Dovolená

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat v oblíbených dovolenkových rájích

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější destinace Čechů / Pixabay Kookay
Koronavirová situace se ve většině zemí, do kterých Češi jezdí rádi na dovolenou, nezlepšuje, spíš naopak. Itálie, Chorvatsko, Španělsko, Řecko i Turecko se přesto chystají na léto spojené s cestovním ruchem. Na co se musíme připravit?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

28. dubna 2021   |   20:34

Patříte ke šťastlivcům, kteří mají za sebou první letošní dovolenou? Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže byli Češi letos prvními jachtaři na Jadranu. A mimo oblíbené Chorvatsko je letos velký zájem i o dovolenou v Řecku, Španělsku, Turecku nebo Itálii. A za jakých podmínek se můžeme do těchto zemí vydat?

Itálie

V zemi platí stále nouzový stav a úřady evidují více než 47o tisíc aktivních případů koronaviru. Poslední dobou ale počty nakažených klesají. Roušky jsou povinné i venku. V nejkritičtějších regionech, kde platí tvrdý lockdown, mohou občané vycházet pouze v nezbytných případech. Otevřené jsou jen obchody se základním zbožím a restaurace mají povolený pouze okénkový výdej.

Dovolená v době koronavirové bude jiná

Naopak v méně postižených oblastech mohou mít restaurace otevřeno, ale pouze během pracovních dnů. Bez výjimek také platí noční zákaz vycházení od 22. hodiny do pěti hodin ráno. Cestující s negativním testem na koronavirus musí po příjezdu absolvovat pětidenní karanténu. Rovněž jsou povinni vyplnit čestné prohlášení a svůj příjezd nahlásit místnímu orgánu hygienické služby.

Chorvatsko

Země se od jara připravuje na to, aby v létě mohla přivítat co nejvíce turistů. V současnosti Chorvatsko uvádí přes 16 tisíc aktivních případů covidu. Nakažených ale dlouhodobě spíše přibývá.

Povinnost nosit roušky platí ve vnitřních prostorách, veřejné dopravě a v místech, kde není možno dodržovat rozestupy alespoň jeden a půl metru. Bary a restaurace jsou stále zavřené a v obchodech se nesmí prodávat alkohol po 22. hodině.

Cestující musí předložit negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než dva dny. Lidé se také mohou prokázat potvrzením o očkování, pokud absolvovali už obě dávky vakcíny a od té druhé uběhly alespoň dva týdny. V případě, že člověk prodělal koronavirus, platí pro něj tříměsíční imunita, ale musí se prokázat dokladem o prodělání nemoci. 

Španělsko

Nouzový stav ve Španělsku bude platit minimálně do 9. května, covidová situace se navíc spíše zhoršuje. Země eviduje přes 222 tisíc aktivních případů. Roušky jsou povinné i ve venkovních prostorách, a to bez ohledu na dodržování bezpečné vzdálenosti. Pití alkoholu na veřejnosti je v zemi zakázané.

Turisté musí před cestou vyplnit speciální formulář. Potom stačí, aby se prokázali negativním testem, který ale nesmí být starší než tři dny. Země plánuje na léto zavést také covid pasy, kterými by se mohli prokázat lidé proti koronaviru již naočkovaní.

Řecko

Řecko se intenzivně chystá na letní nával turistů. Covidová situace se dlouhodobě nezhoršuje. Aktivních případů koronaviru je v zemi nyní potvrzeno 32 tisíc. Roušky jsou povinné i ve venkovních prostorech. Otevřené jsou pouze obchody se základním zbožím. U restaurací fungují jen výdejní okénka. Otevřely už ale hotely, které fungují v částečném provozu bez stravovacích služeb. Stále platí zákaz vycházení mezi 21. a 5. hodinou. Během dne by lidé měli vycházet jen kvůli nezbytným a neodkladným záležitostem.

Turisté musí před cestou vyplnit a poté odeslat registrační formulář. Dále se musí prokázat negativním testem na covid, který není starší než tři dny, případně očkováním, od jehož druhé dávky uběhlo 14 dnů.

Turecko

V Turecku stále platí přísná protiepidemická opatření. Země má přes 550 tisíc aktivních případů koronaviru a počet nakažených se dlouhodobě zvyšuje. Stále platí zákaz vycházení, a to už od 19. hodiny do pěti ráno, o víkendech dokonce i celkový zákaz vycházení. U restaurací fungují pouze výdejní okénka. Stát po cestujících vyžaduje vyplněný formulář a negativní test.

A co ceny?

Nabízí se otázka, jak jsou na tom Češi po více než roce v koronavirové pandemii finančně a zda je nemohou zaskočit případné vyšší částky za letní pobyty. Ceny nejsou podle dosavadních zjištění v cestovních kancelářích vyšší než dříve a dovolená by tedy neměla vyjít dráž. 

Toho, kdo cestuje na vlastní pěst, zajímá nejvíce cena letenky. Ani ty by se ale neměly razantně zvyšovat. U dálkových destinací šly ceny lehce nahoru v byznys třídě, v té ekonomické jsou stejné. 

Stejně jako loni jsou pro Čechy lákadlem vlaková spojení do Chorvatska. Dopravce aktuálně hlásí přes 20 tisíc prodaných jízdenek do Splitu a Rijeky. Nějaké spoje jsou už dokonce vyprodané.

Další zajímavé články
Reklama