Dovolená

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech Jadranu

Jadran je jako stvořený pro romantické povahy / Depositphotos
Středomoří patří mezi nejromantičtější místa Evropy. Chorvatské pobřeží Jadranu si snadno můžete představit jako scénu pro děj ze stránek nějakého milostného románu. Najdete zde průzračné moře, borové lesy, nádherné pláže a městečka, ze kterých na vás dýchá historie.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

06. srpna 2020   |   10:43

Chorvatsko je mezi Čechy a celkově mezi turisty velmi oblíbenou destinací. A pokud jste romantické duše, jste tu opravdu správně. Najdete zde bezpočet krásných měst, ať již se jedná o ta velká a známá jako jsou Pula, Split nebo Dubrovník nebo pouze o malá přímořská městečka, která si po staletí udržela své rybářské kouzlo. V Chorvatsku si přijde na své každý, ať již hledá romantiku na opuštěných ostrovech nebo čilý život rušných měst.

Magická Istrije

Istrii můžeme jednoduše nazvat magickým a pohádkovým místem. Malebná městečka nechávají turisty bez dechu už celá staletí. Poloostrov Istrie nám skýtá nejbližší jižní moře. Ve městě Pula navíc najdete římský amfiteátr pro 22 000 diváků, který je šestým největším římským amfiteátrem světa. Od ruchu města si odpočinete třeba v nedaleké přístavní obci Fažana s pastelovými domky a kamenným kostelem sv. Kosmy a Damiána, odkud také vyplouvají lodě do nedalekého národního parku na souostroví Brijuni. Starobylé náměstí, elegantní domky a kamenem dlážděné ulice vytvářejí romantickou atmosféru, jakou jen těžko najdete někde jinde. 

Jadran můžeme směle nazvat magickým a pohádkovým místem

Zpět do minulosti na ostrově Vis

Od chvile, kdy vstoupíte na ostrov Vis, budete mít pocit, že jste se vrátili do minulosti. Vis, nejvzdálenější osídlený ostrov na Jaderském moři, si zachoval mnohé tradice starého Středomoří. Kromě středověkých městeček Vis a Komiža zde snadno najdete i stopy staré řecké a římské kultury i památky z novějších dob. Určitě nezapomeňte objevit některou ze skrytých pláží ostrova a vychutnejte si Jadran, jaký byl kdysi.

Něžný Zadar

Každý západ slunce je jedinečný. S neuvěřitelně barevným žárem s plnou oranžovou, něžnou růžovou, intenzivní fialovou a jasně žlutou barvou. To jsou barvy, které nejlépe vyjadřují první moment zamilovanosti. Nejkrásnější západ slunce na Jadranu, který byl inspirací pro mnohé básníky a umělce a stál v pozadí mnoha milostných příběhů, zažijete právě v Zadaru. Moderní umělecká instalace "Pozdrav Slunci" výtečně představuje tento fenomén. Nezapomeňte se projít starým městem a navštívit známé gotické a románské kostely.

Dívka s rackem v Opatiji

Co může být romantičtější než procházka po parku plném růží a středomořských květin? A právě takovou procházku zažijete v Opatii. Město si stále zachovává vysoký standard, který nabylo v době Rakousko-Uherska, o čemž svědčí četné, dokonale upravené zahrady, vynikající ubytování a dlouhé promenády. Navštivte i nejznámější obyvatelku Opatije, sochu Dívky s rackem, která se nachází na promenádě Lungomare.

Klenot na ostrůvku

Starobylý Trogir je příkladem románské architektury zapsaný na Seznamu UNESCO. Zdejší dominantou číslo jedna je katedrála sv. Vavřince ze 13. až 15. století. Krásné výhledy na město jsou ze zdejší zvonice vysoké 47 metrů i z věže pobřežní pevnosti Kamerlengo. Těšit se můžete na bezpočet kostelů a paláců, v létě se však budete vyhýbat davům turistů. Za mostem na pevnině se rozkládá velký trh, kde seženete všechno od levného občerstvení po kýčovité suvenýry.

Dubrovník

Dubrovník musíte vidět aspoň jednou v životě. Najdete zde nejlepší příklad spojení starého a nového. Vedle paláců, úzkých, kamenných uliček a elegantních kostelů se nacházejí moderní kavárny, obchodní domy a restaurace. Určitě se projděte po městských hradbách, které patří mezi nejstarší a nejlépe zachované na světě. Odpoledne můžete posedět v nějaké příjemné kavárně a užívat si atmosféru této perly Jadranu.

Další zajímavé články
Reklama