Dovolená

Zažijte nezapomenutelné chvíle a vydejte se po stopách málo známých míst v Chorvatsku

Chorvatsko patří právem k nejoblíbenějším destinacím Čechů / Shutterstock
Voňavé čerstvé fíky, právě ulovené a dokřupava opečené ryby, rytmická chorvatská hudba, nekončící noci v Zrče, večerní procházka kamennými uličkami Makarské riviéry, vysoké borovice, neutuchající cikády, malebné ostrovy. Přesně to je oblíbené Chorvatsko.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

30. června 2019   |   14:34

Asi nikoho nepřekvapí, že titulem Nejoblíbenější destinace Čechů za rok 2018 se pyšní právě Chorvatsko. Žebříčku vévodí dokonce posledních 20 let, s výjimkou roku 2015, kdy ho přeskočilo Slovensko. Dnes vám představíme málo známé a tajemné kouty této nádherné balkánské země.

Postira

Tato malá ospalá vesnička, která se nachází na ostrově Brač, vás okouzlí na první pohled. Klidné místo usazené na tichém pobřeží Jadranu nabízí několik tradičních restaurací, útulné hotely a nevelké kavárničky. Odtud se nebudete chtít vrátit! Zapomenete na stres a díky nádherné přírodě a příjemné atmosféře se ztratíte v čase.

Katič a Sveta Nedelja

Dva mini ostrůvky ošlehané neposednými vlnami nabízejí nádhernou scenérii. Malý kostelík stojící na vrcholu ostrova Sveta Nedelja byl podle legendy postaven na památku řeckého námořníka, který zde ztroskotal. Tradice říká, že vyzvánění kostelního zvonu přináší štěstí a zdraví. Na ostrov se můžete dostat lodí z Hvaru.

Zažijte báječnou dovolenou a objevte téměř neznámá místa v Chorvatsku

Omiš, řeka Cetina

Město Omiš, které se nachází pětadvacet kilometrů od Splitu, je považováno za jedno z nejkrásnějších míst v Dalmácii. Ale toto není důvod, který dělá tuto oblast odlišnou od ostatních. Je jím řeka Cetina, která protíná město a vlévá se do Jaderského moře. Pramen řeky, připomínající jezero hrající všemi odstíny modré a zelené, se nachází ve stejnojmenné vesnici, která je ukryta mezi malými vrchy. Řeka je oblíbená i mezi milovníky raftingu.

Pomena

Malá okouzlující vesnička na ostrově Mljet nabízí relax a odpočinek pro ty, kteří nemají rádi přelidněné pláže a věčně plné ulice přístavů. Můžete si klidně číst svou oblíbenou knihu u tyrkysového moře, navštívit Národní park Mljet, splynout s místními na trhu s čerstvou zeleninou nebo při voňavé kávě v příjemné kavárně.

Dugi Otok

Sedmý největší ostrov v Jaderském moři je také přezdívaný jako Dlouhý ostrov. Toto místo vyniká čistými plážemi, roztroušenými vesničkami s usměvavými místními lidmi a nepřeplněnými cestami. Navštívit můžete národní park Telšćica s několika menšími ostrovy, jeskyni Strašna peć, vykoupat se na pláži Sakarun, která je nejpopulárnější v severní Dalmácii, případně se pokochat výhledem z majáku Veli Rat, který je nejvyšší na Jadranu.

Pláž Pupnatska luka

Nádherná odlehlá pláž na ostrově Korčula nabízí šnorchlování v průzračné vodě, oblázkovo-písečnou pláž, tiché prostředí. Dostat se k ní můžete i vypůjčeným skútrem po strmém kopci. Cesta k ní je také dobrodružná.

Ostrov Badija

Pokud se chystáte na dovolenou na Korčulu, nezapomeňte se převést lodí na nedaleký ostrov Badija. Tento skvost s téměř nedotčenou přírodou, historickým klášterem, restauracemi na světové úrovni, ba dokonce jeleny, které vám budou jíst z ruky, vám bude připomínat ráj na zemi.

Ostrov Galešnjak

Malý neobydlený ostrov nevyniká bohatou faunou a flórou, ani se zde nenacházejí žádné historické památky. Přesto se fotografie ostrova objevila na obálkách několika světových časopisů. Proč? V roce 2009 si někdo ze společnosti Google Earth všiml, že ostrov má tvar srdce. Od té doby se město stalo oblíbeným místem pro mladé páry. Sice zde nejsou žádné ubytovací zařízení či romantické restaurace, stále je to však perfektní místo pro žádost o ruku.

Záliv Stiniva

Toto ukryté místo na ostrově Vis znal jen málokdo. Pláž Stiniva byla vyhlášena v roce 2016 za nejlepší v Evropě. Díky tomu se Stiniva stala populární a směřuje sem stálec více turistů. Na její kráse a jedinečnosti jí to však neubírá. Zajímavostí je, že se sem můžete dostat pouze lodí, jelikož tento klenot Chorvatska je obklopen vysokými útesy.

Další zajímavé články
Reklama