Roadtrip

Objevte nejkrásnější místa v Chorvatsku: Dostanou vás svou jedinečnou atmosférou

Dubrovník patří k největším skvostům Chorvatskla / Shutterstock
Hledáte svěží lesy, které vás na chvíli ukryjí před horkem a nemilosrdnými slunečními paprsky? Chtěli byste se pokochat krásnými vodopády s průzračnou vodou? Je vaším snem vykoupat se v čistém moři a lenošit na nádherné pláži? Nebo se chcete raději procházet historickými uličkami a nasávat atmosféru historie? V Chorvatsku najdete úplně všechno.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

23. července 2019   |   13:11

Chorvatsko patří po právu mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace. Bohatá fauna a flora v kombinaci s tyrkysovým mořem, historií a středomořskou architekturou, pohostinností místních obyvatel dělá z této země absolutního favorita. Chorvatsko není jen moře a Plitvická jezera. Krásných míst zde najdete nespočet. Pojďme si přiblížit některá z nich.   

Slané jezero Mir

Slané jezero Mir se nachází na ostrově Dugi Otok v jihozápadní části národního parku Telaščica. Najdete jej na úzkém pruhu země mezi zátokou Telaščica a otevřeným mořem. Je dlouhé asi 900 metrů a jeho největší šířka je asi 300 metrů. Největší hloubka je 6 metrů. Kolísání teploty v jezeře způsobuje, že v létě má někdy až 33 ° C a v zimě kolem 5 ° C. Salinita jezera, čili jeho slanost, je nadprůměrná právě kvůli odpařování. Tyto extrémní podmínky jsou příčinou biologické chudoby jezera. Kromě planktonu je v jezeře pouze několik druhů mořských organismů, takže se nemusíte bát, že se vám kolem nohou prosmýkne nějaký živočich.

V Chorvatsku najdete bezpočet malebných míst, které vás uchvátí svojí krásou

Hrad Trakošćan 

Trakošćan je jedním z nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších hradů v Chorvatsku, který se nachází na kopcích chorvatského Zagorje. Trakošćan je chráněn jako historická památka, sestávající z hradu, budovy vedle zámku, parku a lesoparku s jezerem. Dnes je hrad jednou z mála památek v Chorvatsku, která si zachovala spolu s okolím svůj původní vzhled.

Skradinski Buk

Skradinski Buk je jedním z nejkrásnějších evropských systémů vodopádů. Jedná se o nejdelší a nejnavštěvovanější vodopád na řece Krka a je jednou z nejznámějších přírodních krás Chorvatska. Vodopád tvoří sintrové bariéry, ostrovy a jezera a můžete si je prohlédnout díky rozsáhlé síti stezek a lávek, které umožňují pohodlnou a bezpečnou procházku. Systém vodopádů je složen ze 17 kaskád, v celkové délce až 800 metrů, přičemž v nejširším bodě dosahuje jejich šířka až 140 metrů. A pohled na ně je okouzlující.

Rovinj

Rovinj je turistickou destinací, která je již dlouho známá svým čistým mořem a krásným pobřežím. Pokud máte rádi písečné pláže, nebudete na první pohled spokojeni, protože pobřeží je skalnaté. Nakonec však Rovinj každého přesvědčí překrásnou zelení a slunečními skalnatými plážemi. Pro ty, kteří nemají rádi davy, které jsou v sezóně na pobřeží Jaderského moře běžné, je Rovinj správným cílem. Bez problémů tam totiž najdete svou skrytou soukromou zátoku.

Mljet

Mljet se pokládá za jeden z nejkrásnějších ostrovů Jadranu a je současně nejzalesněnějším jadranským ostrovem, neboť lesy pokrývají 72 % jeho plochy. Na severozápadě ostrova na území národního parku se rozkládá pozoruhodné Velké a Malé jezero. Jsou to vlastně hluboké krasové doliny zalité mořem, které do nich vniká průlivem Soline. Jižní část pobřeží je lemována mnoha krásnými písečnými plážemi, kde si můžete pronajmout loďku na plachtění či kola, na kterých prozkoumáte okolí.

Cavtat

Oblast Cavtat je atraktivní právě kvůli své středomořské vegetaci, která pokrývá celou oblast. Mírné podnebí, dlouhé pěkné pláže z drobných oblázků a hrubého písku, borový les až k plážím a bohaté další rostlinstvo činí Cavtat spolu s malebnou přírodní scenérií a pozoruhodnou starou částí vyhledávaným místem pobytů a výletů. Další výhodou je neznečištěné moře a velmi atraktivní směs starší a nové architektury. Původně byl totiž Cavtat řeckou usedlostí nazvanou Epidauros.

Željava

Podzemní komplex Željava byl postaven uvnitř hory, na hranici mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou. Kdysi to bylo největší podzemní letiště v Jugoslávii  a jedno z největších v Evropě. Jeho tunely se táhnou do celkové délky 3,5 km s východy na obou stranách hranice. Místnost s jídelnou a zásobami by mohla nakrmit tisíc lidí po dobu 30 dní. Návrh základny je vytvořen tak, aby přežila i přímý zásah 20-kilotunovou jadernou bombou.

Slunjčické vodopády v Rastoke 

Krásou za Plitvickými jezery nezaostávají ani Slunjčické vodopády. Navštívit je můžete blízko hranic s Bosnou a Hercegovinou, přibližně 50 kilometrů jižně od města Karlovac. Slunjčické vodopády se rozprostírají na konci dravé říčky Slunjčica. Ta se krátce na to vlévá do známé Korany, na které najdete právě Plitvická jezera. Díky těmto dravým vodopádům zde obyvatelé vybudovali historickou mlynářskou osadu. A tak se zde kromě přírodních krás vodopádů můžete kochat i dvaadvaceti původními mlýny.

Dubrovnik

Dubrovník je opravdový šperk Jadranu. Byl postaven v 15. století, je jedním z nejzachovalejších středověkých opevněných měst na světě a patří mezi nejatraktivnější letoviska. Leží v jižním cípu Dalmácie chráněn horou Srđ a vyniká příjemným mírným podnebím a bujnou středomořskou vegetací. Díky jednomu z nejcennějších stavebních komplexů v Jihovýchodní Evropě byl v roce 1979 zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Další zajímavé články
Reklama