Dovolená

Krása, kam se podíváte. Ostrov věčného jara vás dostane nejen tajuplnou měsíční krajinou

Nádherná, i když poněkud drsná, vulkanická krajina na Lanzarote vás chytne za srdce / Pixabay David Oxberry
I když jsou Kanárské ostrovy oblíbeným místem turistů již dlouhou dobu, ostrov Lanzarote volí cestovatelé až v posledních letech. Ostrov nabízí úchvatnou přírodu, vynikající víno, krásné trasy pro cyklisty a velmi pěkné potápění.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

25. března 2021   |   14:18

Přestože se říká, že každý z Kanárských ostrovů je vlastně malým jedinečným světem, o Lanzarote to platí nejspíš dvojnásob. Díky sopečné činnosti, která ostrov utvářela, je Lanzarote dodnes místem s neuvěřitelnými krajinnými scenériemi. Která místa byste si neměli nechat ujít?

Jameos del Agua

Jameos del Agua je výjimečná vulkanická formace, kterou mnozí považují za nejúchvatnější místo na ostrově.

Lanzarote je místem s neuvěřitelnými krajinnými scenériemi

Jedná se o obrovský skalní tunel, který kdysi vznikl tak, že se proud žhavé lávy vylil do moře a ztuhl. S postupem času začal vnitřek lávového proudu postupně erodovat, až z něj zůstaly jen vnější stěny a z lávového proudu se stal tunel. Návštěvu tohoto místa si při pobytu na Lanzarote rozhodně nesmíte nechat ujít.

Národní park Timanfaya

Na jihu Lanzarote, na ploše větší než 50 km2 se rozprostírá vulkanický národní park Timanfaya. Právě tento park může posloužit jako dokonalá ukázka toho, jak asi dříve vypadal celý ostrov, když jeho povrch vytvářela horká sopečná láva. Ostatně, vůbec poslední vulkanická činnost na ostrově byla zaznamenána právě zde, a to mezi lety 1730 až 1736.

Celý národní park se skládá z několika sopek, lávových polí i sopečných kuželů zbarvených to pozoruhodných odstínů žluté, červené i modré. S takto neobvyklým vzhledem možná při toulkách po parku začnete brzy přemýšlet, zda se vůbec ještě pohybujete po planetě Zemi. Ovšem žádný strach, nebudete v tom sami – právě díky svému vesmírnému vzhledu se stala Timanfaya dějištěm již několika filmů z pravěkého i vesmírného prostředí.

Lanzarotské vinice

Vulkanické erupce, které Lanzarote poznamenávaly v průběhu celé jeho historie, mají mimo jiné za následek také velmi úrodnou půdu na ostrově. Díky sopečné činnosti je totiž v některých oblastech povrch země pokryt vrstvou dvou až tří metrů černé pemzy, které se zde říká picón. V pemze se pod zemí dokáže udržet dostatečné množství vody na to, aby mohly rostliny čerpat vláhu i v tom největším teple. Takové podmínky tu dokáže znamenitě ocenit mimo jiné i vinná réva, které se zde náramně daří. Nepředstavujte si ovšem tradiční vinohrady, jaké známe všude po světě. Jednotlivé rostliny révy jsou tu zasazené v malých trychtýřovitých prohlubních, které jsou obestavěny nízkou kamennou zídkou, aby byly chráněné před větrem. Víno z místních vinic se vyznačuje vysokou kvalitou, kterou oceňují vinaři z celého světa.

Nádherná díla Césara Manrique 

Na Lanzarote máte jedinečnou možnost seznámit se s uměleckými výtvory místního architekta Césara Manrique. Při své tvorbě se snažil maximálně využít přírodního prostředí a tradičního života a uchránit je před vzkvétajícím turistickým ruchem. Za jeho nejznámější díla je považována restaurace El Diabolo v národním parku Timafaya nebo turistická vyhlídka Mirador del Rio.

Mirador del Río

Na severozápadním pobřeží Lanzarote se ve výšce 479 metrů nad mořem nachází impozantní vyhlídka, za jejíž současnou slávu můžeme opět vděčit legendárnímu Césaru Manriquemu. Jedná se totiž o rekonstrukci starověké dělostřelecké základny, která odsud kdysi dohlížela na ochranu severního pobřeží ostrova. Právě Manrique se rozhodl v první polovině 20. století toto místo znovu oživit, a vybudoval v této pustině restauraci. Z vyhlídek kolem restaurace se naskýtají naprosto úchvatné rozhledy na celé severní pobřeží Lanzarote, slavná saliniště Las Salinas i na okolní oceán včetně ostrova la Graciosa.

Kaktusová zahrada

César Manrique navrhl i Jardín de Cactus, nádhernou kaktusovou zahradu ležící na severovýchodě ostrova na kterou vás už z dálky vás upoutá osmimetrový kaktus vytvořený z ocele. Zahrada je uspořádána do tvaru obrovského amfiteátru, kterému vévodí bílý větrný mlýn. Na terasách roste kolem deseti tisíců kaktusů nejrůznějších druhů a velikostí. Podívaná je to opravdu úchvatná. 

Nejen nádherná, i když poněkud drsná, vulkanická krajina na Lanzarote vás chytne za srdce. Tisíce barev, ticho a klid, který na ostrově panuje, vám zaručeně dobije baterky na další dny. 

Další zajímavé články
Reklama