Dovolená

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový ráj ve Středomoří a ochutnejte krásu Sardinie

Na Sardinii se budete cítit jako v ráji / Shutterstock
Hledáte ideální prázdninovou destinaci u Středozemního moře? Chcete se vzdálit od všech povinností a stresu? Vyzkoušejte něco jiného než hlučná italské střediska či k prasknutí přeplněné ulice evropských center. Vypravte se na kouzelný ostrov Sardinie.
Reklama
Reklama

autor  Ema Maxová

26. května 2023   |   09:15

Vypravte se na kouzelný ostrov Sardinie s dva tisíce kilometrů dlouhým pobřežím, nádhernými písčitými plážemi, tajemnými jeskyněmi a smaragdově zbarveným mořem. Budete se cítit jako v ráji.

Tento ostrov má dlouhou a zajímavou historii. V době bronzové, kolem roku 1800 před naším letopočtem, zde žili podivní lidé. Nuragská civilizace po celém ostrově stavěla kamenné věže zvané Nuraghe, a to spolu s paláci, posvátnými stavbami či studnami. Dnes jsou zachovány v podobě zřícenin, které jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Čarokrásná Sardinie okouzlí i ty nejnáročnější cestovatele

Jaká byla funkce těchto megalitických staveb, se přesně neví. Mohly sloužit jako sídla panovníků a náčelníků, úkryt, místo sněmů, náboženské stavby nebo jen obyčejné domy. Později je dokonce využívali i Kartágijci a Římané z důvodu strategického umístění. Domorodci tvrdí, že nuraghi postavili obři. Tato legenda se traduje po staletí pokolení.

Zóna dlouhověkosti

Sardinie je jednou z pěti oblastí na světě, které jsou označovány jako modrá zóna. Jedná se o geografickou oblast, kde se lidé dožívají vysokého věku díky zdravému životnímu stylu. Když se bavíme o vysokém věku, máme na mysli devadesát let a výše. Jaký je recept domorodců na dlouhý život? Velmi jednoduchý. Zdravá strava, každodenní pohyb na čerstvém vzduchu a život bez stresu. 

Asinara

Malý neobydlený ostrov nacházející se v severozápadní části Sardinie. Díky tomu, že hostil po dlouhá léta trestaneckou kolonii, měl ostrov omezený počet návštěvníků a tím si zachoval nedotčenou přírodu. Národní park, založený roku 1997 zabírá celou jeho plochu 52 kilometrů čtverečních. Je domovem několika ohrožených druhů zvířat. Žije zde i populace endemických bílých oslíků, kteří jsou potomci bílých oslů přivezených z Egypta během devatenáctého století.

Ostrov jeskyní

Sardinie se může pochlubit rozsáhlým systémem jeskyní. Nachází se jich zde až patnáct set. Nekonečný ráj pro milovníky tajemných přírodních útvarů a krápníkové výzdoby. Jeskyně mají různý stupeň přístupnosti. Dvanáct z nich je zpřístupněno turistům. Nejznámější jsou Neptunova jeskyně v Algheru přístupná i lodí, Ispinigoli v Dorgali s nejdelšími stalagmity v Evropě, Su Marmuri v centrální části ostrova, jeskyně ve vesnici Tiscali Nuragic, Santa Barbara - jedna z nejstarších v Evropě, Su Mannau na jihozápadě Sardinie.

Costa Smeralda

Smaragdové pobřeží je vyhlášené pro svou kouzelnou, neporušenou přírodu, tyrkysově zbarvené Tyrhénské moře a pláže v karibském stylu. Pokud chcete vidět to nejlepší ze Sardinie, vydejte se právě sem. Mezi nejkrásnější pláže patří Grande Pevero a Capriccioli.

Hlavními letovisky Costa Smeralda jsou Porto Rotondo a Porto Cervo, jejichž přístavy jsou přehlídkou přepychových jachet slavných herců, politiků a jiných prominentů. Obě městečka ukrývají rozkošná náměstí, bary, kavárny, restauranty i obchody. Dále od centra pak stojí rozmanité vily a luxusní rezidence.

Malebná Bosa

Jedna z nejkrásnějších vesnic leží na severním pobřeží ostrova. Toto malebné místo s barevnými domy s balkony z tepaného železa, řekou Temo protékající jejím středem a starými úzkými uličkami vás určitě okouzlí.

Su Nuraxi, Barumini

Tento komplex kamenných staveb datujících se do druhého století před naším letopočtem, je jeden z nejkomplexnějších příkladů prehistorické architektury. Centrem je třípatrová budova, která se datuje do doby kolem roku 1500 př. n. l. Naleziště je od roku 1997 součástí světového dědictví UNESCO.

Orgosolo Murals

Obec Orgosolo nacházející se v provincii Nuoro je známá svými nástěnnými malbami. Na celém ostrově je přibližně dvě stě padesát pouličních obrazů a maleb, z toho sto padesát se nachází právě zde. Orgosolo se těší obdivu turistů a začíná být vnímáno jako součást zdejšího kulturního dědictví.

Co byste ještě měli vědět

  • Země a dechberoucí scenérie tohoto ostrova jsou oblíbeným místem pro režiséry a producenty. Například bondovka "Agent, který mě miloval" byla natáčena na Costa Smeralda v roce 1977.
  • Sardinie je jediná část Itálie, která nemá dálnice.
  • Podle některých akademiků je Sardinie ztracená bájná Atlantida.
  • Sardinky jsou pojmenovány po Sardinii, protože poprvé byly naloženy do oleje právě zde na ostrově.

Autorský článek.

Další zajímavé články
Reklama