Dovolená

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let možná nebude

Pro milovníky krásného koupání jsou Maledivy dokonalý ráj / Shutterstock
Maledivy leží ve středu Indického oceánu. Jde cca o 1200 ostrovů a ostrůvků, z nichž je pouze 200 obydleno. Zajímavé na Maledivách je to, že je nejplošším a nejníže položeným státem světa. Žádné místo Malediv se totiž nenachází více než 2,5 m nad hladinou oceánu. Pro milovníky krásného koupání a potápění dokonalý ráj. Ráj, který tu možná už za pár desítek let nebude.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

18. srpna 2019   |   09:26

Klimatické změny jsou velký světový problém, se kterým se v budoucnu bude muset vypořádat i Maledivská republika. Podle předpovědí OSN by se měla hladina světových oceánů do roku 2100 zvednout o 58 centimetrů, což by znamenalo zaplavení velké části ostrovů. Hrozbou není jen zánik souše, ale i ekonomické dopady na krajinu. Pokud budou záplavy ohrožovat pobřežní turistické lokality, hospodářství státu závislé na turistickém ruchu se může dostat do velkých problémů.

Jak se na ostrovy dostanete?

Mezinárodní lety lítají na Male's Hulhule Airport v hlavním městě Male. Transfery k jednotlivým ostrůvkům probíhají buď lodí nebo hydroplány, záleží na vzdálenosti, jakou potřebujete urazit.

Maledivy jsou nejplošším a nejníže položeným státem světa

Let hydroplánem

Hydroplány létají jenom za denního světla, před nebo po setmění se jimi už nikam nedostanete. Let hydroplánem je sám o sobě zážitek. Během letu si užijete překrásně výhledy na atoly, takže si nezapomeňte si před nástupem nachystat foťáky. A už se stačí jen pohodlně usadit a můžete se začít kochat.

Nádherné pobřeží

Pobřeží této ostrovní země tvoří nádherné bílé pláže, modrá mořská hladina a vysoké palmy, které uvidíte téměř všude. Pláže na Maledivách jsou hotovou zlatou výkladní skříní. Mnoho lidí je označuje za nejkrásnější pláže na světě. Ostrovy totiž připomínají skutečný ráj na zemi. Výhodou je, že na zdejších bělostných plážích si budete užívat bez davů. Je až s podivem, kam všichni návštěvníci mizí, protože soukromí to je velká deviza tohoto tropického ráje.

Potápění

Každý atol je tvořen skupinkou ostrůvků a korálovým útesem ve tvaru prstence. Uprostřed atolu bývá laguna, ve kterém žijí tisíce zajímavých podmořských živočichů. Nesmírně bohatý podmořský svět Indického oceánu v místech, kde se rozkládají Maledivy, je obrovským magnetem pro turisty. Jsou zde jedny z nejlepších podmínek pro potápění na celé zeměkouli.

Manty a žraloci

Potápění na Maledivách je skutečně jedním z nejlepších na celém světě. Ostrůvky poseté jako korálky v tyrkysové modři lagun a korálových atolů jsou doslova rájem všech potápěčů a milovníků šnorchlování. Kromě želv, rejnoků, mant, různých druhů žraloků (šedí, útesoví, velrybí,) se můžete setkat se stovkami dalších druhů ryb a korálů všech možných tvarů a barev. Maledivy se řadí vedle Egypta, Velkého bariérového útesu, Kuby a Karibiku mezi TOP 5 potápěčských destinací na světě. 

Na Maledivách vás na mnoha místech pod hladinou čeká úchvatně spletitý labyrint korálových jeskyní, které hýří všemi možnými známými i neznámými barvami. Málokde se vám naskytne možnost sledovat ty neroztodivnější vodní živočichy jako právě zde.

Kdy Maledivy navštívit?

Kdykoliv chcete. Turistická sezóna je v této zemi prakticky po celý rok. Průměrné denní teploty se na Maledivách pohybují mezi 30 ° C až 32 ° C a v noci zde teplota klesá na příjemných 24 ° C. Nejvíce turistů Maledivy navštíví od poloviny prosince do poloviny ledna, kdy sem lidé z celého světa jezdí trávit Vánoce a Nový rok.

Hlavní město Male

Hlavním městem Malediv je město Male, které se rozprostírá na stejnojmenném ostrově a vlastně jej zaujímá celý. Je vystavěno na uměle vysušené laguně a je městem s nejvyšší hustotou zalidnění na světě. Žije v něm téměř třetina veškeré maledivské populace. V Male nenajdete pobřeží s písečnými plážemi a palmami, jedná se především o politické a obchodní centrum, které se z nedostatku místa rozrůstá pouze prostřednictvím výškových budov.

K nejzajímavějším místům Malé patří potravinový a rybí trh na severním nábřeží, na kterém se scházejí lidé z celé země. Příznivci architektury a historie mohou navštívit Národní muzeum rozkládající se v třípatrové budově a rozkvetlé zahrady Sultánova parku, který ji obklopuje.

Další zajímavé články
Reklama