Dovolená

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Nádherná příroda a rozmanité pobřeží. To vše vám nabízí Chorvatsko. / Depositphotos
Chorvatské pobřeží včetně ostrovů měří více než šest tisíc kilometrů. Kromě pevninských pláží si lze užívat dovolenou i na některém z tisíců větších či menších ostrůvků. Vybrali jsme pro vás tři ostrovy, na kterých vás bude dovolená opravdu bavit.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

14. května 2021   |   14:47

Stále přemýšlíte, kam letos vyrazíte na dovolenou? Doporučujeme vám objevit některý z krásných chorvatských ostrovů. Každý z uvedených je jiný, ale přesto jedinečný svojí nádhernou přírodou a plážemi.

Největší ostrov střední Dalmácie

Brač je největší ostrov střední Dalmácie. Je velmi slunečný a průměrná délka slunečního svitu je 2 700 hodin ročně. Celé území ostrova je tvořeno vápenci a v podstatě je krasovou oblastí. Nejznámějšími krasovými jevy je Dračí jeskyně u obce Murvica a jeskyně Kopačina jižně od Supetaru.

Chorvatské ostrovy jsou prostě nádherné

Významné jsou také tři jeskyně pro potápění. Dvě jeskyně Maňajama a podmořská propast Lučica. Městečka a vesnice na Brači si dodnes zachovaly téměř neporušený dalmatský ráz. K nejpřitažlivějším památkám patří skalní klášter v jihozápadní části ostrova. 

Zlatni rat

Populární a zajímavá oblázková pláž má tvar rohu vybíhajícího z ostrova Bol v délce několika set metrů a svažuje se prudce do moře. Je to jedna z nejznámějších pláží Chorvatska. Má jedinečný tvar špičatého trojúhelníku (někdy zvané jako roh nebo jazyk). Křišťálově modrá a čistá voda je důvodem, proč byste měli místo navštívit. Zvláštnost pláže je, že mění svůj tvar, podle přílivu a odlivu a mořských proudů. Zlatni rat je obklopen zelenými borovicemi, které nabízejí osvěžující chládek v letním období. Pokud však milujete klid a samotu, pak tato krásná a zajímavá pláž nebude, zejména v plné sezóně, tou správnou volbou.

Levandulová perla Jadranu

Přezdívá se mu levandulový ostrov, a to kvůli nekonečným lánům voňavé levandule táhnoucím se napříč ostrovem. Krásné pláže i okolní krajina a památky UNESCO. To vše činí z ostrova Hvar doslova dovolenkový ráj. Není divu, že bývá dokonce označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa.

Ostrov Hvar má velmi příznivé podnebí, mírné zimy a teplá léta. V celém Chorvatsku je právě zde nejvíce hodin slunečního svitu, udává se, že je to 2718 hodin ročně. I přes vysoké letní teploty je ostrovní klima příjemnější než na pevnině. 

Hvar je znám jako levandulový, bylinkový nebo voňavý ostrov a toto přízvisko si nevysloužil jen náhodou. Mimo hojně rostoucí macchii zde roste všude levandule, majoránka, rozmarýn, šalvěj, tymián a další voňavé byliny. Vonné oleje z rozmarýnu a levandule se zde vyráběly už v 16. století. Pokud budete na Hvaru v průběhu června, kdy zrovna levandule kvete, budete okouzleni.

Nejkrásnější pláže

Koupat se lze zhruba od května do listopadu a na výběr je z mnoha převážně oblázkových pláží, které lemují jinak poměrně skalnaté pobřeží ostrova. Za nejkrásnější bývá označována pláž Dubovica. Leží v malé zátočině na jihu ostrova a často se objevuje na pohledech a fotografiích propagující ostrov Hvar.

Jen o kousek vedle se nachází další vyhlášená pláž Lučišca. Pláž Kordovan platí za místo svobody vyznání i názorů a má příjemnou bezstarostnou hippies atmosféru. Zejména rodiny s dětmi pak naopak míří především na písečnou pláž Grebisce v blízkosti přístavu Jelsa.

Svérázný Cres

Ostrov Cres je druhým největším chorvatským ostrovem a leží v severní části Kvarnerského zálivu. Jeho jižní část je ve městě Osor spojena mostem s ostrovem Lošinj.  Ostrov nemá žádné povrchové vodní toky, ale společně se sousedním Lošinjem jej zásobuje pitnou vodou přírodní fenomén, rozlehlé Vranské jezero (Vransko jezero) ležící v jeho středu. Toto přísně chráněné sladkovodní jezero o rozloze 5,8 km2 je pozoruhodným přírodním úkazem s velmi čistou vodou a výskytem sladkovodních ryb.

Když budete přijíždět ke Cresu, tak na vás bude působit díky mnoha příkrým útesům na pobřeží velmi nehostinně. Vnitrozemí je však jedním z nejhezčích míst celého Chorvatska, díky všudypřítomným olivovým hájům. Na ostrově naleznete veliké množství kamenných městeček, jejichž datum založení sahá do minulých století. Příkladem za všechny může být městečko Lubenice, která stojí na příkrém skalním útesu. Velmi malebné je také hlavní město tohoto ostrova s názvem Cres, které se může pochlubit starověkým opevněním a průplavem.

Není divu, že Češi si Chorvatsko oblíbili. Jadranské moře, které omývá chorvatské pobřeží, je považováno za jedno z nejkrásnějších, a to nejen v Evropě. 

Další zajímavé články
Reklama