Dovolená

Jedinečné místo v Chorvatsku, které vás dostane hned napoprvé a navždy

Na ostrůvku Visovac si můžete prohlédnout františkánský klášter / Depositphotos
Pokud cestujete letos do Chorvatska, určitě byste si neměli nechat ujít chorvatský národní park Krka. Až vás omrzí slaná mořská voda, vyměňte ji za koupání v průzračné řece s nádhernou scenérií v pozadí.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

19. července 2020   |   16:05

Národní park Krka rozprostírající se v okolí stejnojmenné řeky nabízí krásnou podívanou. Jedná se o jedinečnou soustavu peřejí, kaskád a vodopádů, pod kterými se můžete vykoupat či podniknout výlet lodí kaňonem řeky Krka až k Rošskému vodopádu. Návštěva parku je skvělou volbou pro celodenní výlet z nedalekého města Šibenik.

Krka protéká hlubokým vápencovým kaňonem, který místy dosahuje výšky až 200 metrů, a díky krasovému terénu na své cestě do Jaderského moře tvoří množství peřejí, jezer, jeskyní a hlavně vodopádů. Největší a nejkrásnější vodopády jsou Roški slap a především pak Skradinski buk.

Výlet do národního parku spojte s návštěvou renesančního města Šibenik

Skradinski buk

Skradinski buk je považován za největší travertinovou bariéru v Evropě. Podél vodopádů vedou mnohé stezky a dřevěné lávky, které nabízejí jedinečné pohledy na masu valící se vody a umožňují pozorovat nejrůznější druhy ptáků i ryb. Největší atrakcí Skradinského buku je rozhodně koupání v laguně, jakémsi přírodním bazénu na konci kaskády. Voda je poměrně studená, nicméně v horkých letních dnech nabízí vítané osvěžení. Jezírko je hluboké, i přes oficiální zákaz tak někteří adrenalinoví nadšenci neodolají a skáčou z vrcholku vodopádu. Právě možnost koupat se je největší výhodou parku Krka oproti známějším Plitvickým jezerům.

Rošský vodopád

Výlet po národním parku Krka si můžete prodloužit plavbou lodí z přístavu nad Skradinskými vodopády proti proudu řeky Krka. Plavba úzkým kaňonem přes Visovacké jezero až k působivému Rošskému vodopádu je zážitek, na který budete dlouho vzpomínat. Na Visovackém jezeru loď zastaví u ostrůvku Visovac, na kterém si můžete prohlédnout františkánský klášter s klášterní knihovnou a krásným parkem. Navštívit národní park Krka můžete na různých místech, na pár hodin nebo celý den, zpříjemnit si prohlídku plavbou lodí nebo navštívit jen některé atraktivní místo.

Řeka Krka 

Povodí řeky Krka lemují zhruba tři desítky středověkých vodních mlýnů, nejzachovalejší z nich Gornja kuča se nachází právě u Skradinského buku. O zdejších mlýnech se historické prameny údajně zmiňují již na počátku 13. století, o několik století později se staly významným dodavatelem mouky takřka pro celé jadranské pobřeží. Mlynáři měli své odběratele od Dubrovníku po Istrii. V blízkosti Skradinského vodopádu najdete také pozůstatky nejstarší evropské vodní elektrárny Jaruga. Ta byla vybudována již v roce 1895 na základě návrhu slavného vynálezce Nikoly Tesly, který se ostatně narodil na území dnešního Chorvatska.

Projížďky lodí

Oblíbené jsou projížďky lodí, při jejíž plavbě se můžete seznámit s četnými středověkými pevnostmi, které lemují břehy řeky Krka. Nejznámější jsou Trošenj či Nečven, ke kterým se lze dostat pouze lodí. Někdejší slávu a velkolepost sídel chorvatské šlechty však dnes připomínají většinou jen ruiny. Na období římské nadvlády pak upozorňuje archeologické naleziště někdejšího tábora římských legionářů Burnum.

Nezapomeňte na Šibenik

Výlet do národního parku lze skvěle skloubit také s návštěvou renesančního města Šibenik, které leží přímo na ústí řeky Krky do moře. Jednoznačnou dominantou je goticko-renesanční katedrála svatého Jakuba z 15. století, která se dokonce vyjímá na Seznamu světového dědictví UNESCO. Na kopci nad městem trůní ruiny pevnosti svatého Michaela, z jejichž hradeb a věže je nádherný výhled na celý Šibenik. U ústí řeky Krky do Jadranu se nachází nově vytvořená městská oblázková pláž Banj s kolonádou. Díky míšení sladké a slané vody však zdejší pobřeží nelemuje úplně průzračné moře. 

Další zajímavé články
Reklama