Dovolená

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana neskutečný zážitek

Rozmanitost je přesně to slovo, které Madeiru plně vystihuje / Pixabay
Portugalský ostrov Madeira leží přibližně čtyři hodiny letu od Prahy, představuje ovšem doslova jiný svět. Je to země nespoutané přírody, divokých orchidejí i dobrého jídla. Ať už si vyberete cokoli, jedno je jisté: na Madeiru se prostě budete chtít vrátit.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

02. července 2020   |   15:14

Atlantický oceán tříštící se dramaticky o vysoké skály jako by symbolizoval rozvernost tohoto ostrova. Na Madeiře najdete velkou část světa na jednom místě. Od horských štítů, přes sněhobílé pláže a přímořská městečka až po vřesoviště zahalená v mlze nebo unikátní vavřínový prales. Zelená Madeira, které se přezdívá ostrov věčného jara, vás zkrátka okouzlí svou rozmanitostí. 

Rozmanitost na prvním místě

Rozmanitost je přesně to slovo, které Madeiru plně vystihuje. Na území o rozloze zhruba dvakrát větším než Praha máte možnost navštívit během jediného dne oblasti, kde si budete připadat jako v Jižní Americe, na Novém Zélandě či ve Skotsku. Madeira není typickou destinací pro plážové dovolenkáře. Je to ostrov předurčený k objevování a kochání se. Kvůli své stálé teplotě, pohybující se celoročně kolem 22 stupňů a chladným vodám Atlantiku, ani nebudete na pláži chtít dlouho lenošit. Okouzlí vás ale svým vlastním způsobem. A osobitým půvabem. Stačí jen pohled na nekonečný oceán. 

Madeira je ostrov věčného jara, který vás okouzlí svou rozmanitostí

Nejkrásnější koupání

Stejně jako je oceán v okolí Madeiry dramatický na povrchu, je tajemný i pod hladinou. Dno okolo ostrova je pokryté vraky, které můžete prozkoumat při potápění. Pokud budete mít potřebu se v oceánu vykoupat, nemáte moc na výběr. Přírodních písečných pláží má Madeira bohužel málo. V nejzápadnější části města Funchal najdete fotogenickou pláž Praia Formosa. Je částečně kamenitá, místy pokrytá černým pískem. Na Madeiře jsou i dvě uměle vybudované pláže s bělostným pískem, který sem dovezli z Afriky a Portugalska. Jedna se nachází na jihozápadním pobřeží v Calhetě a druhá na jihovýchodě v Machicu. Ovšem nejkrásnější koupání v nedotčené přírodě a s puncem dobrodružství zažijete ve slavných madeirských lávových bazénech. 

Zahrada uprostřed Atlantiku

Od pevniny je Madeira vzdálená stovky kilometrů a uprostřed oceánu působí tak trochu ztraceně. Je věčně zelená a z ptačího pohledu tak vypadá jako plovoucí zahrada. Celý sever Madeiry se vyznačuje poměrně vydatnými srážkami během celého roku a rostlinstvo zde nádherně bují. V tomto ráji botaniků roste okolo 700 druhů květin a rostlin. Roste zde mnoho druhů kapradin, jalovce a vavřínu.

Nikde na světě neuvidíte kvést orchideje, lilie, magnolie nebo azalky v takovém množství. Tady má zkrátka hlavní slovo matka příroda. Místní se ji v některých místech snaží krotit a budují okouzlující zahrady a parky, kde rostou půvabné kamélie. Mezi nejkrásnější patří Monte Garden plná tropických rostlin, ale i ptáků. Projít se kteroukoliv z madeirských zahrad bude pro každého Evropana nezapomenutelným zážitkem. 

Úžasné jídlo

Očekáváte-li od Madeiry klasickou středomořskou kuchyni plnou zeleniny, olivového oleje a ryb, možná budete překvapeni. Zdejší kuchyně je totiž od té tradiční jihoevropské poněkud odlišná. V jídelníčku se objevují stejné suroviny, jejich úprava ale bude pro řadu návštěvníků novinkou. Určitě si dejte některý z místních tradičních pokrmů. Nezapomeňte na ovoce, které zde díky vynikajícím podmínkám zraje doslova před očima. Ochutnejte například místní banány, které jsou o něco menší a taky sladší než je známe z našich obchodů, čerstvé mango, maracuju nebo plody, které u nás ani moc neznáme: annonu či pitangu.

Další zajímavé články
Reklama