autor Jitka Jarošová
30. června 2020 | 14:54
Severovýchod Německa láká na své mírné klima milovníky celoročního cestování. Baltské pobřeží je prosyceno námořnickou romantikou na pozadí starobylých měšťanských domů z pálených cihel, příchozího okouzlí také pohledem na větrem ošlehané duny.
Kempy na vysoké úrovni
Pokud jste ochotni opustit komfort hotelových pokojů, vyrazte do kempu. Má to několik výhod. Předně není v létě tak složité najít volné kapacity na poslední chvíli. Na ostrovy jako Rujána nebo Usedom totiž jezdí stále více Němců i Evropanů, proto bývají hotely plné. Také budete přírodě zase o něco blíže a není nic lepšího než se probudit jen pár kroků od pláže.
Ani o vybavení kempu nemusíte mít obavy. Němci mají kempování rádi, a proto není divu, že ty jejich jsou na velmi vysoké úrovni. Velké množství německých kempů se pyšní značkou kvality „Eco Camping“, což zároveň funguje i jako záruka, že tu díky třídění odpadu a ukázněným návštěvníkům bude čisto. Na baltském pobřeží i ostrovech se také najdou kempy s přízviskem „Naturcamping“, které byste od divoké přírody rozeznali bez patřičného označení jen stěží.
Pro milovníky aktivního odpočinku
Dovolená u Baltu není jen o koupání v moři. Na nekonečně dlouhých plážích se zářivě bílým pískem, ale i na stezkách podél nich, se dá provozovat řada dalších sportovních aktivit, aniž by vás omezovala úmorná vedra. Hned ráno si můžete jít zaběhat, po snídani vyrazit na výlet na kole po Baltské cyklostezce vinoucí se podél celého pobřeží o délce přes tisíc kilometrů, na oběd si udělat zastávku v rybářské vesničce nebo některém z hanzovních měst jako jsou třeba Wismar a Stralsund, která jsou zapsaná na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Oblíbená Rujána
Souostroví Rujána se skládá z 30 poloostrovů a ostrůvků, leží v Baltském moři na pobřeží německých spolkových zemí Meklenburska-Předních Pomořan. Na Rujánu se dostanete ze Stralsundu, starobylého města s mnoha krásnými památkami a příjemným přístavem, přes nový most dlouhý 4 100 metrů. Konstrukce je to přenáramná, most se klene 42 až 50 metrů nad hladinou moře, takže ho podjedou i obří lodě. Ten, kdo nevyhledává oblasti, v nichž se pohybují na každém místě stovky turistů, si zde přijde na své. Samozřejmě zde potkáte mnoho návštěvníků, ale v porovnání s jižní Evropou jich je podstatně méně.
Národní park Jasmund
Vnitrozemí ostrova pokrývá Národní park Jasmund s křídovými skalami, bukové lesy, obdělávaná půda a mírně zvlněná rovina. Jihovýchodní cíp ostrova byl v roce 1991 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Křídové útesy
Další přírodní zajímavostí jsou křídové útesy vysoké i 100 metrů. Hlavním lákadlem jsou vyhlídky Königsstuhl a Wissower Klinken. Kap Arkona drží prvenství v žebříčku návštěvnosti. Romanticky vzhlížející dvojici majáků nad bývalou rybářskou vesnicí Vitt objevíte na každé pohlednici. Málokdo ví, že se pod nimi skrývá bunkr německé armády. Město Binz v sobě snoubí eleganci, luxus a lázeňskou pohodu. Hlavní promenáda lemovaná originálními hotely a butiky navazuje přímo na mořské molo.
Prora
V sousedství Binzu leží Prora, památník nacistického období. Jedná se o obrovský projekt nacistické Třetí říše. Měl zde být vybudován turistický komplex dlouhý asi 4,5 km ve vzdálenosti cca 150 metů od pobřeží. Byl koncipován jako komplex, kde budou občané Německa odpočívat a trávit svoji letní dovolenou. Stavěl se v letech 1936–1939, nikdy však svému účelu nesloužil. Jedná se ale o chráněnou památku, neboť obsahuje klasické prvky nacistické architektury. Situace se však rychle mění a není jisté, jak dlouho tady budou stát původní budovy. Nachází se mezi městy Sasnitz a Binz v nádherné laguně Baltského moře. V tomto místě naleznete krásné písečné pláže, které se táhnou z Binzu až k přístavu v Sasnitzu.
Gastronomie
Z Rujány si odvezete i nové gastronomické poznatky. Před regály piva se většině Čechů zatají dech a ranní rybí trhy si užijí milovníci mořských plodů. Ochutnáte ryby uzené, pečené, smažené a rybu v žemli, což je ekvivalent našeho párku v rohlíku.