punta Rata, kterou už v roce 2004 časopis Forbes zařadil mezi 10 nejkrásnějších pláží světa.
Skvostné zátoky na Rabu
Nejjižnější z kvarnerských ostrovů se pne od moře až do výšky přes 400 metrů nad jeho hladinou. Dovolenkáři jezdí hlavně na západní pobřeží k zátoce Sveta Fumija a poloostrovu Frkanj. Navštivte obojí! Stojí to za to.
Krasová krás Velebit
Doslova krasová krása. Sami Chorvaté berou tohle místo za národní klenot. Pokud milujete hory a nevadí vám vystoupat od moře do výšky 1500 metrů, dostanete se až na hlavní hřeben mezi chatami Zavižan a Alan. Na to stačí den, ale vůbec není od věci strávit tady dva dny a jednu romantickou noc.
Tento nejmladší národní park (byl jím prohlášen na přelomu r. 2000 a 2001) zahrnuje severní část Velebitu, horského masívu, který se tyčí nad Jadranem v oblasti Chorvatského přímoří a Severní Dalmácie, mezi průsmykem Vratnik na severu a řekou Zrmanjou na jihu, v délce 140 km a šířce 10 až 30 km. Pro Chorvaty je Velebit symbolem svobody, jejich bouřlivých dějin a lze říct, že je horstvem jejich srdcí.
Malebná Korčula
Korčula je pro návštěvníky doslova magická. Vyplést se z kamenných uliček staré Korčuly se vám ani nebude chtít. Takovou kouzelnou atmosféru toto město má. Ulice samotné Korčuly, která vybíhá do moře jako ryba, jsou vyskládané jako její kosti. Město totiž prapředci dnešních chorvatských architektů vystavěli plánovitě. Díky tomu svítí slunce do korčulských ulic jen ráno a večer. Ostrov díky své výjimečné poloze návštěvníkům nabízí překrásnou přírodu, starobylé památky, množství kulturních událostí a tradičních zvyků. Z mnoha památek upozorňujeme na Opatskou klenotnici v jižní straně katedrály, která ukrývá dost možná nejcennější historickou sbírku svého druhu v celé Dalmácii, a to včetně rukopisů z 12. století.
Pag - ostrov soli a sýra
Ostrov Pag je nejjižnějším ostrovem z vnitřního pásu Kvarnerského souostroví, který leží na rozhraní mezi oblastí Kvarneru a Severodalmátskými ostrovy. Tento ostrov proslavila mořská sůl a sýr. A to zvlášť i společně. Sůl se kromě těžby ještě snáší s větrem na místní pastviny a právě osolené louky dělají z místního sýru absolutní pochoutku. Šedesátikilometrový skalnatý ostrov spojuje s pevninou most, dostanete se na něj kousek za Zadarem.
Bájné Kornati
Bájné ostrovy prý stvořil Bůh, když u Šibeniku rozházel hrst kamínků a z nich vyrostlo 147 malebných vápencových a křídových ostrůvků. Největším je Kornat, který pro turisty objevili Francouzi a dnes ho milují jachtaři. Protože jsou Kornati národním parkem, celoročně tu přebývá jen pár domorodců.
Levandulový Hvar
Kdo se jednou vypraví na ostrov Hvar, už se sem bude vracet navždy. Ostrov je někdy nazýván chorvatskou Madeirou, protože má největší počet hodin slunečního svitu na chorvatském Jadranu a je mimořádně krásný.
Hvaru se také přezdívá levandulový ostrov, a to kvůli nekonečným lánům voňavé levandule táhnoucím se napříč ostrovem. Krásné pláže i okolní krajina a památky UNESCO. To vše činí z ostrova Hvar doslova dovolenkový ráj. Není divu, že bývá dokonce označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa. Perlou je samotné město Hvar s katedrálou svatého Štěpána a dalšími vzácnými stavbami. Krásná jsou i menší městečka jako Stari Grad, Vrboska či Jelsa.
Dubrovník - klenot jihu
Kdo by neznal Klenot jihu. Slunce tu praží přes 2500 hodin ročně, v parcích a zahradách najdeme středomořskou i subtropickou vegetaci. Samotné město chrání systém obranných věží a skoro dva kilometry dlouhých hradeb, místy až šest metrů silných. Dubrovník je opravdový šperk Jadranu. Byl postaven v 15. století, je jedním z nejzachovalejších středověkých opevněných měst na světě a patří mezi nejatraktivnější letoviska. Leží v jižním cípu Dalmácie chráněn horou Srđ a vyniká příjemným mírným podnebím a bujnou středomořskou vegetací. Díky jednomu z nejcennějších stavebních komplexů v Jihovýchodní Evropě byl v roce 1979 zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.