autor Jitka Jarošová
04. října 2020 | 10:48
Maledivy tvoří téměř 1190 malých ostrovů a atolů, ne všechny jsou však obydlené. Obydlených je přibližně jen 200 ostrovů. Na dalších se pěstují pouze zemědělské plodiny, nebo slouží jako soukromé pláže a výletní místa pro hosty luxusních resortů. Některé z těchto ostrůvků mají jen pár desítek či stovek čtverečních metrů.
Některé ostrovy nejsou přírodní
Některé z ostrovů jsou vytvořené lidmi a nejsou přírodní. Jedním příkladem je například ostrov Huhulmale, nejblíže k hlavnímu letišti souostroví. Byl vytvořen v roce 2004 a dnes je plně zastavěn městskými stavbami.
Ostrovy postupně mizí
Pokud máte Maledivy v cestovním plánu, rozhodně na nic nečekejte. Postupně totiž mizí. Proč? Prostě proto, že jde o nejníže položenou zemi světa. Nejvyšší bod Malediv leží v nadmořské výšce 270 centimetrů a více než 80 % povrchu tohoto státu leží pod úrovní světového oceánu. Stačí tak ještě pár let tání ledovců a Maledivy budeme muset ze světové mapy vyškrtnout. Maledivy mizí ale také kvůli přírodní erozi. Postupně takto už zmizelo přes 100 ostrovů. V některých místech pobřeží jsou proto vystavěny vlnolamy, aby se minimalizoval erozivní účinek vln na pobřeží.
Maledivy jsou stoprocentně muslimská země
Jediná další stoprocentně muslimská země na světě po Maledivách je Saudská Arábie. Dejte si proto pozor, pokud se chystáte na Maledivy v období ramadánu, ve spoustě restaurací se přes den nenajíte a obchody mají zavřeno.
S islámem také souvisí to, že na veřejnosti je koupání v bikinách nebo vyjadřování projevů vzájemné náklonnosti a lásky zapovězeno. V běžném obchodě nepořídíte alkohol ani vepřové maso. V resortech pro zahraniční turisty je situace samozřejmě jiná a koupat v plavkách se můžete, doporučujeme ale při pohybu na veřejnosti respektovat místní zvyky.
Sladká voda pochází z moře
Většina sladké vody, se kterou se na Maledivách setkáte, prošla desalinizací na základě reverzní osmózy. Kvůli reverzní osmóze voda také přichází o většinu minerálů a v některých oblastech ji dokonce remineralizují.
Pod některé ostrovy se můžete potopit
Protože atoly jsou tvořené z korálů, některé z nich jsou také konkávní a je možné se potopit přímo pod ně. Na tento jedinečný zážitek se ale dobře připravte a určitě tak nečiňte sami, bezpečnost by měla být na prvním místě.
Ráj pro potápěče
Maledivy jsou pro potápění a šnorchlování zemí zaslíbenou. Ne nadarmo v zavazadlech turistů, kteří letí navštívit tento ostrovní ráj nechybí potápěčská maska, ploutve a šnorchl. Ostrovy jsou okraji korálových útesů, a tak můžete šnorchlovat v podstatě kdekoliv, a to ve vodě, která má téměř třicet stupňů. Vody kolem korálových útesů jsou plné života a i při obyčejném šnorchlování se můžete setkat, mimo množství barevných korálových ryb i s rejnoky, želvami, chobotnicemi či žraloky.
Fascinující podmořský svět, stále klima či nádherné pláže. Kdo nekouká na nějakou tu korunu a preferuje luxusní destinace a nadstandartní služby, přijde si zde na své. Ale při troše trpělivosti i hledání nemusíte za návštěvu Malediv utratit statisíce. Na mnoha ostrovech seženete ubytování i stravování za pár korun a i letenky se dají sehnat při troše štěstí poměrně lacino. Ať tak či tak, jsou Maledivy exotickým rájem a perfektním místem pro nezapomenutelnou dovolenou.