Roadtrip

Dovolená snů dostupná pro všechny. U našich sousedů se rozhodně nudit nebudete

Od jezera Eibsee se můžete nechat vyvézt zubačkou na Zugspitze / Shutterstock
Středověká městečka a pulzující metropole. Bavorské tradice a srdečná pohostinnost. Mystické lesy a zasněžené vrcholky hor. Outdoorová dobrodružství a odpočinek. Světové kulturní dědictví UNESCO a rozmanitá kulturní nabídka. Dovolená u našich sousedů nabízí víc, než se může na první pohled zdát.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

05. srpna 2019   |   13:42

K našim německým sousedům většina Čechů jezdí za levnějšími nákupy. Ale je velká škoda, nezdržet se v Bavorsku déle. Spolková země na jihu Německa je velmi krásná. Nezaměnitelným symbolem jsou nedotčená příroda, zdravý vzduch, kulturní bohatství a příslovečný poklidný a pohodový bavorský přístup k životu. Tady jsou tradice a moderna v harmonickém souznění.

Krásná příroda 

Rájem pro návštěvníky, jak z řad těch, kdo zde hledají odpočinek, tak i rekreačních sportovců, jsou četné křišťálově průzračné řeky a jezera, národní parky a velký počet přírodních a krajinných chráněných oblastí, dále mystické lesy a prosluněné vinařské svahy, divoká a romantická středohoří a majestátné vrcholky Alp až po nejvyšší horu Německa, Zugspitze.

Dovolená u našich sousedů nabízí víc, než se může na první pohled zdát

Světoznámé atrakce

V Bavorsku najdeme bezpočet malebných vesniček a středověkých rezidenčních měst. Jsou zde překrásné zámky a barokně zdobené kostely, středověké kláštery a nedobytné hrady: světoznámý je třeba zámek Neuschwanstein krále Ludvíka II. nebo kostel Wieskirche, zapsaný v UNESCO jako součást světového kulturní dědictví a mnoho a mnoho dalších.

Garmisch-Partenkirchen

Jen cca 100 km za Mnichovem leží Garmisch-Partenkirchen, půvabné podhorské středisko, které vám může nabídnout opravdu mnoho. Půvabné historické centrum, nezkaženou okolní přírodu, spoustou kultury a obzvláště velkou dávkou bavorské srdečnosti. GA-PA, jak se mu zkráceně říká je jedničkou mezi německými středisky zimních sportů, ale nádherně je tu i v létě.

Místo, kde se Německo dotýká oblak

S nadsázkou lze říci, že Garmisch-Partenkirchen je místo, kde se Německo dotýká oblak. Se svými 2 962 metry je Zugspitze nejvyšší německou horou. Je oblíbeným výletním cílem turistů. Aby se člověk dostal nahoru, nemusí být zrovna zdatným alpinistou. Od jezera Eibsee se můžete nechat vyvézt zubačkou, jejíž trať dlouhá 12 kilometrů prochází tunelem ve skále a na některých místech při tom překonává neuvěřitelné stoupání 25 %. Nahoře se otevírá úchvatný výhled na Alpy.

Ostatně vláčkem můžete jet přímo z GA-PA. Nádraží je nedaleko skokanského areálu hned vedle Lidlu. A potěšeni budou také příznivci umění. Od roku 1995 se na Zugspitze, ve výšce téměř 3 000 metrů nad mořem a na ploše 450 čtverečních metrů rozprostírá prosvětlená výstavní hala s nádherným panoramatickým výhledem, která tvoří netradiční prostředí pro výstavy prací významných současných umělců. Není na světě mnoho míst, která nabízejí něco podobného.

Bamberk: Nefalšovaná krása

A co byste určitě při návštěvě Bavorska neměli minout? Starobylé město Bamberg. Město se pyšní spoustou gotických, renesančních i barokních památek, a proto není divu, že bylo v roce 1993 zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. 

Město jako zázrakem přestálo druhou světovou válku beze škod, takže tu je dnes možné obdivovat největší neporušené původní historické centrum v Evropě. Za návštěvu stojí Románsko-gotická katedrála ze 13. století s hroby císaře Jindřicha II. jeho ženy císařovny Kunhuty a papeže Klementa II. Navštivit byste měli bývalou biskupskou rezidenci ze 16. století, kde dnes najdeme městské Historické muzeum. Krásná je i budova radnice postavená uprostřed řeky Regnitz a spojena se břehy dvěma mosty. Je zde expozice Městského muzea.

7 zápisů UNESCO

Bavorsko se pyšní hned sedmi zápisy na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Chcete-li navštívit všechny, zapište si na seznam již výše zmíněné historické jádro města Bamberg, staré město a čtvrť Stadtamhof v Regensburku a barokní wϋrzburskou rezidenci s rozlehlými zahradami, která bývala sídlem mocných říšských biskupů. Na seznam patří i Limes Romanus, zkráceně limes, někdejší opevněná hranice Římské říše, kostel Wieskirche v regionu Pfaffenwinkel a tři z prehistorických kůlových staveb dochovaných v okolí Alp (Pestenacker, Unfriedshausen a Roseninsel). V roce 2012 se zápisu dočkala také Markrabská opera v Bayreuthu, jejíž barokní interiér se třemi úrovněmi balkonů patří k nejkrásnějším divadelním sálům na světě.

Společné dějiny

Geografická blízkost Bavorska a České republiky stojí za našimi společnými dějinami. Karel IV. velmi rád pobýval v Norimberku, kde na jeho počest nechali v 16. století dokonce vybudovat dodnes funkční orloj. V Regensburku neboli Řezně byl ve 12. století postaven první německý kamenný most přes řeku, který se pravděpodobně stal vzorem pro stavbu Juditina, později Karlova, mostu v Praze. Ostatně modrá a bílá, barvy bavorské zemské vlajky, byly po staletí spjaty s místním rodem Wittelsbachů a byly převzaty od hrabat z Bogenu, spřízněných s českými Přemyslovci.

Další zajímavé články
Reklama