Dovolená

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid a pohoda

Ostrov Šolta opravdu nepatří k nejnavštěvovanějším místům Chorvatska / Depositphotos
I když leží Šolta jen necelou hodinu trajektem od Splitu, je tak trochu turisticky zapomenutý ostrov. Pokud toužíte po klidné dovolené na pěkných plážích a bez davů turistů, doporučujeme právě Šoltu.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

03. srpna 2020   |   11:14

Šolta patří ke Středodalmatské ostrovní skupině a nabízí pro každého něco. Především na vás ale dýchá laskavostí a klidem. Malý ostrov Šolta je neprozkoumaný ráj, který jen čeká, abyste objevili jeho četné klidné zátoky. Ostrov má ideální polohu. Od Splitu je oddělen Splitským průlivem (Splitski kanal); od Brače jej odděluje úžina Splitska vrata, od Drveniku Drvenický průliv (Drvenički kanal) a Šoltský průliv (Šoltanski kanal). Jihozápadní břehy ostrova omývá otevřené moře. 

Na Šoltě panuje jedno z nejteplejších a nejstabilnějších podnebí na Jadranu

Po stopách historie

Ostrov Šolta vítá své návštěvníky v hlavním přístavu Rogač, kde se v zátoce Banja nacházejí zachovalé pozůstatky starověkých římských staveb. Největší a nejstarší město na ostrově - Grohote - skrývá v kostelíku fresky z 14. století a pyšní se největším kostelem na ostrově - Kostelem svatého Štěpána.

S typickou středomořskou architekturou se potkáte v obci Gornje Selo, kde leží ostatky bývalého centra obce - antický zámeček s dvěma věžemi. Neobvyklá kombinace tradičních dalmatských domů a barokní zámek šlechtické rodiny Marchi z roku 1706 očekává návštěvníky městečka Maslinica. Tuto zátoku obklopilo souostroví sedmi ostrůvků a na největším ostrově, Stipanska, se stále nacházejí pozůstatky kostela z 6. století.

Ostrov byl osídlen již v prvním tisíciletí př.n.l., a to nejprve Ilyry. Později se tu objevili Řekové, kteří ostrov nazývali Olyntha. Pro Římany to pak byla Solenta. Z těchto období se dochovalo několik místních památek. Ve středověku trpěl ostrov nájezdy pirátů z Omiše a Benátčanů. V 16. stol., po pádu pevnosti Klis do tureckých rukou, přijala Šolta druhou uprchlickou vlnu, běžence před Turky. Za druhé světové války byla Šolta těžce postižena a obyvatelé ostrova byli německými okupanty násilím vystěhováni.

Příroda na Šoltě

Určitě se vypravte na nejvyšší vrch ostrova, kterým je Vela Straža. Nedotčená příroda skrývá symbol tohoto malého ostrova - čuvitu - sovu, jejíž zvuky někdy rozbíjejí ticho šoltských nocí. Na severovýchodním pobřeží jsou největší zátoky - Rogač a Nečujam. Tato část ostrova je však vystavena větrům. Zátoka Maslinica na severozápadě ostrova je chráněna skupinou ostrůvků a útesů. Zde je též nejlepší terén pro vodní sporty. Tato zátoka je také vyhledávaným kotvištěm menších jachet a člunů. Jižní pobřeží je obtížně přístupné a bez osídlení.

Ostrov olivového oleje a fíků

Starý řecký název (Nesos Olynth) popsal ostrov Šolta jako ostrov nedozrálých fíků. Ostrov je propletený množstvím vinic a olivovými háji, jejichž plody se často přepravovaly pomocí dřevěných plachetnic, které se dnes používají pro turistické výlety podél celého jadranského pobřeží. 

Na ostrově Šolta panuje jedno z nejteplejších a nejstabilnějších podnebí na Jadranu a zároveň patří zdejší moře k nejčistším v Dalmácii.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama