autor Jitka Jarošová
12. srpna 2020 | 10:34
Ne náhodou bývá pobřeží kolem městeček Amalfi a Positano označováno za jedno z nejkrásnějších v Itálii. Několik desítek kilometrů dlouhé pobřeží je vzdálené zhruba hodinu a půl jízdy z Neapole a hodinu ze Salerna. Ideální čas na návštěvu této oblasti je konec prázdnin a babí léto, kdy turisté ubývají a ceny klesají.
Pokud jedete od Neapole, už od odbočky v Castellammare vás čekají krásné rozhledy. Poté musíte vyšplhat přes poloostrov Sorrento. Od průsmyku Colli di San Pietro začne silnice směrem k Positanu klesat nekonečným množstvím zatáček, které vám po pravé straně otevírají výhledy na moře několik set metrů pod vámi. A poté se po projetí jedné ze zatáček objeví i jeden z nejkrásnějších místních pohledů, vyhlídka na Positano.
Ne náhodou se toto pobřežní město objevuje na pohlednicích z pobřeží nejčastěji. Od přístavu se až vysoko do hor vine směsice pastelově barevných domů, naskládaných na sebe jako v pohádce. A mezi nimi se klikatí silničky a uličky. Hlavní cesta do centra je jednosměrná a tak úzká, že pokud minete zvolenou zastávku a chcete se k ní vrátit, musíte složitě objet celé město. Pěšky je to tu snazší: úzké schody vedou všude. I díky nim musí být místní ve skvělé kondici.
V Positanu hledejte hlavně krásné výhledy a panoramata, památek tu mnoho není. Můžete se tu i vykoupat, ve městě jsou dvě menší pláže. Příležitosti ke koupání po pobřeží jsou omezené - silnice často vede vysoko nad pobřežím a dolů se dostanete obtížně, přesto cestou pár kouzelných zátok objevíte. Po jedněch z mnoha schodů se dostanete třeba až do vesničky Nocelle. Je to pořádný výšlap, nejméně na hodinku. Dojet sem můžete i místním minibusem, který tu funguje jako městská doprava. Větší být ani nemůže: strmými a úzkými ulicemi by neprojel.
Město, které dalo pobřeží jméno
Město, které dalo jméno celému pobřeží, leží pár desítek kilometrů na východ od Positana. Amalfi má starověký původ, založili ho už v dobách slavné Římské říše. Ve středověku se stalo nezávislou námořní republikou a patřilo mezi nejmocnější města v západním Středomoří. Bylo v minulosti proslulé nejen námořníky či obchodníky, ale i jako centrum umění a vzdělanosti. Kdysi to bylo téměř velkoměsto a námořní velmoc, kde žilo sedmdesát tisíc lidí. Dnes ani ne desetina. Většinu města pohřbilo velké zemětřesení ve 14. století, kdy se část svahu, na kterém město leželo, zřítila do moře.
Středověké Atrani
Turisté směřující na pobřeží Amalfi většinou míří do Sorrenta, Positana nebo na Capri. Je to velká chyba, protože nedaleko od těchto přeplněných a také pořádně drahých destinací, kde se prodíráte davy turistů, se nachází okouzlující středověké městečko Atrani. Je prakticky podél celého pobřeží obkrouženo dlouhým kamenným viaduktem, který dává městečku zvláštní ráz. Atrani je jakoby přilepeno v rozervaným skalám, ale celé jej lemují krásné pláže. Je to opravdu kousek autentické Itálie, kde můžete na náměstí obdivovat jedinečnou krásu fasád zdejších domů s barevnými okenicemi. Město je malé, ale památek tu najdete mnohem více než v Positanu. Impozantní je především zdejší katedrála sv. Andrey vévodící hlavnímu náměstí.
Pobřeží je od roku 1997 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Není divu, vždyť nabízí vše na co si vzpomenete. Historii, moře, pláže, nakupování, turistiku, či zábavu. A to vše na jednom místě. Je to skutečný klenot Apeninského poloostrova.