Dovolená

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě

I kameny na ostrově rozkvetly do levandulové krásy / Shutterstock
Přezdívá se mu levandulový ostrov, a to kvůli nekonečným lánům voňavé levandule táhnoucím se napříč ostrovem. Krásné pláže i okolní krajina a památky UNESCO. To vše činí z ostrova Hvar doslova dovolenkový ráj. Není divu, že bývá dokonce označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

19. července 2019   |   11:14

Hvar patří mezi velmi známé a populární turistické destinace. Pravidelně je hodnocen jako jeden z nejlepších ostrovů v mnoha turistických anketách či magazínech. Oproti okolním ostrovům vyniká Hvar svými plážemi, vodními prameny a bohatou vegetací. Hojně se zde pěstují olivy nebo vinná réva. Na svazích ostrova rostou borovice a ovocné stromy, ale zejména levandule, která pokrývá velkou část ostrova. Místní tvrdí, že nikde ve Středomoří neroste voňavější levandule než na Hvaru.

Ostrov věčného jara

Hvar leží u dalmátského pobřeží, mezi ostrovem a pevninskými městy Split a Drvenik pendlují pravidelné trajekty. Panuje zde mírné klima, s poměrně teplými zimami a příjemnými teplotami v létě. Ostrov patří mezi nejslunnější místa na Jadranu. Má 2724 slunečných hodin ročně, více než jakékoliv jiné místo v Chorvatsku. Bohaté kulturní a historické dědictví Hvaru jedinečná gastronomie, křišťálově čisté moře, překrásné zátoky a pláže, ochota domácích lidí a kvalitní ubytování jsou zárukou dovolené, kterou nezapomenete.

Křišťálově čisté moře, překrásné zátoky a pláže jsou zárukou báječné dovolené

Nejkrásnější pláže

Koupat se lze zhruba od května do listopadu a na výběr je z mnoha převážně oblázkových pláží, které lemují jinak poměrně skalnaté pobřeží ostrova. Za nejkrásnější bývá označována pláž Dubovica. Leží v malé zátočině na jihu ostrova a často se objevuje na pohledech a fotografiích propagující ostrov Hvar. Jen o kousek vedle se nachází další vyhlášená pláž Lučišca. Pláž Kordovan platí za místo svobody vyznání i názorů a má příjemnou bezstarostnou hippies atmosféru. Zejména rodiny s dětmi pak naopak míří především na písečnou pláž Grebisce v blízkosti přístavu Jelsa.

Hlavní město Hvar

Centrem ostrova je stejnojmenné přístavní město Hvar, největší město na ostrově. V historii byl Hvar po mnoho let jedním z nejdůležitějších přístavů Benátské republiky, a proto zde najdeme mnoho zajímavých historických a kulturních památek. Mimo jiné zde stojí jedno z nejstarších dochovaných divadel v Evropě, otevřené v roce 1612.

Nad Hvarem se tyčí pevnost Španjol (Španělská pevnost) z roku 1579, která je s městem spojena bývalými městskými hradbami z 16. století. Historický význam ostrova ukazuje renesančně-barokní Katedrála Sv. Štěpána z 16. – 17. století nebo jediný pozůstatek bývalého renesančního Knížecího paláce, Gradská loža, považovaná za jednu z nejkrásnějších památek renesance v celé Dalmácii.

Stari Grad

Za návštěvu rozhodně stojí také město Stari Grad, jedno z nejstarších měst v Evropě a údajně také nejstarší dosud stojící město v Chorvatsku. Úrodná půda okolo města ukrývá tzv. Starigradské polje, významné a dodnes fungující zemědělské území, které založili a rozparcelovali starověcí Řekové asi před 2500 lety, a které v původní formě funguje dodnes. Tato výjimečná historická památka je zapsána i na seznamu UNESCO.

Levandule kam se podíváš

Levandule roste na ostrově takřka na každém rohu. Zejména na přelomu června a července návštěvníky doslova ohromí záplavy této fialové rostliny s charakteristickou vůní. Tato krásná bylina se pěstuje především na západní části ostrova a za nejlepší ukázku pěstování levandule je považovaná malebná vesnička Velo Grablje, kde se každý rok koná vyhlášený levandulový festival.

Dovolená, na kterou jen tak nezapomenete

Ostrov Hvar je ideální místo na rekreaci. Mentalita místních, malebné přístavy, nádherné pláže, neopakovatelný noční život, jedinečná gastronomie a výhledy na Jadran, které se vám vryjí do paměti, udělají z vaší dovolené nezapomenutelný zážitek.

Další zajímavé články
Reklama