Dovolená

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží Severního moře má své kouzlo

Dolní Sasko nabízí mnoh krásných cyklostezek i vyhlídky na netknutou přírodu / Pixabay
Dolní Sasko je plné krajinných protikladů a turisticky zajímavých měst. Věděli jste, že je jedinou spolkovou zemí, která má moře i hory? A to není zdaleka všechno.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

29. května 2020   |   10:17

Dolní Sasko nabízí také 13 000 kilometrů cyklostezek a nádherné vyhlídky na netknutou přírodu, kterou můžete objevovat i pěšky. Cyklostezky si mohou návštěvníci vybrat podle svých přání a možností. Na své si přijdou trénovaní sportovci, pohodáři i rodiny s dětmi. Po celé oblasti se nacházejí také půjčovny kol, hotely a penzióny, které jsou zaměřeny právě na tuto speciální klientelu.

V Dolním Sasku si užijete také pobřeží Severního moře a sedm malebných východofríských ostrovů. Pokud dáváte přednost jezerům, pak vás potěší Vezerská pahorkatina a velká vnitrozemská jezera Dümmer, Steinhuder Meer a Zwischenahner Meer. A pokud jste vodáci, máte možnost projet Dolní Sasko třeba na kánoi. 

V Dolním Sasku si užijete také pobřeží Severního moře a sedm malebných východofríských ostrovů

Pobřežní oblasti

Dolní Sasko disponuje mořským pobřežím, ke kterému patří kromě pobřeží Severního moře i sedm východofríských ostrovů. Na ty se návštěvníci mohou dostat trajekty, které vyplouvají z městeček Emden, Norden-Norddeich, Esens-Bensersiel, Harlesiel, Neuharlingersiel a Neßmersiel. Auto musíte nechat na pevnině, protože většina ostrovů se řadí k „autofrei“, tedy ostrovy bez aut.
K východofríským ostrovům patří Wangerooge, Spiekeroog, Langeoog, Baltrum, Norderney, Juist a Borkum.

Baltrum

Nejklidnějším z nich je asi Baltrum, nejmenší ze sedmi východofríských ostrovů, který patří k těm na nichž je provoz automobilů zakázán. Stejně tak zde nenajdete ani hotelová monstra nebo nákupní řetězce. Většina zajímavostí je dostupná pěšky, využít je možné i místní dopravu nebo koňské povozy.

Ostrov Norderney

Tento ostrov je plný kontrastů, zatímco jeho západní část je plná turistických zařízení, jeho východní pobřeží je klidné a pokojné, protože patří přírodě. Zdejší lázně patří se svou 200letou tradicí k nejstarším na pobřeží Severního moře. Návštěvníci si mohou užít také 14 km písečných pláží a 80 km pěších a cyklistických tras.

Borkum

Nekonečné pláže a ostrovní městečka, která nabízejí rozmanitou kulturní nabídku. To jsou důvody, proč patří ostrov k nejoblíbenějším destinacím v této části severomořského pobřeží. Ostrov nabízí své služby zejména alergikům, pro které je severomořské prostředí velmi prospěšné.  

Dolnosaská města

Nechte se okouzlit a vydejte se na cestu dolnosaskými městy a objevte půvabné hrázděné domy v Celle či Goslaru.

Celle

V Celle stojí za vidění kromě hrázděných domů také zdejší synagoga, přepychový Hoppener Haus z roku 1532, Vévodský zámek s Kolbištěm a zapomenout nelze ani na Muzeum umění, které je zde otevřeno 24 hodin denně. Celle je navíc obklopeno krajinou vřesovišť, které se na přelomu srpna a září zbarví do úžasného odstínu fialové barvy.

Goslar 

Goslar je město s nezapomenutelnou atmosférou, které vás uchvátí především svojí starobylou architekturou a opravdu velmi příjemnou atmosférou. Historický střed města s téměř kruhovým půdorysem v sobě ukrývá mnoho krás. K vidění jsou překrásné domy hrázděné konstrukce, kterých ve městě najdete kolem 800. Na náměstí vás upoutají i jiné významné stavby. V jižní části stojí pozdně gotický dům Kaiserworth, který je známý tím, že ho zdobí sochy osmi císařů, nebo na radnici navazující románský kostel sv. Kosmy a Damiána, který pochází z 12. století. Ve městě se dodnes zachovala i část městského opevnění. 

Doly Rammelsberg

Určitě si naplánujte návštěvu nedaleko ležících dolů Rammelsberg, které jsou spolu s Goslarem od roku 1992 také zapsané na seznam UNESCO. Zajímavostí je, že v dolech se ruda nepřetržitě dobývala přes tisíc let. Byla zde lokalizována rozsáhlá ložiska stříbrné, měděné, olověné a zinkové rudy. Doly byly uzavřeny po mnoha staletích v roce 1988. Po dvou letech zde vytvořili a zpřístupnili muzeum dokumentující přes tisíc let starou historii těžby rudy, ale také těžký život horníků a jejich rodin.

Další zajímavé články
Reklama