Dovolená

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Navštivte málo známý, ale pozoruhodný ostrov Čiovo

Historické město Trogir s turisticky oblíbeným ostrovem Čiovo spojuje unikátní most / Shutterstock
Chorvatsko patří již dlouhá léta mezi nejnavštěvovanější dovolenkové destinace Čechů. Ať už patříte k těm, kteří se rádi vracejí na totéž osvědčené místo nebo raději poznáváte pokaždé nová a nová místa, doporučujeme tentokrát navštívit ostrov Čiovo a zvolit si ho za cíl své chorvatské dovolené.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

15. července 2019   |   11:04

Ostrov Čiovo, o rozloze jen málo pod třicet kilometrů čtverečních, možná nepatří k těm známějším a vyhledávanějším, ovšem, když se řekne město Trogir, někteří už mají jasno. Ostrov Čiovo je jen na skok od Trogiru a spojuje je unikátní pohyblivý zvedací most. Čiovo je součástí střední Dalmácie a v jeho blízkosti se nacházejí města, jako zmíněný Trogir, Split a Okrug. Žije zde přibližně šest tisíc obyvatel, tento počet však rok od roku narůstá.

Na ostrově Čiovo se rozhodně nudit nebudete

Na ostrově Čiovo existuje mnoho míst, kde se turisté pobaví. Arbanija a Slatine se diskrétně prezentují jako vhodná místa pro ideální rodinnou dovolenou. Místa Bušinci a Mavarštica ze svých četných oblázkových pláží s křišťálově čistým mořem nabízejí krásný výhled na ostrovy Střední Dalmácie: Brač, Šolta a Hvar. Okrug Gornji a Okrug Donji jsou největší města ostrova Čiovo, která turistům poskytují širokou škálu možností oddychu na pláži, ale i v moderních zařízeních.

Nejkrásnější pláže jako eso v rukávu

Rozhodně doporučujeme vyhledat jednu z nejkrásnějších pláží ostrova Čiovo, nacházející se na jeho východní straně. Je dlouhá asi dva kilometry a nese tak trochu světový název - Okruška Copacabana. Samozřejmě, nechybí zde ani dostatek kaváren a barů, kde se můžete osvěžit nebo si užít noční život. Krásné pláže obecně jsou velkým esem v rukávu tohoto ostrova. Pokud si budete chtít dopřát trochu adrenalinu, budete mít mnoho možností: od windsurfingu přes populární jízdy na vodních banánech až po vodní skútry.

Historické skvosty na dosah

Pokud si tento rok zvolíte za cíl své letní dovolené právě ostrov Čiovo, nezapomeňte si vyčlenit čas i na návštěvu starobylého města Trogir, které doslova dýchá historickou atmosférou. Vždyť ne náhodou je součástí UNESCA. Právě odsud se také pořádají mnohé výletní plavby. Rozhodně stojí za návštěvu ostrov Kraljevac, na kterém se před Mongoly skrýval maďarský král Béla IV. Najdete zde i zbytky benediktinského kláštera. Ostrov Sveta Fumija zdobí zase ruiny pozdního antického kostelíka a hospodářské statky vybudované uprostřed typické středomořské vegetace.

Nuda zde určitě nehrozí

Ostrov Čiovo je ideální pro rodiny s dětmi a návštěvníky, kteří mají rádi procházky mezi svěží zelení. Ani milovníci potápění, rybolovu a šnorchlování se na ostrově Čiovo nudit nebudou. Možností je tu opravdu hodně. Romantické duše se zde budou rovněž cítit jako v ráji. Ostrov je totiž plný nejrůznějších "skrytých" pláží a zátok či míst, plných borovic, fíkovníků, olivovníků a vinné révy. Ostrov Čiovo, kdysi nazývaný ostrovem samotářů, není chudý ani na kostely, muzea a kláštery, se kterými se tu setkáte opravdu na každém kroku.

Další zajímavé články
Reklama