Dovolená

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o kterých jste možná nikdy neslyšeli

Ostrov Kaprije se nachází uprostřed šibenického souostroví / Depositphotos
Koronavirová pandemie narušuje naše plány na letní dovolenou. Kdo dnes dokáže odhadnout, jak to bude s cestováním v Evropě v létě vypadat? Přinejhorším s negativním testem by však evropské destinace měly být přístupné. A navíc štěstí přeje připraveným, tak je ideální doba si vybrat cíl dovolené.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

10. února 2021   |   16:05

Máte rádi klidná místa bez davů turistů? O prázdninách je sice o takové destinace nouze, ale my jsme je pro vás přesto našli. Podívejte se, jaké skvosty se skrývají ve Středozemním moři.

Skryté ráje Jadranu 

Kaprije

Znáte ostrov Kaprije? Jedná se o ostrůvek, který se nachází uprostřed šibenického souostroví. Jachtaři proplouvající těmito vodami na něj nedají dopustit. Nejkrásnější místo ostrova se nachází na kopci posetém starými domky, z větší části zrekonstruovanými a plnými života. Najdeme zde i hlavní kostel ostrova nesoucí jméno ochránce ostrova Kaprije – svatého Petra.

I ve Středozemí najdete zapomenuté ráje

Pro milovníky pohybu bude nepochybně zajímavý 45minutový výstup na nejvyšší místo ostrova, které je mezi místními obyvateli známé jako Gigina glavica. Se svými 129 metry nadmořské výšky vám bude výhled na Kaprije, barvité okolní souostroví a impozantní svahy pohoří Dinary mnohonásobnou odměnou. 

Susak

Že jste o tomto ostrůvku nikdy neslyšeli? Není divu. Ostrov Susak o rozloze zhruba 6 km², na němž žije asi 200 obyvatel, najdete v Kvarnerském zálivu jihozápadně od ostrova Lošinj a patří k těm dosud neobjeveným skvostům Jadranu.

Na ostrůvku nenajdete žádnou silnici protože tu jsou auta zakázána. Jezdit zde mohou jen traktory místních farmářů nebo kola. Nenajdete tu žádné banky, bankomaty, funguje tady jen jedna malá pošta. Jediným městem je stejnojmenný Susak se starobylými úzkými uličkami. Ostrůvek je chráněnou rezervací. I proto tady nestojí žádné hotely. Ubytovat se však dá v některém z malé hrstky apartmánů.

Jako v Karibiku

Chrisi

Bývalý pirátský ostrov o rozloze asi 5 km² s palmami, písečnými dunami a smaragdovou vodou leží jižně od Kréty v Libyjském moři. Na ploše 35 hektarů se tu rozprostírá les z libanonských cedrů, jediný svého druhu v Evropě. Ostrov vypadá jako střižený z Karibiku. 

Atrakcí ostrova je pláž v zátoce Belegrina, známá také jako Zlatá pláž, bohatě pokrytá malinkými mušličkami, korály i různými zkamenělinami. Ostrov je kvůli nedotčené přírodě chráněný jako národní park, nesmí se tu kempovat ani rozdělávat oheň. Návštěvníci se sem dostávají na výlety lodí z Lerapetry na jižním pobřeží Kréty. 

Zapomenutý podmořský ráj

Illes Medes

Španělské ostrovy Illes Medes představují ve Středomoří ojedinělou a báječnou lokalitu pro všechny obdivovatele podmořského světa. Leží u pobřeží Costa Brava na severu Katalánie asi 60 km od francouzských hranic. Od roku 1983 je zde zakázán rybolov a zákonem z roku 1990 vznikla rezervace. Přes 30 let přísného zákazu rybolovu vrátilo místní podmořský biotop do stavu, ve kterém byl před devastací přírody člověkem. 

Členité pobřeží a rezervace Illes Medes poskytuje velké množství nádherných lokalit pro zkušené potápěče i pro začátečníky. Pod vodou lze obdivovat především velké kanice, chobotnice a murény. Někdy je možné spatřit i rejnoky nebo měsíčníky. Jedině zde můžete vidět ryby, které se nebojí a ochotně vám zapózují před kamerou a hlavně se zde vyskytují v obrovských hejnech. Nachází se zde pravý červený korál a doslova lesy purpurových gorgonií. 

A všechnu krásu najdete jen kousek od domova. Zatímco severovýchodní pobřeží Španělska Costa Brava mohou v létě zaplavit davy turistů, jen na dohled od letoviska a bývalé rybářské vesnice Estartit leží sedm vápencových ostrovů illes Medes, které představují naprosto dokonalou a klidnou oázu. 

Další zajímavé články
Reklama