Dovolená

Malý ostrov, který nabízí velké dobrodružství. Tady se rozhodně nudit nebudete

Díky svým příznivým klimatickým podmínkám a přírodním krásám patří k nejoblíbenějším z Kanárských ostrovů / Depositphotos
Ostrov Tenerife je pokládán za takový minikontinent. Vysoké hory střídají hluboká údolí, suchý polopouštní jih se mění v rozkvetlý sever. Díky svým příznivým klimatickým podmínkám a přírodním krásám patří k nejoblíbenějším cílům turistů z celé Evropy. A líbit se tam bude i vám.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

13. května 2023   |   13:16

Krásné pláže, exotické lesy, skalnatý sopečný terén, vodní parky i zoologické zahrady, a také milí a usměvaví lidé. To vše tento španělský ostrov nabízí. Tenerife žije ve své nedotčené a přirozené nádheře, díky izolaci od nejbližší pevniny. Ta umožnila zajímavý vývoj v oblasti biologické rozmanitosti. Ochrana přírodních krás je pro Tenerife prioritou. Je chráněno takřka 50 procent jeho rozlohy. A tak téměř na každém kroku zde narazíte na nějaký přírodní zázrak.

Na ostrově na každém kroku narazíte na nějaký přírodní zázrak

Rozmanité pláže

Zatímco vyprahlé úseky jižního Tenerife přitahují milovníky pláží, chladnější teploty, subtropické lesy a klidná města charakterizují severní část ostrova. Na plážích El Bollullo na severu se nachází kaskádovité zelené útesy a bohaté plantáže banánů vedoucích až k moři. Určitě nepřehlédnete černé oblázky a zářící, ještě černější, vulkanický písek. Pokud preferujete světlý písek, navštivte pláž Playa de las Teresitas, která má písek dovezený až ze samotné Sahary.

Nejvyšší hora Španělska 

Až vás omrzí pláže a lenošení, vydejte se na pěší výlet. Určitě při tom nesmíte minout Národní park Teide, jehož součástí je dominanta ostrova, spící sopka Pico del Teide, která není jen největším vrcholem na Tenerife, ale také nejvyšší horou Španělského království. V národním parku uvidíte množství sopečných útvarů a nepochybně vás ohromí lávová pole, věžičky a varhany, erodované pustiny i skalní útvary. Absolutně nezbytnou položkou itineráře většiny turistů je návštěva samotné sopky.

Pico del Teide

Tato sopka naposledy vybuchla v roce 1909. Vzhledem k nedalekým obydleným oblastem je vulkán zapsán do tzv. Decade Volcanoes, tedy seznamu 16 nejnebezpečnějších sopek světa. Sopka je fascinující díky zvláštním čedičovým útvarům i jedinečné flóře, která neroste nikde jinde na světě. Můžete na ni vystoupat po svých, nebo vyjet lanovkou, která každých deset minut vyváží turisty do výšky 3 500 metrů. Za osm minut překonáte převýšení 1 200 metrů. Pokud byste toužili vystoupat až na úplný vrchol sopky (3 718 m), musíte si předem zarezervovat povolenku, která se vydává zdarma v Santa Cruz de Tenerife nebo na stránkách Národního parku. Výstup na vrchol je technicky nenáročný. Při východu Slunce je odtud možno pozorovat pyramidovitý stín, který Pico de Teide vrhá až do vzdálenosti 200 km.

Obdivovatelé rostlin si přijdou na své

Tenerife je ráj nejen pro milovníky rostlin, ale přírody vůbec. Ne nadarmo se Tenerife nazývá "ostrovem věčného jara". Naleznete zde více než 1 300 druhů rostlin, z toho 135 endemických. 

Nejcharakterističtějším stromem Tenerife je dračinec a některé jeho exempláře dosahují výšky až 20 metrů. Tyto stromy nemají letokruhy, stáří se tedy odhaduje podle množství výrostků v koruně stromů. Dračinec měl pro původní obyvatele zvláštní význam. Mízu ze stromů, tzv. dračí krev, používali k výrobě pálenky, ale i k lékařským účelům na posílení imunity.

Ráj pro milovníky zvířat

Milovníky zvířat dostane Loro Park

Patříte-li mezi milovníky zvířat, určitě navštivte městečko Puerto de la Cruz. V jeho části zvané Punta Brava, najdete Loro Park, kde můžete spatřit snad všechny druhy papoušků z celého světa, ale nejen to! V Loro Parku se na vás budou těšit lachtani, tušnáci, delfíni a dokonce i kosatky.

Delfíní safari

Tenerife nabízí i mnoho dobrodružnějších výprav, například výletní safari za velrybami a delfíny. Brzy ráno se v přístavu v Los Cristianos nalodíte na menší výletní loď, kde vás přivítá kapitán spolu s několika námořníky a vyrazí s vámi na širý oceán. A budete-li mít jen trochu štěstí, můžete se pokochat hravými delfíny skotačícími kolem lodě a možná spatříte i nějakou velrybu. V každém případě se jedná o opravdu jedinečný zážitek.

Vodní zábava v největším aquaparku Evropy

Pokud dáváte přednost zábavě před lenošením u vody, pak si nenechte ujít návštěvu oblíbeného Siam Parku, vodního zábavního parku, který si už několik let drží status největšího, nejmodernějšího a zároveň i nejlepšího vodního parku v Evropě.

Turistická sezóna tady nikdy nekončí

Turistická sezóna na Tenerife nikdy nekončí. Vrcholí na Silvestra a v období karnevalu, který je po tom brazilském v Riu de Janeiru, druhý největší na světě. Podnebí je celý rok jarní, přes den se teplota pohybuje mezi 25 - 29 °C, noci jsou chladnější a delší. Na Tenerife tedy máte možnost strávit ideální léto s příznivými teplotami nebo zimu, během níž se zahřejete. 

Další zajímavé články
Reklama