autor Jitka Jarošová
28. září 2020 | 10:27
Až spatříte místní pláže, které jsou vesměs součástí národních parků a přírodních rezervací, nebudete už nikdy chtít nikam jinam. Skalní formace, útesy, jemnoučký písek, rozšafné vlny a zvuk burácejícího Atlantiku si zamilujete na první pohled.
Alentejo ale skrývá mnohem víc. Zvukomalebně znějící jméno tohoto kraje přesně vystihuje místní atmosféru. Malebnou krajinu plnou vinohradů, olivových hájů a korkových dubů si kdysi zamilovali Římané, Vizigóti i Mauři. A pozvolna se dostává i do povědomí gurmánů. Co je na tomto kraji v jižním Portugalsku tak výjimečné?
Přírodní parky
Alentejo má celkem veliký úsek západního atlantského pobřeží. Toto pobřeží není tak turisticky exponované jako třeba jižní pobřeží Algarve. Jeho značnou část tvoří přírodní rezervace Parque natural do sudoeste Alentejano e Costa Vincenta. Nahoře u Setúbalu je zase Reserva natural do estuario do sado. Přírodní rezevace ale neznamená, že by se nesmělo na pláže, je jich po celém pobřeží dost, mnohé i se službami. Význačný bod alentejského pobřeží je mys Cabo de Sines, který je z portugalských mysů nejhezčí.
Gurmáni si přijdou na své
Koho by nelákaly místní speciality. Nejvíc vám tu budou chutnat ryby, například bolinhos de bacalhau, tedy smažené krokety s treskou. Všude dostanete jako předkrm kozí sýr, sušenou šunku a olivy. K tradičním potravinám patří maso z černých prasat, ovčí sýry, kaštany, čerstvá zelenina, olivový olej, ryby, plody moře či sádlo. Zdejší kuchyni si nejlépe vychutnáte v některé z místních hospůdek. Obyvatelé jsou k turistům velmi přátelští a jistě vám ochotně doporučí to nejlepší z nabídky. Nezapomeňte ani na dezert. Na ty jsou v Alenteju skuteční mistři. K těm nejvyhlášenějším patří dýňovo-mandlový koláč, ovocné košíčky nebo žloutkové kuličky.
Světová korková velmoc
Většina korkových dubů roste v rozsáhlých hájích v kraji Alentejo. Korkový dub je jediným stromem, který dokáže obnovit svou kůru. Tvá to však dlouhých devět let, přičemž nejkvalitnější je prý korek z třetí sklizně. Ideální dobou pro olupování kůry je počátek léta, kdy místní dělníci nastoupí se svými speciálními sekerami, pomocí kterých pak ručně kůru olupují ve velkých plátech. Kůra z jednoho stromu poslouží k výrobě přibližně 65 000 zátek do vinných lahví. Portugalsko si cení tohoto svého přírodního bohatství natolik, že zakotvilo ochranu těchto dubů a zákaz jejich kácení i do svých zákonů.
Vyhlášená vinařská oblast
Plocha zdejších vinic má úctyhodných 13 000 hektarů a roste zde na 20 odrůd vinné révy. Znalci vín oceňují především červená vína. Rodí se zde mladá vína, chutnající po zralém ovoci i elegantní archivní skvosty. Vášniví vinaři si mohou v některém z informačních center vyzvednou mapu Alnetejské vinařské stezky a vypravit se na cestu lemovanou vinnými sklípky i vyhlášenými vinařstvími. Dlouhou tradici tady má i výroba olivového oleje, který vyniká svou kvalitou i jemnou chutí.
Klidné pláže
Suché a horké klima dodává Alenteju specifický charakter. Letní teploty tady běžně dosahují až 40 stupňů Celsia. Svlažit se můžete na některé z nádherných pláží. Jednou z nejkrásnějších je Praia Grande de Porto Covo. Písčité pobřeží s blankytně modrými vodami tady lemují vysoké útesy. Pravdou však je, že Atlantický oceán ani v létě nedosahuje teplot na jaké jsme zvyklí ze Středozemního moře třeba v Chorvatsku, Řecku či Itálii.
Ideální dobou pro návštěvu tohoto regionu je buď jaro, kdy se celý kraj zazelená a rozkvete a nebo podzim, kdy teploty nedosahují letních extrémních hodnot.