Dovolená

Navštivte nejromantičtější město chorvatského pobřeží

Rovinj je mnohými považován za nejromantičtější město chorvatského pobřeží / Shutterstock
Máte rádi Chorvatsko, ale nechce se vám strávit 10 hodin v autě cestou na přeplněnou Makarskou riviéru? Zkuste Istrii. Tento významný poloostrov je malým srdcem nejen jedné, ale hned tří zemí. A to Chorvatska, Itálie a Slovinska. A svou krásou a rozmanitostí uspokojí i nejnáročnější cestovatele.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

12. srpna 2019   |   10:45

Istrie je největším poloostrovem Jaderského moře. Převážná většina tohoto území připadá Chorvatsku, malá část Itálii a ještě menší Slovinsku. Nádherný poloostrov si získal svoje stálé obdivovatele již v dávné minulosti. Jedním z důvodů byla právě poloha. Istrie je totiž od zbytku Chorvatska tak trochu oddělena vysokým pohořím Učke.

Nové Toskánsko

Istrie je často přezdívaná "Nové Toskánsko" pro její kouzelnou kamennou architekturu, klikaté uličky, historická městečka, rybářské vesničky, dechberoucí zátoky, hory a olivové háje. K nejnavštěvovanějším městům na Istrii patří Umag, Novigrad, Rovinj, Pula a Poreč.

Istrie nabízí kouzelnou architekturu a historická městečka plná klikatých uliček

Magická Rovinj

Na západním pobřeží poloostrova Istrie se nachází Rovinj, která je od severozápadního pobřeží Istrie oddělena hlubokým Limským zálivem. Ve starém městě na vás dýchne atmosféra dávno zašlých časů. Tajemné úzké uličky, kamenná architektura úzkých domů s různobarevnými dveřmi či okenicemi nebo náměstíčka zachovaná v původním benátském stylu. Kus srdce zde nechal nejeden dobrodruh a lásku zpečetil nejeden manželský pár. Rovinj je považována za nejromantičtější město chorvatského pobřeží.

Pláže a kultura

Městečko Rovinj je prohlášeno za kulturní památku. Kromě kouzelných uliček zde naleznete borovicové háje protkané stezkami pro chodce i cyklisty. Z množství pláží si každý přijde na své. Najdete zde oblázkové pláže různých velikostí a skalnaté pláže, které jsou pro lepší přístup částečně upravené betonovými plošinami. Milovníci cyklistiky si také přijdou na své. Podél pláží vede nádherná promenáda, která nabízí dechberoucí scenérie.

Rovinj je i vyhlášeným městem kultury. Během letních měsíců se zde pořádají nejrůznější kulturní akce, festivaly a koncerty.

Duch Říma v Pule

Největším istrijským městem je ovšem Pula s proslulým římským amfiteátrem, šestým největším a zároveň nejzachovanějším na světě. V době své největší slávy dokázal pojmout až 22 000 diváků. Tato mohutná stavba odolala zubu času po více než dva tisíce let. Dnes zde můžete navštívit balet nebo koncert, a zdejší prostředí i akustika na vás hluboce zapůsobí. Pula by určitě mohla být nazvána městem historie, neboť se zde nachází jedno z nejdůležitějších muzeí v Chorvatsku - Archeologické muzeum.

Den v Pule lze strávit v centru města, kde to dýchá historií na každém kroku, nebo si vyšlápnout schody vedoucí přímo do nebe. Rázem se totiž ocitnete na hradě, který vám nabízí malebné výhledy na celé město. Pokud náhodou dostanete chuť na domácí burek či čevapčiči, na výběr máte z obrovského množství místních restaurací, pekárniček či kaváren.

Poreč: Eufrasiova bazilika 

Patrně nejznámější kulturní i architektonickou památkou na Istrijském poloostrově je Eufrasiova bazilika v Poreči, zatím jediný objekt na Istrii, který byl zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pojmenována byla podle biskupa Eufrasia a postavena za vlády známého byzantského císaře Justiniána. Nádherná je především zevnitř. Pozornost okamžitě upoutá oltář a krásné oblázkové mozaiky. Ne nadarmo se tento druh umění stal symbolem celého města. 

Národní park Brijuni

Pokud budete chtít vyrazit do přírody, doporučujeme nádherný a poklidný národní park Brijuni, ve kterém můžete relaxovat a načerpat síly pro poznávání dalších chorvatských zajímavostí. Vyplatí se také zajet se podívat na impozantní maják Porer na mysu Kamenjak.

Na Istrii se rozhodně nudit nebudete. Možností, jak zde trávit dovolenou je nespočet, stačí se jen rozhodnout, sbalit kufr a vyrazit na cestu. Istrie rozhodně stojí za to.

Další zajímavé články
Reklama