Dovolená

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu Atlantiku

Ostrov Gomera je malý, na každém kroku jiný a všude nesmírně krásný / Depositphotos
Nedotčená přírodní zákoutí a ráj pro pěší turistiku. Nejmenší z Kanárských ostrovů je dokonalá oáza klidu. La Gomera sice neoplývá historickými památkami a nádhernými plážemi, nabízí však úchvatnou krajinu s hlubokými roklemi, skalnatými vrcholy a vavřínovými lesy zahalenými v mlžném oparu. Výletu na ni určitě nebudete litovat.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

17. září 2020   |   14:42

Malá, na každém kroku jiná a všude nesmírně krásná. Taková je Gomera, ostrov, jehož střed je pokryt prastarým vavřínovým pralesem. Možná jste o tomto ostrově neslyšeli tak často, jako o jiných Kanárských ostrovech, ale Gomera si pozornost jistě zaslouží.

Na celém ostrově žije kolem 23 tisíc obyvatel, kteří jsou velmi přívětiví, přátelští a ochotni pomoci. Převážná většina obývá jednu ze šesti větších vesnic: Agulo, Alojeru, Hermiguu, Vallehermoso nebo Valle Gran Rey. V hlavním městě San Sebastiánu žije necelá polovina obyvatel, okolo 9 000 lidí. Není ale výjimkou zde narazit na vesničky s pouhou desítkou obyvatel a na zcela osamocené usedlosti.

Střed ostrova je pokryt prastarým vavřínovým pralesem

Na ostrově se zachovalo nepřeberné množství tradic. Krásným zvykem je třeba to, že každý dům má pečlivě udržovanou květinovou a zeleninovou zahrádku. Úředním jazykem, a také jediným, kterým se mimo turistická centra domluvíte, je španělština. Ostrované navíc hovoří jazykem El Silbo, jedinečným jazykem beze slov, který se ve skutečnosti píská. Tento jazyk pochází z dávných dob a původní obyvatelé jej vynalezli proto, aby spolu mohli komunikovat přes hluboká údolí na vzdálenosti dlouhé až několik kilometrů.

Kolumbovo hlavní město

Hlavní město a hlavní přístav La Gomery San Sebastián de La Gomera a je spjato s postavou Kryštofa Kolumba. Ten se zde údajně zastavil doplnit zásoby jídla a vody a vyrazil na cestu, při které objevil Nový svět. Kolumbus se stal neoficiálním patronem ostrova a na počest jeho první plavby pořádá Fiesta Colombina 6. září vzpomínkovou plavbu. 

Vydat se za Kolumbem můžete na hlavní náměstí Plaza de Las Américas, kde se v dlažbě nachází mozaika znázorňující trasu Kolumbovy výpravy a také zde uvidíte jeho sochu. Hlavní město se může pyšnit zajímavými kostely jako například hlavní kostel ostrova Iglesia de la Virgen de la Asunción, jehož základní kámen byl položen v polovině 15. století. Za zmínku stojí také dům Casa de Colón, kde jak už sám název napovídá, přenocoval Kryštof Kolumbus.

Národní park Garajonay

Jedním z největších lákadel ostrova je Národní park Garajonay, který byl v roce 1986 zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Prastarý přírodní les o ploše 3984 hektarů nabízí jedinečnou atmosféru. V příšeří lesa se tyčí věkovité stromy obrostlé mechem a v samotném srdci parku se pak nachází vavřínový háj. 

Nejlepší místo na Gomeře

Nejlepším místem, kde se ubytovat na Gomeře, je hluboké a široké údolí Valle Gran Rey. Jedná se o komplex několika přímořských vesnic La Calera, La Playa, La Puntilla a Vueltas. Pouze zde najdete vyhovující ubytovací zařízení, komfort a moderní životní styl. Údolí velkého krále nabízí vynikající nové penziony, restaurace, ale také možnosti sportovního vyžití jako například windsurfingu. 

Čedičové varhany

Sopečný původ ostrova připomínají Los Órganos, obří čedičové varhany na severozápadních útesech. Na šířku měří 200 metrů a jejich píšťaly, obří prizmatické bazaltové sloupy, dosahují výšky 80 metrů. Po srázu klesají až k moři a pod jeho hladinou pokračují dál. Každý, kdo tento klenot přírodní architektury přístupný pouze z moře jednou zahlédne, v úžasu oněmí.

Další zajímavé články
Reklama